Biurowce w Warszawie: podaż nie nadąża za popytem
2022-10-20 00:20
![Biurowce w Warszawie: podaż nie nadąża za popytem [© pixabay.com] Biurowce w Warszawie: podaż nie nadąża za popytem](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-nieruchomosci/Biurowce-w-Warszawie-podaz-nie-nadaza-za-popytem-248506-200x133crop.jpg)
Warszawa © pixabay.com
Przeczytaj także: Warszawa z kolejnymi biurowcami. To już 6,27 mln mkw.
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- Jak prezentuje się zainteresowanie biurowcami w Warszawie?
- W których częściach stolicy w III kwartale tego roku oddano do użytku najwięcej powierzchni biurowej?
- Jaki poziom osiągnął w Warszawie wskaźnik pustostanów?
Jak wskazują eksperci CBRE, rosnące zainteresowanie biurowcami w stolicy połączone z niską ilością powierzchni w budowie ograniczy dostępność miejsc do pracy dla nowych najemców i może wpłynąć na wzrost czynszów.
Od początku 2022 roku na warszawski rynek dostarczono ponad 223,1 tys. mkw. powierzchni biurowej w dziesięciu projektach. Największym zainteresowaniem najemców cieszyło się centrum Warszawy, szczególnie Centralny Obszar Biznesu, a także Mokotów. To w tych częściach stolicy w III kwartale tego roku do użytku oddano 99,1 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej w ramach projektów Varso Tower, P180 oraz Poleczki 32. Obserwujemy kontynuację trendu z poprzednich miesięcy. Najemcy odblokowują swoje decyzje dotyczące inwestycji w nowoczesną przestrzeń biurową. Ich aktywność w tym roku jest o nawet połowę wyższa w porównaniu do dwóch poprzednich lat. Oczekiwania dotyczące miejsca pracy w pandemii zmieniły się. Wzrosło znaczenie dobrej lokalizacji i powierzchni do komfortowej pracy wspólnej. Taka sytuacja powoduje presję na wzrost czynszów, szczególnie w najbardziej nowoczesnych biurowcach – mówi Katarzyna Gajewska, dyrektor w dziale Doradztwa Badań Rynku w CBRE.
fot. pixabay.com
Warszawa
Zainteresowanie biurami w Warszawie jest nawet o połowę wyższe niż w poprzednich latach.
Od początku 2022 roku na rynek dostarczono ponad 223,1 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, w tym 99,1 tys. mkw. w III kwartale br. W efekcie na koniec września 2022 roku zasoby takiej przestrzeni w Warszawie wyniosły ponad 6,3 mln mkw.
Popyt przebija nową podaż
W pierwszych trzech kwartałach 2022 roku popyt na nowoczesne biurowce przekroczył 608 tys. mkw., w tym 128,7 tys. m kw. przypadło na III kwartał br. W okresie od lipca do końca września najwyższy udział w strukturze popytu przypadł nowym umowom, które objęły 48 proc., oraz renegocjacjom stanowiącym 45 proc. Ekspansje to 5 proc. zarejestrowanego popytu. Jak wskazują eksperci CBRE ich udział szybko rośnie i w całym 2022 roku może sięgać nawet 10 proc. całej aktywności najemców.
Pustostany na stabilnym poziomie
Mimo niemal 100 tys. mkw. nowej przestrzeni biurowej dostarczonej na rynek w ostatnich trzech miesiącach, na koniec III kwartału br. w Warszawie wskaźnik pustostanów osiągnął wartość 12,1 proc. Oznacza to wzrost o 0,2 pp. w porównaniu z poprzednim kwartałem i spadek o 0,3 pp. w odniesieniu do analogicznego okresu w 2021 roku. Dostępność powierzchni biurowej wynosiła 770,2 tys. mkw.
W strefach centralnych współczynnik pustostanów spadł do 11,1 proc., natomiast poza centrum miasta sięgnął 13 proc.
![Warszawski rynek biurowy musi się przygotować na trudniejsze czasy [© pixabay.com] Warszawski rynek biurowy musi się przygotować na trudniejsze czasy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/powierzchnie-biurowe/Warszawski-rynek-biurowy-musi-sie-przygotowac-na-trudniejsze-czasy-248623-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
-
Więcej umów najmu na warszawskim rynku biurowym
-
Biura w Warszawie: luka podażowa nawet do 2025 roku?
-
Biurowce w Warszawie: pracownicy i najemcy wracają do biur?
-
Biurowce w Warszawie. Podsumowanie III kw. 2021
-
Za 2 lata zabraknie biur w Warszawie?
-
Popyt na biura w Warszawie najniższy od 11 lat
-
Biura w Warszawie: w oczekiwaniu na dawny popyt
-
Co czeka biurowce w Warszawie? 2 możliwe scenariusze
-
Popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie pobił rekord
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)