eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Lato sprzyja utratom danych

Lato sprzyja utratom danych

2006-07-29 00:05

Jak wynika z danych przedstawionych przez HDLab, główną przyczyną utraty danych okazują się uszkodzenia mechaniczne nośników (powierzchnia talerzy, głowice odczytująco-zapisujące, silnik). Stanowią one aż 57,09% przypadków z przeszło tysiąca dwustu zgłoszeń, jakie trafiły w 2005 roku do wrocławskiego laboratorium.

Przeczytaj także: Ontrack: błędy użytkowników a utrata danych

Znaczenie bezpieczeństwa danych zapisanych na dyskach komputerów oraz wymiennych nośnikach, jest wprost proporcjonalne do poziomu informatyzacji życia codziennego. Informacje gospodarcze, administracyjne, wyniki badań naukowych, dane osobowe, a w niedalekiej przyszłości być może również biometryczne – posiadają obecnie zerojedynkową formę zapisu. Każdego roku utracie ulegają tysiące megabajtów informacji, posiadających wymierną wartość rynkową.

W czerwcu 2005 roku na Wallstreet gruchnęła wiadomość o tym, że CitiFinancial (oddział Citigroup Inc.) utracił dane dotyczące kont bankowych 3.9 miliona klientów. Podobna historia stała się udziałem Time Warner Inc. w maju tego samego roku – firma straciła dane dotyczące 600 000 obecnych i byłych pracowników, zatrudnionych od 1986 roku. Jak podało CNN, w śledztwo w sprawie zaangażowane zostały służby specjalne.

David M. Smith z Graziado School of Business and Management, w raporcie zatytułowanym “The Cost of Lost Data” ocenia, iż w ciągu najbliższych 5 lat, 50% firm które zanotują przestój w pracy spowodowany utratą danych dłuższy niż 10 dni, zniknie z rynku. Cena przestoju sieci komputerowej firmy szacowana jest bowiem, w przypadku większości przedsiębiorstw amerykańskich - na 50 000 dolarów za godzinę. W polskiej rzeczywistości, liczby te z pewnością kształtują się na niższym pułapie, jednak mechanizm i stopień ryzyka pozostaje ten sam.

Utrata danych, stanowi ryzyko nie tylko dla biznesu. W każdym z komputerów osobistych wystąpić może błąd aplikacji lub urządzenia, powodujący stratę ważnych z naszego punktu widzenia, informacji (w świetle badań przeprowadzonych przez D.M. Smitha, 53% przypadków utraty danych spowodowanych jest wadliwym działaniem sprzętu i oprogramowania).

Nie tylko awarie sprzętu

Uszkodzenia tego typu wynikają zazwyczaj ze zwykłego zużycia nośników. Zdarzają się jednak również przypadki wad fabrycznych i niewłaściwego użytkowania, bądź nawet prób celowego niszczenia dysków (szczególnie z komputerów zabezpieczonych przez policję w drodze działań operacyjnych; zdarza się, że dane odzyskiwane są z komputera zniszczonego tuż przed nadejściem policji).

 

1 2

następna

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Nagrywarka Blu-ray x4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: