eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Biura: Warszawa ustępuje miejsca rynkom regionalnym?

Biura: Warszawa ustępuje miejsca rynkom regionalnym?

2020-10-23 12:08

Biura: Warszawa ustępuje miejsca rynkom regionalnym?

Rynki biurowe w regionach aktywniejsze niż w stolicy © _whitelook - Fotolia.com

To już nie pierwszy raz w tym roku regionalne biurowce zdołały pobić stolicę pod względem wolumenu wynajętej powierzchni - donosi najnowszy komunikat firmy CBRE. W III kwartale br. najaktywniejszym rynkiem regionalnym okazał się Wrocław, a tuż za nim uplasowały się Trójmiasto i Kraków. Za popyt w największej mierze odpowiadały branża IT oraz nowe technologie.

Przeczytaj także: Biura w Warszawie: w oczekiwaniu na dawny popyt

Wprawdzie w III kwartale br. popyt na zlokalizowane w regionach (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin, Lublin) biura okazał się o 36% niższy od zanotowanego przed rokiem, to jednak w zestawieniu z poprzednimi trzema miesiącami odnotowano już 10-procentowy wzrost. Finalnie na największych rynkach regionalnych wynajęto 126,5 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Od początku tego roku rynek biurowy powiększył się o 305 tys. mkw. nowych biur, co jest niemal identycznym wynikiem, jaki odnotowano w analogicznym okresie 2019 r. W budowie pozostaje jeszcze niemal 700 tys. mkw.
W pierwszym i trzecim kwartale br. największe miasta regionalne wyprzedziły stolicę pod względem wynajętej powierzchni biurowej. W poprzednich latach nie odnotowywaliśmy takich sytuacji. Nieco więcej niż połowa wynajętej powierzchni to renegocjacje umów, a jedna trzecia dotyczyła nowych przestrzeni wraz z przednajmem. W porównaniu do drugiego kwartału wzrósł udział ekspansji, czyli umów zawieranych na dodatkową powierzchnię. To dobry sygnał dla rynku, bo pokazuje, że nadal jest miejsce na rozwój. Mimo epidemii biura w największych polskich miastach radzą sobie dobrze – mówi Kamil Tyszkiewicz, szef rynków regionalnych w CBRE.

fot. _whitelook - Fotolia.com

Rynki biurowe w regionach aktywniejsze niż w stolicy

Największe polskie miasta regionalne już drugi raz w tym roku wyprzedziły Warszawę pod względem ilości wynajętej przestrzeni biurowej. Najbardziej aktywny był Wrocław.


Duży ruch we wrocławskich biurowcach


Najbardziej aktywnym rynkiem w trzecim kwartale br. okazał się Wrocław. Podpisano tam umowy na 46,2 tys. mkw. powierzchni, co stanowiło 37% całego popytu. Na podium uplasowały się także Trójmiasto (30,4 tys. mkw.) oraz Kraków (25,4 tys. mkw.).
Wśród najemców biur w największych polskich miastach regionalnych dominowała branża IT i nowych technologii, co potwierdza jej dobrą sytuację i zapotrzebowanie na takie usługi w czasach pandemii. IT odpowiadało za jedną trzecią popytu i wynajem w sumie 41,4 tys. mkw. powierzchni do pracy. Bardzo aktywny był również sektor usług konsumenckich, który podpisał umowy na prawie 34 tys. mkw. nowych biur, co stanowiło 27% całego zapotrzebowania – wskazuje Kamil Tyszkiewicz, szef rynków regionalnych w CBRE.

Najwięcej biur w Krakowie


Łącznie w największych polskich miastach regionalnych znajduje się ponad 5,7 mln mkw. powierzchni biurowej. Największym rynkiem pozostaje Kraków, który w minionym kwartale przekroczył 1,5 mln mkw. Na drugim miejscu pod względem dostępnej przestrzeni znajduje się Wrocław z ponad 1,2 mln mkw., a podium domyka Trójmiasto z 898,8 tys. mkw. miejsca do pracy.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: