eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Popyt na biura w Warszawie jest stabilny

Popyt na biura w Warszawie jest stabilny

2023-10-20 11:43

Popyt na biura w Warszawie jest stabilny

Popyt na biura w Warszawie jest stabilny © pixabay.com

Popyt na biura w Warszawie jest stabilny, od stycznia do września wyniósł niemal 0,5 mln mkw. - wynika z najnowszych danych CBRE. Niestety nowych inwestycji biurowych jest stanowczo zbyt mało.

Przeczytaj także: Więcej umów najmu na warszawskim rynku biurowym

Firmy coraz częściej podążają za jakością. Szukają powierzchni w lepszej, najczęściej centralnej lokalizacji oraz z możliwością aranżacji przestrzeni tak, aby dostosować ją do potrzeb swoich pracowników. Podyktowane jest to potrzebą przyciągania i utrzymywania talentów na bardzo konkurencyjnym rynku pracy. Popyt na biura w Warszawie w ostatnich miesiącach notuje tendencję wzrostową, dlatego przy jednocześnie ograniczonej dostępności spodziewamy się, że czynsze będą jeszcze rosnąć. Zauważymy to szczególnie w najbardziej komfortowych obiektach, znajdujących się w najlepszych lokalizacjach. Obserwujemy, że rynek coraz bardziej się dywersyfikuje. Rośnie różnica w percepcji najlepszych biur i reszty tego typu nieruchomości – mówi Katarzyna Gajewska, dyrektor w dziale badań i analiz rynku w CBRE.

W trzecim kwartale br. popyt na miejsca do pracy w stolicy wyniósł 174 tys. mkw., czyli więcej niż w dwóch pierwszych kwartałach roku. Wśród największych umów znalazły się m.in. wynajem 7000 mkw. przez ING Hub i renegocjacja Evalon w Europleksie, obejmująca 5000 mkw. Łącznie od stycznia do końca września br. zainteresowanie sięgnęło 496,6 tys. mkw., do czego przyczyniły się przede wszystkim organizacje z sektora usług dla biznesu, które wynajęły łącznie 44,5 tys. mkw. oraz przetwórstwo i energetyka (35,6 tys. mkw.).

fot. pixabay.com

Popyt na biura w Warszawie jest stabilny

Popyt na biura w Warszawie wyniósł od stycznia do września niemal 0,5 mln mkw. - wynika z danych CBRE.


Poziom pustostanów spadł o 0,8 pp. do poziomu 10,6 proc. W centrum dostępne jest 250 tys. mkw. (9,1 proc.), natomiast w lokalizacjach poza nim 406 tys. mkw. (11,8 proc.).

Powolne budowy


Łącznie przestrzeń biurowa w stolicy zajmuje aktualnie 6,2 mln mkw. Choć w budowie pozostaje 240 tys. mkw., to zarówno w tym roku, jak i w kolejnym, powierzchnia oddana do użytku wyniesie po ok. 50-70 tys. mkw. Od początku tego roku na rynku pojawiły się cztery nowe projekty o łącznej powierzchni 20,2 tys. mkw.
Zauważalne odbicie podaży będzie widoczne w 2025 i 2026 roku. Jednak wciąż nie będą to poziomy, do których przyzwyczaił nas rynek w ostatniej dekadzie. Co roku przybywać będzie po ok. 120-150 tys. mkw., czyli połowa tego, czego doświadczała Warszawa w ostatnim dziesięcioleciu - podsumowuje Katarzyna Gajewska.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: