eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Fuzje i przejęcia w Polsce w III kw. 2019 r.

Fuzje i przejęcia w Polsce w III kw. 2019 r.

2019-10-04 11:19

Fuzje i przejęcia w Polsce w III kw. 2019 r.

Fuzja © chombosan - Fotolia.com

W trzecim kwartale bieżącego roku fuzje i przejęcia w Polsce wyraźnie zwolniły. Przeprowadzonych zostało o 18 transakcji mniej niż w analogicznym kwartale 2018. Badany okres zamknął się 33 "dealami". Największym okazało się przejęcie części akcji spółki biotechnologicznej Bioton S.A. przez chiński Yifan Pharmaceutical - czytamy w najnowszym opracowaniu M&A Index Poland - cyklicznego raportu opracowywanego przez FORDATA i Navigator Capital.

Przeczytaj także: Fuzje i przejęcia w Polsce w I kw. 2019 r.

Jak już wspomniano we wstępie, największą transakcją analizowanego okresu okazał się zakup przez chińskiego producenta medykamentów Yifan Pharmaceutical 31,65% akcji w polskiej spółce biotechnologicznej – Bioton S.A. Spółki podpisały umowę dotyczącą współpracy mającej na celu opracowanie i skomercjalizowanie analogów insulin. Ten "deal" wart był około 387 mln zł, a więc o 23 mln mniej od największej transakcji przeprowadzonej kwartał wcześniej.
„W minionym kwartale obserwowaliśmy znaczny spadek liczby zamkniętych transakcji fuzji i przejęć. Przyczyną tego spadku może być sezon urlopowy, podczas którego ma miejsce ograniczenie aktywności transakcyjnej. Należy również wspomnieć o zbliżających się wyborach parlamentarnych. Managerowie podejmujący decyzje dotyczące ekspansji mogą obawiać się ewentualnego ryzyka politycznego i w związku z tym wstrzymują inwestycje. Zauważalna była również bierność funduszy private equity, które w poprzednich kwartałach odpowiadały za dużą część akwizycji na rynku. Zmniejszona aktywność polskich i zagranicznych funduszy może być spowodowana m.in. chęcią skupienia się na wyjściu z obecnych spółek portfelowych. Nie można też wykluczyć, że wszystkie planowane transakcje funduszy zostały zamknięte przed okresem wakacyjnym. W najbliższym kwartale warto obserwować czy trend widoczny w ostatnich miesiącach zostanie utrzymany, co mogłoby być zwiastunem nadchodzącego spowolnienia gospodarczego.” – komentuje Wojciech Sosnowski, Manager w Navigator Capital.

fot. chombosan - Fotolia.com

Fuzja

minionym kwartale miał miejsce znaczny spadek liczby zamkniętych transakcji fuzji i przejęć.


W 3 kwartale 2019 zauważalny był wyjątkowo wysoki udział inwestorów z zagranicy. Stanowili oni 40% wszystkich kupujących. Polska jest atrakcyjnym rynkiem dla zagranicznych udziałowców, co pokazują również statystyki z pierwszej połowy roku.
„Polski rynek fuzji i przejęć w ostatnich kilku kwartałach zdążył nas przyzwyczaić do znacznej obecności kapitału zagranicznego. Ponad jedna trzecia wszystkich kupujących to dziś podmioty spoza naszego kraju, głównie z Unii Europejskiej, ale nieśmiało pojawiają się także inwestorzy z USA czy Chin. W dotarciu do zagranicznych inwestorów coraz bardziej pomaga technologia, a polskie spółki coraz śmielej korzystają z oferowanych przez rynek usprawnień technologicznych i tym samym podnoszą swoje szanse na wyższe wyceny. W minionym kwartale rekordowa liczba transakcji, bo ponad 50% została wsparta technologią Virtual Data Room. Przykładem mogą być transakcje obsłużone VDR marki FORDATA, jak m.in. nabycie frameLOGIC przez szwedzkiego dostawcę systemów FMS Vehco, sprzedaż Anwisu na rzecz niemieckiej Waremy – lidera w produkcji osłon okiennych czy kupno United Packaging przez naszych zachodnich sąsiadów z Top Packaging." – komentuje Alicja Kukla-Kowalska, Senior Key Account Manager w FORDATA.

W trzecim kwartale 2019 roku największym zainteresowaniem ze strony inwestorów strategicznych i finansowych cieszyły się spółki z sektora TMT. Jednym z argumentów przemawiających za przejmowaniem podmiotów z tego segmentu rynku jest jego zdolność do generowania wartości dodanej dzięki zastosowaniu nowych technologii, a także liczne, możliwe do osiągnięcia efekty synergii.
„Przyglądając się branżowej strukturze transakcji, które odbyły się w trzecim kwartale 2019 roku, można zauważyć zdecydowaną przewagę przedsiębiorstw z sektora TMT wśród przejmujących. Jest to kontynuacja trendu konsolidacyjnego w tej branży, który trwa od początku roku. Przejmującymi są często duże podmioty, które poszukują synergii przychodowych. Część spółek technologicznych, które charakteryzują się niskim kosztem marginalnym swoich produktów, potrzebuje dużej skali działania aby generować wysoką rentowność. Przykładem takiej transakcji jest zakup Pizza Portal, portalu i aplikacji do zamawiania jedzenia online, przez hiszpańskiego konkurenta Glovoapp23.” – zauważa Karol Szykowny, Dyrektor w Navigator Capital .

W 3 kwartale 2019 nie pojawiła się żadna transakcja we wciąż bardzo aktywnej branży drobiarskiej. Wciąż dają o sobie znać duzi rynkowi gracze. Na duże przejęcia w tym sektorze poczekamy prawdopodobnie do końca roku.
„Cedrob zgłosił do UOKiK chęć przejęcia kontroli nad ZM Henryk Kania, ale o zakłady Henryka Kani chcą powalczyć także Tarczyński i HK Trade. Jeżeli jednak ta pierwsza transakcja zakończyłaby się sukcesem, mogłoby to oznaczać całkiem istotne wzmocnienie Cedrobu w konsolidacyjnym wyścigu, który obserwujemy w całej branży mięsnej. Przypomnijmy – w maju 2019 Smithfield Foods Inc. zakończył proces zakupu pozostałych 66,5% udziałów spółki Pini Polonia, Drosed przejął zakłady mięsne we Francji. Przychód SuperDrobu przekroczy w 2019 roku 1,5 mld zł, co sprzyja kolejnym przejęciom w tym i nadchodzącym roku. Część ekspertów tłumaczy, że konsolidacja daje większe szanse na utrzymanie się na rynku w obliczu zwiększonego popytu w UE na tańsze i dobrej jakości mięso z Ukrainy czy Brazylii. – komentuje Alicja Kukla-Kowalska, Senior Key Account Manager w FORDATA.

Największy udział w liczbie przejmowanych podmiotów miały sektory TMT – 21%, budowlanego – 15% oraz energetycznego – 12% przejmowanych. Po stronie kupujących najbardziej aktywne były sektory TMT – 27% oraz usług finansowych – 12%. Największą grupą wśród sprzedających spółki byli inwestorzy prywatni - 48%, fundusze PE/VC – 9% oraz spółki energetyczne - 6%.

WYBRANE TRANSAKCJE W I KW. 2019 R.


(5 sierpnia)
Niemiecki producent opakowań, joint venture Top Packaging, należący do Grupy Thimm dokonał zakupu udziałów spółki United Packaging SA. Nowy inwestor zamierza wzmocnić swoja obecność w Polsce, która jest jednym z rynków strategicznych Grupy Thimm. Przejęcie United Packaging, które zajmuje się m. in. wytwórstwem ekologicznych opakowań tekturowych w sektorze premium, wpisuje się w strategię Grupy Thimm ukierunkowana na zaopatrywanie i spełnianie potrzeb regionalnych podmiotów. W transakcji został wykorzystany system Virtual Data Room FORDATA.

(6 września) Amica, polski producent wyposażenia domowego ujawnił, ze osiągnął porozumienie z Fagor S. Coop dotyczące nabycia praw do marki Fagor. Zgodnie z umową Amica nabyła wyłączne prawa do wykorzystania marki Fagor w produkcji dużego sprzętu gospodarstwa domowego przez okres 15 lat z opcja przedłużenia o kolejne 15 lat, jeżeli sprzedaż produktów Amica pod marka Fagor osiągnie co najmniej 35 mln euro. Amica to największy polski producent sprzętu gospodarstwa domowego i lider na polskim rynku, posiadający w nim ok. 18% udziałów. Ponadto posiada również dystrybucje w prawie wszystkich krajach Europy.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: