eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pracownicy z Ukrainy wracają do domu. Tylko 8% osiedli się w Polsce

Pracownicy z Ukrainy wracają do domu. Tylko 8% osiedli się w Polsce

2019-12-18 00:40

Pracownicy z Ukrainy wracają do domu. Tylko 8% osiedli się w Polsce

Tylko 8% Ukraińców osiedli się w Polsce ©  A-StockStudio - Fotolia.com

W mediach coraz częściej pojawiają się doniesienia świadczące o tym, że pozyskanie pracowników zza wschodniej granicy jest coraz trudniejsze. Potwierdzeniem tego są również najnowsze dane Personnel Service. Wynika z nich, że Ukraińcy o osiedleniu się w Polsce na stałe raczej nie myślą. Takie plany formułuje zaledwie 8% z nich, a znakomita większość zostaje nad Wisłą maksymalnie sześć miesięcy tak, aby podreperować swój budżet i wrócić do ojczyzny.

Przeczytaj także: Pracownicy z Ukrainy masowo wyjadą do Niemiec? Takie plany ma 50% z nich

Jak czytamy w komunikacie z opracowanego przez Personnel Service „Barometru Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2019”, pracownicy z Ukrainy chcieliby w ramach uproszczonej procedury zatrudnienia pracować u nas przez co najwyżej 12 miesięcy. Taką deklarację składa co drugi z badanych Ukraińców. Co dziesiąty chciałby wydłużyć ten okres do 3 lat, ale już o stałym osiedleniu się nad Wisłą myśli zaledwie 8% badanych.

Powyższe dane wyraźnie obrazują charakter migracji zarobkowej pracowników z Ukrainy, która jest powtarzalna i krótkookresowa. Niestety taki model pozwala tylko na chwilowe uzupełnienie deficytów kadrowych. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że problemy związane z brakiem pracowników będą się w naszym kraju utrzymywać. Z tego też względu niezbędna wydaje się taka polityka migracyjna, która zachęci Ukraińców do pozostania w Polsce na dłuższy okres.
- Z ostatnich danych OECD wynika, że Polska jest światowym liderem, jeżeli chodzi o czasową migrację zarobkową. Przyjeżdżają do nas głównie Ukraińcy, którzy pracują kilka miesięcy, reperują budżet domowy, wracają do siebie, by po jakimś czasie znowu wrócić. Oczywistym ograniczeniem takiego modelu jest tymczasowe łatanie luk na rynku pracy, co nie jest optymalne z punktu widzenia firm w Polsce. Przedsiębiorcy potrzebują wsparcia na dłużej, ale do tego potrzebna jest odpowiednia polityka migracyjna. Musimy stawiać na młodych, wykwalifikowanych ludzi i oferować im zachęty w postaci m.in. łatwego dostępu do mieszkań, pełnego pakietu świadczeń socjalnych czy edukacji dla ich dzieci – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service.

fot. A-StockStudio - Fotolia.com

Tylko 8% Ukraińców osiedli się w Polsce

Ukraińcy chcą pracować w Polsce przez rok. Osiedlenie się planuje tylko 8% osób.


Pracownicy z Ukrainy przyjeżdżają do naszego kraju najczęściej w ramach tzw. uproszczonej procedury zatrudniania, która pozwala na legalną pracę przez pół roku. Nie dziwi zatem, że aż 88% osób zostaje w Polsce maksymalnie sześć miesięcy. Narzucony przez regulacje czas okazuje się też najbardziej pożądany – 34% Ukraińców chce pracować w naszym kraju właśnie przez pół roku, 18% byłoby zadowolonych z wydłużenia tego okresu do roku, a co dziesiąta osoba chciałaby zostać w Polsce 3 lata.

Krótka wizyta zarobkowa w Polsce idzie w parze z częstymi przyjazdami. Aż 2 na 3 naszych wschodnich sąsiadów w ciągu ostatnich pięciu lat pracowało w naszym kraju co najmniej dwa razy. Połowa planuje wrócić w przyszłości. Eksperci Pracodawców RP zwracają jednak uwagę, że chętnych na ponowny przyjazd do Polski do pracy może być coraz mniej.
- Polski rynek pracy boryka się z problemem braku pracowników, a prognozy w tym zakresie nie są optymistyczne. Wyzwaniem jest nie tylko utrzymanie zatrudnionego Ukraińca w firmie, ale też znalezienie nowych pracowników. Okazuje się, że nie jest to już takie proste. Aż 46% firm podaje, że aktualnie trudniej jest zrekrutować kadrę ze Wschodu. Trudności wynikają przede wszystkim z zapowiedzi otwarcia innych europejskich rynków na tę grupę pracowników – mówi Arkadiusz Pączka, Dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP.

Z „Barometru Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2019” wynika, że tylko 8% pracowników z Ukrainy myśli o osiedleniu się w Polsce na stałe. Kolejne 17% jeszcze nie wie czy w przyszłości podejmie taką decyzję, a 75% nie planuje na stałe opuszczać ojczyzny.
- Jako jedyna firma w Polsce przeprowadzamy badanie na Ukrainie. Dzięki temu trafiamy do osób, które miały doświadczenia pracy w naszym kraju, ale potem wróciły do swojej ojczyzny. To pozwala nam zobaczyć realny stan zainteresowania ponownym pobytem zarobkowym w Polsce i chęcią osiedlania się. W tym momencie nie mamy wystarczających zachęt, żeby skusić Ukraińców do zostawania u nas na dłużej. Ten wynik 8% to najlepsze potwierdzenie, że potrzebujemy polityki migracyjnej, w której migranci dostaną motywacje do osiedlania się – podsumowuje Krzysztof Inglot.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: