eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czy pikujące bezrobocie na Ukrainie zabierze nam pracowników?

Czy pikujące bezrobocie na Ukrainie zabierze nam pracowników?

2019-10-03 09:11

Czy pikujące bezrobocie na Ukrainie zabierze nam pracowników?

Czy stracimy pracowników z Ukrainy? © Stephen Finn - Fotolia.com

W II kwartale br. stopa bezrobocia na Ukrainie osiągnęła poziom 7,8%, co względem poprzedniego kwartału oznacza spadek na poziomie 1,4 pp. - wynika z danych State Statistics Service of Ukraine. To najniższy wskaźnik, jaki odnotowano od pięciu lat, ale ciągle też wynik dwukrotnie wyższy niż w Polsce.

Przeczytaj także: Niespełna 3% pracowników z Ukrainy spełnia kryteria Berlina

Bezrobocie na Ukrainie wyraźnie zmalało. Jeszcze w pierwszych trzech miesiącach tego roku stopa bezrobocia sięgała tam 9,2%. I wprawdzie ukraińscy ekonomiści przewidywali spadki, to jednak finalnie okazało się, że wynik z II kwartału okazał się o 0,4 pp. niższy aniżeli wskazywały na to ich prognozy. Obecnie bezrobocie dotyka 275 tys. Ukraińców, wcześniej bez pracy pozostawało około 281 tys. osób.
- W Polsce stopa bezrobocia mierzona metodologią BAEL wyniosła pod koniec II kwartału tego roku zaledwie 3,2%. Ukrainie do tego poziomu jeszcze daleko. Niemniej widać, że sytuacja tam się poprawia. Nadal jednak pracownicy z Ukrainy będą mieli motywację, żeby szukać pracy poza granicami swojego kraju, bo mogą liczyć na dużo wyższe zarobki. Z zapowiedzi Ministerstwa Finansów Ukrainy wynika, że w 2020 roku pensja minimalna zostanie podniesiona do 4723 hrywien brutto. Dziś to równowartość 672 zł, a zatem trzykrotnie mniej niż pensja minimalna w Polsce – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service S.A.

fot. Stephen Finn - Fotolia.com

Czy stracimy pracowników z Ukrainy?

Bezrobocie na Ukrainie spada, ale nadal jest dwa razy wyższe niż w Polsce.


Pikujące bezrobocie na Ukrainie jest dla polskich pracodawców mniejszym problemem niż przybierająca na sile walka o pozyskiwanie pracowników ze Wschodu. Od przyszłego roku na wykwalifikowane kadry spoza UE ma otworzyć się niemiecki rynek pracy. O pracę Ukraińcom łatwiej będzie również w Czechach, gdzie - jak podaje serwis emerging-europe.com - planowane jest zwiększenie limitu wydawanych im kart pracy. Dokumenty te umożliwiają Ukraińcom ponad dwuletni okres pracy i zatrudnienia na terenie Czech, bez zbędnych formalności.
- Naszą przewagą pozostaje bliskość kulturowa i geograficzna. Potrzebujemy tylko odpowiedniej polityki migracyjnej, która da Ukraińcom wyraźny sygnał, że w Polsce mogą zostawać na dłużej i nie są traktowani wyłącznie jak doraźna pomoc na rynku pracy. Musimy przyciągać zwłaszcza wykwalifikowanych młodych ludzi, którzy powinni mieć zapewniony łatwy dostęp do mieszkań czy edukacji dla ich dzieci – podsumowuje Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service S.A.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Wiktor1113 / 2019-10-09 12:14:58

    Myślałem, że bezrobocie na Ukrainie jest trochę wyższe. Zainteresowłem sie sprawą i znalazłem tez dobry poradnik o zatrudnieniu pracownikow stamtąd: smeo.pl/blog/rozwoj-biznesu/zatrudnianie-osob-z-ukrainy-i-innych-krajow-wschodnich/ odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: