eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pracownicy z Ukrainy szturmują ZUS

Pracownicy z Ukrainy szturmują ZUS

2019-05-24 11:31

Pracownicy z Ukrainy szturmują ZUS

Pracownicy z Ukrainy szturmują ZUS © gpointstudio - Fotolia.com

Statystyki prowadzone przez ZUS dowodzą, że składki na ubezpieczenie społeczne opłaca już niemal 610 tys. obcokrajowców. Od 2014 roku rzesza ta powiększyła się ponad pięciokrotnie, a w przypadku Ukraińców - ponad trzynastokrotnie. Eksperci Personnel Service przekonują, że mało optymistyczne przewidywania odnośnie napływu cudzoziemców raczej się nie sprawdzą i pracownicy z zagranicy nadal zasilać będą nasz rynek pracy.

Nie tylko Ukraińcy


Na przestrzeni ostatnich pięciu lat największą grupą obcokrajowców, którzy napłynęli na polski rynek pracy byli Ukraińcy, Białorusini, Mołdawianie oraz Hindusi - podaje ZUS. Trzy pierwsze z wymienionych grup obejmuje uproszczona procedura zatrudniania, co oznacza, że z pracodawcy zdjęty jest czasochłonny obowiązek pozyskiwania zezwolenia na pracę. Tym samym proces zatrudnienia tych osób jest zdecydowanie mniej skomplikowany, a firmy chętniej je zatrudniają.
- Polski rynek pracy cały czas bije rekordy. Liczba wakatów jest obecnie najwyższa od kilku lat, a bezrobocie najniższe od niemal 20 lat. Uzupełnieniu braków na rynku nie pomaga nawet wzrost płac, który wyniósł średnio około 700 zł w ciągu ostatnich czterech lat. Na podstawie najnowszych danych ZUS widzimy wyraźnie, że coraz więcej pracowników z zagranicy pracuje u nas legalnie. Jak przewidywaliśmy, obawy wzbudzone przez spadek liczby Ukraińców w końcówce 2018 były bezpodstawne. Było to tylko chwilowe odstępstwo od utrzymującej się tendencji wzrostowej. W pierwszym kwartale br. odnotowano wzrost o około 35 tys. - mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service, ekspert rynku pracy.

fot. gpointstudio - Fotolia.com

Pracownicy z Ukrainy szturmują ZUS

Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS wzrosła pięciokrotnie w ciągu pięciu lat.


Od początku 2014 roku rzesza pracowników z Ukrainy powiększyła się aż trzynastokrotnie - z 35,5 do 454,5 tys. obecnie. Białorusinów jest u nas pięciokrotnie mniej (36 tys. wobec 6,5 tys. w 2014 roku). Liczba Mołdawian wzrosła niemal siedmiokrotnie, osiągając liczbę prawie 9 tys. Natomiast pracowników z Indii ubezpieczonych w ZUS mamy obecnie ponad czterokrotnie więcej, niż w na początku 2014 roku i uzupełniają oni ponad 6 tys. wakatów na polskim rynku pracy.
- Szacujemy, że na koniec 2019 odnotujemy 25-30% wzrost liczby Ukraińców zarejestrowanych w ZUS w porównaniu do końcówki 2018 - dodaje Krzysztof Inglot.

Dane z ostatniego Barometru Imigracji Zarobkowej Personnel Service wskazują, że pracowników z Ukrainy zatrudnia obecnie co piąta firma, a z Białorusi mniej więcej co dziesiąta. Mołdawian ma w swojej załodze ok. 1% pracodawców. W badaniu były brane pod uwagę narodowości objęte uproszczoną procedurą zatrudniania.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: