eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › PKB Niemiec rośnie minimalnie, pikuje produkcja

PKB Niemiec rośnie minimalnie, pikuje produkcja

2019-12-18 10:30

PKB Niemiec rośnie minimalnie, pikuje produkcja

Pikuje produkcja © picsfive - Fotolia.com

Niemiecka gospodarka wyraźnie spowalnia. Mamy więc do czynienia z materializacją scenariusza, o którym mówiło się już od dawna. Ani w tym, ani też w przyszłym roku PKB Niemiec nie zdoła przekroczyć poziomu 0,7 proc. Produkcja przemysłowa również zanotuje wyniki, którym do ideału będzie brakować bardzo wiele. To wszystko ma pociągnąć za sobą wzrost niewypłacalności, które dotkną przede wszystkim branżę automotive, ale również przemysł maszynowy oraz metali i stali – prognozuje Atradius.

Przeczytaj także: Gospodarka Niemiec podupada. Recesja już blisko?

Za Odrą nie jest kolorowo. Biorąc pod uwagę duże uzależnienie Polski od wymiany handlowej z Niemcami, te wieści nie są najlepsze również dla nas.

Jak donosi Atradius, na kłopoty, z którymi zmaga się obecnie największa z unijnych gospodarek, wpływ wywiera szereg czynników. Mowa tu zarówno o globalnym spowolnieniu gospodarczym, jak i widmie Brexitu czy zataczającym coraz szersze kręgi protekcjonizmie handlowym, który szczególnie uwidacznia się w relacjach pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi. To wszystko nie może wprawiać Niemców w dobre humory i zresztą nie wprawia – obrazujący nastrój w niemieckim przemyśle wskaźnik PMI sięgnął w październiku br. 41,9 pkt. Tak źle nie było od 2009 roku.

Spadki, które notuje niemiecka produkcja przemysłowa, przekładają się negatywnie na wyniki finansowe, ryzyko kredytowe, a także przewidywania co do niewypłacalności w najważniejszych sektorach przemysłu: motoryzacyjnym, maszynowym oraz metali i stali, które odpowiadają za prawie 10 proc. PKB Niemiec.

Jakby tego nie było dość, dane za III kwartał 2019 roku dowodzą, że nasz sąsiad znalazł się na skraju recesji technicznej – jak poinformował Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden od lipca do września br. PKB Niemiec wzrósł zaledwie o 0,1 proc.

fot. picsfive - Fotolia.com

Pikuje produkcja

Na koniec 2019 roku produkcja przemysłowa w Niemczech skurczy się o ponad 3 proc.


Prognozy Atradius wskazują, że wzrost wartości dodanej w niemieckim sektorze motoryzacyjnym zmniejszy się w 2019 o ponad 9 proc. rok do roku, natomiast w 2020 nieznacznie wzrośnie o 1 proc.
Branża automotive u naszych zachodnich sąsiadów mierzy się z wyzwaniami związanymi z nowymi standardami emisji dla pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi. Dodatkowo cały sektor musi stawić czoła takim fundamentalnym zmianom strukturalnym, jak przejście na e-mobilność czy rosnącą popularność car-sharingu. Wszystkie te kwestie powodują, że ryzyko w sektorze motoryzacyjnym wzrosła, co przekłada się na słabszą ocenę podmiotów działających w tej branży – podkreśla Arkadiusz Taraszkiewicz, dyrektor regionalny ds. oceny ryzyka w Atradius.

Problemy niemieckiego sektora motoryzacyjnego negatywnie wpływają na wyniki w branży maszynowej i inżynieryjnej. Dodatkowo, malejące inwestycje kapitałowe w energetykę wiatrową i elektrownie wpływają na obniżenie popytu wewnętrznego na maszyny i urządzenia. Zagrożeniem dla sektora, którego wskaźnik eksportu wynosi 70 proc. jest także zwiększone ryzyko geopolityczne, spory handlowe oraz rosnący protekcjonizm, co już doprowadziło do zmniejszenia stałych inwestycji na wielu rynkach eksportowych. W okresie od stycznia do września 2019 zamówienia zmniejszyły się o 8 proc. rok do roku.

Pogorszenie koniunktury w sektorze motoryzacyjnym i maszynowym poważnie wpływa na wyniki wielu niemieckich dostawców metali i stali, podczas gdy na eksport wpływa stłumiony globalny popyt. Ze spadkiem sprzedaży i pogarszającymi się wynikami zmagają się zwłaszcza dostawcy metali i stali dla przemysłu motoryzacyjnego (od 10 do 20 proc. w I półroczu 2019 r.)

Atradius podkreśla również, że nie bez wpływ na branżę pozostaje również dodatkowy napływ stali przekierowany z USA do UE (ze względu na amerykańskie taryfy importowe), co wywiera presję na ceny sprzedaży. Stąd też w 2020 roku marże firm metalowych hutniczych mają ulec kolejnej obniżce.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: gospodarka Niemiec, Niemcy, PKB Niemiec

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: