eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Nie będzie podwyżek cen gazu. Prezes URE odrzucił wniosek PGNiG

Nie będzie podwyżek cen gazu. Prezes URE odrzucił wniosek PGNiG

2012-09-13 15:07

Nie będzie podwyżek cen gazu.  Prezes URE odrzucił wniosek PGNiG

PGNiG nie podniesie cen gazu do końca roku © Witold Krasowski - Fotolia.com

Propozycje podwyżek przedstawione przez Polskiego Górnictwo Naftowe i Gazownictwo spowodowałyby nieuzasadnione wzrosty cen gazu dla odbiorców - stwierdził prezes Urzędu Regulacji Energetyki, odrzucając wniosek PGNiG. Oznacza to, że do końca roku ceny pozostaną na obecnym poziomie.

Przeczytaj także: Ceny gazu pójdą w górę

PGNiG chciało by nowe, wyższe stawki weszły w życie od października i swój wniosek złożyło już w czerwcu, powołując się między innymi na czynniki, na które zarząd spółki nie ma bezpośredniego wpływu. Znalazły się wśród nich między innymi: wzrost cen kontraktowych pozyskania gazu wysokometanowego, osłabienie kursu złotego względem dolara oraz konieczność zwiększenia obowiązkowego zapasu gazu ziemnego, który musi być utrzymywany przez PGNiG.

fot. Witold Krasowski - Fotolia.com

PGNiG nie podniesie cen gazu do końca roku

Prezes URE odrzucił wniosek o nowe taryfy cen gazu

Urząd Regulacji Energetyki uznał, że podane przez spółkę przyczyny nie dają wystarczającego powodu do zmian taryf gazowych.

- Zatwierdzenie wniosku w kształcie złożonym przez PGNiG prowadziłoby w opinii Prezesa URE do obciążania odbiorców nadmiernymi cenami gazu. Dlatego, kierując się zapisami prawa energetycznego, Prezes URE odmówił zatwierdzenia wniosku - powiedziała Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE.

PGNiG w swojej wypowiedzi na temat decyzji URE wskazuje że proces udzielania odpowiedzi na wniosek taryfowy trwał bardzo długo, bo ponad 90 dni. W ocenie Zarządu PGNiG zarówno wydłużenie procesu jak i odmowna decyzja negatywnie wpłyną na wyniki finansowe spółki, która już poniosła w tym roku straty w segmencie Obrót i Magazynowanie, wynikające z niemożliwości pokrycia kosztów pozyskania gazu w obecnie obowiązującej taryfie. Straty te wyniosły 1,4 mld. złotych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: gaz, rynek gazowy, ceny gazu, URE, PGNiG, podwyżki

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: