eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Proptech: nowoczesne biuro narzędziem walki o kandydata

Proptech: nowoczesne biuro narzędziem walki o kandydata

2019-10-29 14:30

Proptech: nowoczesne biuro narzędziem walki o kandydata

Nowoczesne biuro © Petinovs - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak dowodzi opracowany przez CBRE raport "PropTech Index 2019. Zaawansowanie technologiczne biurowców a oczekiwania i potrzeby cyfrowe najemców", już co piąta firma traktuje wykreowanie nowoczesnego i zaawansowanego miejsca pracy jako narzędzie w batalii o pozyskanie talentów. Nie brakuje jednak i takich, których gotowość na implementację nowych rozwiązań w tym zakresie - i to nawet pomimo świadomości takiej potrzeby - pozostawia wiele do życzenia. Eksperci są jednak przekonani, że rzesza organizacji nadających technologiom biurowym najwyższy priorytet będzie się powiększać. Wymagają tego chociażby zmieniające się wymagania pracowników - pokolenie Z właśnie wśród technologii czuje się najlepiej, dlatego nowoczesne biuro stanowi niewątpliwie jedną z kart przetargowych w pozyskiwaniu kandydatów z tej generacji.

Przeczytaj także: Jakiego biura pragną pracownicy?

Polska w pogoni za Europą


Pod pojęciem "proptech" kryją się wszelkie nowoczesne technologie, przeważnie teleinformatyczne, które wywierają wpływ na rozwój nieruchomości. Ich obecność najsilniej zaznacza się w przypadku biurowców, których wysyp obserwujemy właśnie w naszym kraju.

Co piąta polska firma w odpowiedzi na pytanie o implementację tego rodzaju rozwiązań przyznaje, że nowoczesne biuro to istotne ogniwo łańcucha działań podejmowanych na rzecz rozwoju firmy. 39% respondentów deklaruje, że próbowało już ich wdrożenia, ale ciągle nie zdołało opracować spójnej koncepcji, a 27% przyznaje, że są istotne – wynika z raportu CBRE „PropTech Index 2019”. To oznacza, że w aż 66% przedsiębiorstw ten ważny element nie jest realizowany w satysfakcjonującym stopniu. Nowości technologiczne za nieistotne uznaje tylko 13% respondentów.

Polska w regionie CEE pod względem świadomości technologii biurowych jest na takim samym poziomie jak Czechy i Rumunia. W Rumunii 22% respondentów postrzega stworzenie cyfrowo zaawansowanego i nowoczesnego biura jako część szerszej wizji, w Czechach 23%. Większą świadomość widać wśród Austriaków – 28%. Natomiast najbardziej świadome proptechu kraje to Węgry (37%) oraz Słowacja (45%), w których prawie co druga firma ma wpisaną w swoją strategię walkę o nowoczesne biuro.

Nakłady na technologie będą rosły


Jak wskazują eksperci CBRE, nie ulega wątpliwości, że nowoczesne technologie w biurze przynoszą korzyści. Firmom potrzeba jednak doradztwa w zakresie najlepszych rozwiązań, które odpowiedzą na potrzeby młodych ludzi, a szczególnie wchodzącego na rynek pracy pokolenia Z. To osoby urodzone w latach 1996-2015, które w 2020 r. będą miały od 5 do 24 lat. Jak wskazują analizy Deloitte, od Millenialsów odróżnia je przede wszystkim pragmatyczne podejście do życia, np. są bardziej zachowawczy i chętniej oszczędzają, a także dużo bardziej nastawieni na wykorzystywanie nowych technologii. Trudniej im wyobrazić sobie świat bez wygody jaką daje smartfon i aplikacje, dlatego zdecydowanie chętniej wybiorą miejsce pracy, które im tę wygodę zaoferuje. Nowe pokolenia konsumentów i pracowników zmuszają pracodawców oraz wynajmujących do zaakceptowania faktu, że technologia ma kluczowe znaczenie w miejscu pracy.

fot. mat. prasowe

Czy organizacje wspierają wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych w biurach?

21% polskich firm przyznaje, że zaawansowane technologicznie miejsca pracy to ważny element rozwoju firmy.


- Pokolenie Z co prawda nie urodziło się ze smartfonem w dłoni, ale z pewnością się z nim wychowało. Młodzi ludzie przyzwyczajeni do wygody, jaką daje dostęp do najnowszych technologii, tego samego będą szukać w miejscu pracy. Tym bardziej, że z analizy firmy Deloitte wynika, że Pokolenie Z jest nastawione zdecydowanie bardziej pragmatycznie niż poszukujący doświadczeń Millenialsi. Dlatego kwestia nowoczesnego biura wspierającego pracownika tak, aby być najbardziej wydajnym, jest kluczowa. Z naszych badań wynika, że tą zależność między zaawansowaniem technologicznym biura a przyciąganiem talentów dostrzega wiele firm, ale jeszcze nie do końca potrafią odpowiednio zabrać się za ich wdrażanie – mówi Krzysztof Mogielski, dyrektor ds. transformacji cyfrowej w CBRE.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: