Fuzje i przejęcia w Polsce w I kw. 2019 r.
2019-04-11 11:30
M&A © MichaelJBerlin - Fotolia.com
Na początku bieżącego roku fuzje i przejęcia w Polsce nieco wyhamowały. Finalizacji doczekało się 46 transakcji, a więc o 4 mniej niż w analogicznym kwartale 2018. Największym "dealem" analizowanego okresu okazało się przejęcie terminalu przeładunkowego DCT Gdańsk S.A. To niektóre z wniosków płynących z najnowszego raportu M&A Index Poland zrealizowanego przez FORDATA we współpracy z firmą doradczą Navigator Capital.
Przeczytaj także: Fuzje i przejęcia generują ruch na rynku biurowym
Jak już wspomniano we wstępie, największą transakcją początku roku okazało się przejęcie DCT Gdańsk S.A przez PFR, PSA International oraz IFM Investors. Ten "deal" wart był około 5 mld PLN. DCT Gdańsk to największy na Bałtyku głębokowodny terminal przeładunkowy dla kontenerowców. W zeszłym roku spółka zdołała obsłużyć 1,9 mln kontenerów, co oznacza łączny ładunek rzędu 20 mln ton. Wartość ta odpowiada 40% wszystkich przeładunków w Gdańsku, który jest dziś czwartym, największym portem Morza Bałtyckiego.W I kwartale br. na rynku fuzji i przejęć dało się zauważyć tendencje, które dominują dziś wśród przedstawicieli polskiego biznesu, jeżeli chodzi o rozwój obszarów działalności.
„Inspirującym pomysłem na inwestowanie, a jednocześnie na powiększenie grupy odbiorców i docelowych klientów jest ścieżka Grupy WP, który jako przeglądarka internetowa dostarcza coraz więcej usług mediowych i e-commerce. Jak poinformował Prezes Grupy - Wirtualna Polska Holding nie wyklucza dalszych akwizycji zarówno w Polsce, jak i w regionie. W minionym kwartale internetowy holding dokonał kolejnych akwizycji (m.in. nabył udziały w serwisie e-podróżnik) uniezależniając się od reklam i zagospodarowując kolejną niszę e-commerce” – komentuje Alicja Kukla-Kowalska, Senior Key Account Manager w FORDATA.
W pierwszych miesiącach 2019 roku widoczna była konsolidacja rynku medycznego – przejęcia lokalnych podmiotów przez dominujących liderów rynkowych. Na tej podstawie można stwierdzić, że prywatna opieka medyczna w Polsce ulega konsolidacji, a największe podmioty nieustannie prowadzą ekspansję na rynku, poszukując celów akwizycyjnych, które oferują unikatowe rozwiązania medyczne.
„Analizując obecną sytuację na rynku medycznym w Polsce widzimy, że lokalni przedsiębiorcy z branży, którzy stanowili do tej pory filary tego sektora i którym udało się pozyskać duże grono klientów, są przejmowani przez większe firmy, mające znaczące udziały w rynku. W ten trend wpisują się chociażby ostatnie przejęcia szwedzkiego holdingu Medicover, dla którego Polska stanowi obecnie największy rynek działalności. Jego własnością stały się szpitale położniczo-ginekologiczne Neomedic oraz klinika dentystyczna Aestethica Dermadent. Aktywność akwizycyjną w minionym kwartale wykazywało również PZU Zdrowie, które stało się właścicielem przychodni alergologicznej Alergo-Med z Tarnowa” – zauważa Karol Szykowny, dyrektor w Navigator Capital Group.
fot. mat. prasowe
Fuzje i przejęcia w Polsce w I kw. 2019 r.
Duże zainteresowanie tematem przejęć trend możemy również zaobserwować wśród podmiotów z branży FMCG, którzy w ostatnim czasie wykazują duże zainteresowanie rynkiem wód mineralnych, okazując przy tym aktywność na rynku przejęć.
„Rosnąca świadomość społeczeństwa dotycząca zdrowego żywienia i negatywnego wpływu napojów bogatych w cukry na nasze zdrowie powoduje, że konsumenci zaczynają częściej sięgać po wodę mineralną, rezygnując tym samym ze słodkich napojów. Przedsiębiorcy dopatrują się w tym okazji, żeby rozszerzyć profil działalności o produkty, które niewątpliwe zwiększą swój udział w sprzedaży w najbliższych latach. Przykładem tego typu transakcji jest ostatnie przejęcie wody mineralnej Jurajska przez jednego z największych polskich producentów soków – Hortex. W zeszłym roku podobnej transakcji dokonała firma FoodCare przejmując wodę Ostromecko, powiększając tym samym swoje portfolio napojów o silny, rozwijający się produkt w postaci wody mineralnej” – podsumowuje Wojciech Sosnowski, manager w Navigator Capital Group.
W opinii ekspertów konsolidacja w przetwórstwie i produkcji wędlin nasili się ze względu na specyfikę rynku (rynek ten jest wyjątkowo trudny i konkurencyjny) oraz ambitne plany inwestycyjne właścicieli firm.
„W ostatnich latach zaobserwowaliśmy przyspieszenie procesu fuzji i przejęć w przemyśle spożywczym, głównie drobiarskim, co jest ściśle związane z konsolidacją tego sektora. Przykładem ostatnich działań na rynku mięsno-wędliniarskim może być przejęcie firmy Gzella przez Sokołów SA czy przejęcie podmiotów działających w ramach Grupy Konspol przez amerykański Cargill w ubiegłym roku. W minionym kwartale, Dino Polska po wcześniejszym zwiększeniu mocy produkcyjnych w Agro-Rydzyna zapowiedziało dalsze inwestycje w zakład w Kłodzie w ramach realizacji programu inwestycyjnego grupy wartego 850 mln PLN. Dalekosiężne ambitne plany rozwojowe mają też Zakłady Mięsne Silesia, które do 2022 roku szacują zwiększyć moce produkcyjne poprzez rozwój organiczny i akwizycje” – komentuje Alicja Kukla-Kowalska, Senior Key Account Manager w FORDATA.
fot. mat. prasowe
Liczba transakcji M&A w Polsce 2013-1Q2019
Przewiduje się, że liczba fuzji i przejęć na polskim rynku będzie rosnąć. Niskie stopy procentowe i stabilność gospodarcza w naszym regionie sprzyja kolejnym inwestycjom.
„W roku 2019 spodziewamy się dalszych procesów konsolidacyjnych w branży spożywczej, handlu detalicznego oraz w sektorze bankowym. Dzisiaj wciąż działa 14 banków, ale tylko kilka pierwszych miejsc ma mocną pozycję by zawalczyć o klienta. Z biznesowego punktu widzenia, takie banki jak: Crédit Agricole (który zrezygnował w 2018 r. z przejęcia Eurobanku), BOŚ Bank czy Bank Pocztowy, nie mają samodzielnego bytu, gdyż nie są w stanie wygenerować godziwego zwrotu na kapitale – podsumowuje Alicja Kukla-Kowalska, Senior Key Account Manager w FORDATA.
Struktura transakcji na rynku fuzji i przejęć w minionym kwartale pokazuje, że największym zainteresowaniem cieszyły się spółki z sektorów Media, IT, Telecom –20% oraz przemysłu 17% transakcji. Wśród sprzedających 44% stanowili inwestorzy prywatni, a 13% fundusze PE i VC. Po stronie kupujących dominowały podmioty z sektora TMT (20% transakcji), oraz FMCG (13%).
WYBRANE TRANSAKCJE W I KW. 2019 R.
(23 stycznia) W wyniku zakończonego sukcesem wezwania giełdowego francuska grupa AccorHotels przejęła ponad 33% udziałów w Orbis S.A. Przejmujący posiada pakiet akcji podmiotu przejmowanego od roku 2000 i w ciągu ostatnich lat stopniowo zwiększał zaangażowanie w spółce. Spółka Orbis posiada oraz operuje 130 hotelami w regionie CEE. Strategia Grupy opiera się na posiadaniu własnych hoteli w największych miastach Polski oraz w stolicach krajów CEE, w których spółka dotychczas działa. Skonsolidowane przychody Grupy Orbis w roku 2017 wyniosły 1,5 mld PLN, a EBITDA 479,7 mln PLN. Po zamknięciu wezwania AccorHotels dysponował 85% akcji Orbis S.A.
(11 lutego) Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka przejęła 80% udziałów w węgierskiej spółce Poli-Farbe Vegyipari od spółki Lampo Korlátolt Felelosségu Társaság za ok. 108 mln PLN. Jest to podmiot o stabilnej pozycji rynkowej posiadający w swoim portfelu jedne z najbardziej rozpoznawalnych na tamtejszym rynku marek, a w ostatnim czasie otworzył nowoczesną fabrykę której koszt wyniósł około 3 mln EUR. W 2017 roku przychody Poli-Farbe wynosiły ok. 150 mln PLN, a EBITDA ok. 15 mln PLN. Ponadto spółka posiada dwie spółki zależne w Słowacji i Rumunii. Przejęcie jest elementem realizowania strategii FFIL Śnieżka polegającej na ekspansji na rynki Europy Środkowo-Wschodniej. Najbardziej znany polski producent farb i lakierów posiada również spółki zależne na Ukrainie i Białorusi.
(4 marca) 56% udziałów Bartek S.A., największej polskiej firmy produkującej obuwie dla dzieci, zostały przejęte przez Wojas S.A. – jednego z największych i najbardziej znanych polskich producentów obuwia i galanterii skórzanej, który dysponuje 180 salonami w Polsce, na Słowacji, Czechach, Białorusi i Węgrzech i zatrudnia w Polsce prawie 1500 osób. Przejęcie firmy Bartek będzie dla Wojasa możliwością na poszerzenie asortymentu i rynku zbytu. Bartek odnotował w 2017 roku 60 mln PLN przychodów. Z kolei Wojas w 2017 odnotował 240 mln PLN przychodu i 14 mln PLN zysku netto. Wartość transakcji nie została ujawniona.
Przeczytaj także:
Fuzje i przejęcia w Polsce w II kw. 2024
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
fuzje i przejęcia, przejęcia, wartość fuzji i przejęć, rynek fuzji i przejęć, liczba fuzji i przejęć
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)