eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pracownicy z Ukrainy jednak zostają?

Pracownicy z Ukrainy jednak zostają?

2019-02-10 00:36

Pracownicy z Ukrainy jednak zostają?

Pracownicy © bannafarsai - Fotolia.com

Na pracodawców posiłkujących się pracownikami z Ukrainy padł ostatnio blady strach. Powodem była nowa ustawa imigracyjna w Niemczech, za sprawą której tamtejszy rynek pracy ma być znacznie przyjaźniejszy dla obywateli spoza Unii Europejskiej. Polskie firmy przestraszyły się więc, że Ukraińcy pojadą dalej na zachód, zostawiając je z coraz bardziej palącym problemem deficytu kadrowego. Obawy te były jednak przedwczesne - jak bowiem uspokajają eksperci, wymagania Niemców są tak wysokie, że sprostać będą im umieli jedynie nieliczni.

Przeczytaj także: Jak zatrzymać pracowników z Ukrainy?

Jeśli niemiecki parlament uchwali dyskutowane obecnie przepisy, to od nadchodzącego roku obywatelom spoza Unii Europejskiej powinno być łatwiej zaistnieć na tamtejszym rynku pracy. Nasi sąsiedzi nie ukrywają, że zależy im m.in. na Ukraińcach, którzy w Polsce pracują już od lat i to zarówno na podrzędnych, jak i wymagających kwalifikacji stanowiskach. I to właśnie o drugą z tych grup niemieckim władzom chodzi najbardziej - jej zaoferowane zostaną wyższe niż w Polsce wynagrodzenia oraz sześciomiesięczny okres legalnego pobytu na poszukiwanie pracy. Znowelizowane regulacje mają również rozszerzyć zakres możliwości zatrudniania pracowników spoza UE - będą oni mogli pracować we wszystkich zawodach odpowiadających ich kwalifikacjom, a nie wyłącznie w tych, gdzie istnieje szczególne zapotrzebowanie na pracowników.
- Niemieckie inicjatywy legislacyjne z pewnością wymagają rozważnej obserwacji, ale obawy dotyczące odpływu siły roboczej z Polski są przedwczesne – mówi adwokat Joanna Torbé, ekspertka prawa pracy Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia (SAZ). – W proponowanym projekcie nowych przepisów widać tendencje do ułatwiania podejmowania zatrudnienia w Niemczech Ukraińcom, którzy mają uznane kwalifikacje - podkreśla.

Oznacza to, że według nowych niemieckich przepisów, aby zostać legalnym pracownikiem Ukraińcy będą musieli m.in. znać język niemiecki i mieć wystarczającą ilość pieniędzy, aby się utrzymać do czasu, aż znajdą pracę i udowodnią swoje kwalifikacje.

fot. bannafarsai - Fotolia.com

Pracownicy

Projekt nowej ustawy imigracyjnej w Niemczech wywołał popłoch wśród polskich przedsiębiorców, którzy obawiają się odpływu Ukraińców z Polski i braku rąk do pracy.


Agencja prowadzi za rękę


W Polsce pracownicy z Ukrainy mają ułatwiony start. Często nie muszą znać języka polskiego, łatwiej im znaleźć tu pracę, bo jest to możliwe aż w 286 zawodach. W znalezieniu zatrudnienia pomaga im wiele agencji pracy.
– Wiele z agencji, które zrzeszamy ma swoje przedstawicielstwa na Ukrainie i tam załatwiane są wszelkie niezbędne formalności. Ukraińcy, po przyjeździe do Polski, mają zapewnioną nie tylko pracę, ale również mieszkanie z niskim czynszem i naukę języka – mówi Karina Knyż-Grzywa, dyrektor biura SAZ.

Mówiący po ukraińsku koordynatorzy z agencji pracy pomagają też w początkowym etapie aklimatyzacji - w założeniu konta bankowego, uzyskaniu abonamentu telefonicznego, zapisaniu dzieci do żłobka, przedszkola czy szkoły.

Zdaniem Anastasii Serdiuk, starszej specjalistki ds. legalizacji pobytu spółki SAS Logistic wyjazd z Polski do Niemiec może być opłacalny osobom z bardzo wysokimi kwalifikacjami lub tym, które wyjadą tam na dwa, trzy miesiące i na miejscu, mimo wyższych zarobków, będą bardzo oszczędzać.
- Koszty życia są tam dużo wyższe. Nie każdego też będzie stać, żeby opłacić sam wyjazd, mieszkanie i kaucję za nie, a do tego mieć odłożone pieniądze na zabezpieczenie swojego pobytu. Wyzwaniem jest też samodzielne znalezienie pracy. Ograniczony będzie również krąg osób, które będą mogły skorzystać z ułatwień w podjęciu zatrudnienia na terytorium Niemiec. Chodzi tu o pracowników wykwalifikowanych, którzy wykażą się również znajomością języka niemieckiego. Zatem zmiany nie dotyczą wszystkich Ukraińców a jedynie tych, którzy spełniają te kryteria. Udowodnienie posiadania ww. kompetencji może się okazać kłopotliwe i czasochłonne – mówi Anastasia Serdiuk.

W Polsce jak w domu


Urząd do Spraw Cudzoziemców podaje, że Ukraińców z ważnym zezwoleniem na pobyt w Polsce jest około 180 tys. Przyjeżdża ich coraz więcej. Potwierdzają to wyniki ankiety, jaką Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia przeprowadziło w styczniu 2019 wśród swoich firm członkowskich. Te, które zatrudniają Ukraińców od 3 lat, co roku zatrudniają średnio 10 proc. więcej. Choć średnia wynosi około kilkunastu procent Ukraińców w stosunku do Polaków, to zdarzają się też takie agencje, gdzie stanowią oni zdecydowaną większość personelu. Są wśród nich zarówno studenci, pracownicy tymczasowi i ci, którzy przyjechali tu z całymi rodzinami. Większość przyjeżdżających do naszego kraju, zostaje tu od pół do półtora roku. Część sprowadza rodzinę. Podkreślają, że mają stąd blisko do rodzinnych stron, język polski jest bardzo podobny do ukraińskiego i łatwo się go nauczyć, podobna jest kultura. W Polsce Ukrainiec czuje się jak w domu i proces aklimatyzacji w tym kraju jest bardzo szybki właśnie ze względu na kulturowe podobieństwo. Oprócz tego, że może tu żyć na względnie dobrym poziomie, to właśnie wspólne słowiańskie korzenie sprawiają, że tak wielu sprowadza tu całe rodziny.

Anastasia Serdiuk z SAS Logistic wylicza, że życie w Polsce, mimo niższych zarobków jest bardziej opłacalne.
- Średnio Ukrainiec zarabia w zakładzie produkcyjnym 2,5 tys. zł. netto. Jeśli pracuje przez agencję to ma zapewnione mieszkanie, gdzie płaci niewysoki czynsz rzędu 100-200 zł za miesiąc lub niewiele więcej, jeśli mieszka w dużym mieście. Nawet jeśli wyda jeszcze 50 zł za dojazd do pracy i 400 na jedzenie, to zostaje mu spora kwota na życie. W Niemczech wyda dużo więcej na mieszkanie, transport i żywność i niekoniecznie w kieszeni zostanie mu tyle, ile by chciał. Jak to będzie naprawdę okaże się, kiedy pierwsze osoby tam wyjadą - mówi Serdiuk.

Wyzwanie i szansa


Artur Kornatowski, dyrektor wsparcia produktu Grupy Impel przyznaje, że w ubiegłym roku widać było wyraźną zmianę podejścia do pracy w Polsce obywateli Ukrainy.
– Wielu z nich osiedliło się w Polsce i zaczynają tutaj nie tylko pracować, ale też układać sobie życie. To ważne, bo są oni pracownikami, którzy mają dziś bardzo duży udział w naszym rynku zatrudnienia – mówi Artur Kornatowski.

– Ciekawym trendem, który obserwujemy, jest zwiększenie się zatrudnienia pracowników z Ukrainy w administracji biurowej. Do tej pory były to głównie stanowiska w handlu lub branży budowlanej. Może się to okazać świetnym lekarstwem na deficyt kadrowy. Nie mamy jeszcze zbyt wielu managerów z Ukrainy, ale niewykluczone, że i tutaj stopniowo zacznie się coś zmieniać – dodaje Artur Skiba, prezes agencji Antal.

Firmy działające na rynku rekrutacyjnym starają się też postrzegać zapowiadane zmiany w Niemczech w kategoriach szans.
– Z pewnością część polskich agencji będzie próbowała rozwijać swoje usługi w Niemczech na bazie już wypracowanych kontaktów i doświadczeń – mówi Artur Kornatowski.

Artus Skiba dodaje z kolei, że na polskim rynku pracy wiele zmienić może brexit. Niewykluczone, że spowoduje on, iż więcej Polaków zdecyduje się na powrót do kraju.

Przeprowadzony wśród Ukraińców Polsce sondaż firmy Work Service wykazał, że 59 proc. ankietowanych wykazało chęć przeprowadzki do Niemiec, jeśli tylko ustawa o emigracji zostanie przyjęta. Oznacza to, że już dziś muszą zacząć naukę języka niemieckiego, oszczędzać pieniądze i przygotować się na życie w innej kulturze i dalej od rodzinnych stron. To duże wyzwanie, zwłaszcza dla całych rodzin, które już zadomowiły się w Polsce. Z całą pewnością nie można stwierdzić, że polityczny ruch Niemiec sprawi, że ucierpi na tym polska gospodarka, a przynajmniej nie w stopniu, w jakim prognozuje się to dzisiaj.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: