eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Mniejsza podwyżka cen gazu?

Mniejsza podwyżka cen gazu?

2006-08-08 00:02

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo skorygowało wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki o zatwierdzenie podwyżek cen gazu. W ramach korekty wniosku nastąpiło ograniczenie skali planowanej podwyżki hurtowych cen gazu z 10,2 do 8 procent. Zmieniona taryfa, po zatwierdzeniu przez prezesa URE, obowiązywałaby od 1 września do 31 grudnia 2006 r.

Przeczytaj także: PGNiG redukuje podwyżkowe zapędy

PGNiG w czerwcu wnioskowało o podwyżkę cen gazu na poziomie 12 procent, jednak wtedy podwyżkę zablokował URE. Spółka złożyła nowy wniosek taryfowy w połowie lipca i już wtedy skorygowała skalę podwyżki do 10,2 proc.

Ograniczenie skali wnioskowanej podwyżki z 10,2 do 8 procent wynika między innymi ze zaktualizowania danych dotyczących cen w kontraktach importowych na podstawie rzeczywistych notowań cen produktów ropopochodnych w lipcu oraz zaktualizowania danych dotyczących kursów walut w oparciu o korzystne transakcje zabezpieczające dokonane w II połowie lipca.

PGNiG wnioskuje o zmianę cen gazu ze względu na wzrost kosztów zakupu gazu z importu, wyższy koszt zakupu walut oraz brak rentowności na działalności obrotu gazem wysokometanowym.

Jak twierdzi spólka, obrót gazem jest prowadzony obecnie ze stratą. Po raz ostatni PGNiG zdołało zrealizować dodatnią marżę na obrocie gazem wysokometanowym w I kwartale 2005 r. Wszystkie kolejne kwartały, w tym II kwartał 2006 roku, powiększały stratę na tej działalności. Podstawową przyczyną wskazanych strat na działalności obrotu gazem wysokometanowym były wyższe od zakładanych ceny zakupu gazu z importu oraz kursy walut, czyli czynniki niezależne od PGNiG.

oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl Polska.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: