eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak wygląda poznański rynek pracy IT?

Jak wygląda poznański rynek pracy IT?

2019-04-15 10:29

Jak wygląda poznański rynek pracy IT?

Programista © seventyfour - Fotolia.com

Czym charakteryzuje się poznański rynek pracy IT? M.in. tym, że najbardziej efektywnym sposobem pozyskiwania nowych pracowników jest tam program poleceń. Takiego zdania jest 9 na 10 firm przepytanych przez agencję rekrutacyjną Experis. Z kolei co trzeci ankietowany wskazuje na skuteczność serwisów społecznościowych oraz tradycyjnego publikowania ofert pracy. Największym "wzięciem" cieszą się specjaliści od Java i Java Script, których pracodawcy próbują kusić elastycznym czasem pracy, kartą sportową oraz możliwością pracy zdalnej.

Przeczytaj także: Praca w IT: mniej ofert dla juniorów, ale wyższe zarobki

Jak już wspomniano we wstępie, najbardziej efektywnym na poznańskim rynku pracy IT sposobem na pozyskiwanie pracowników jest program poleceń. Spośród 92% firm, które stosują to rozwiązanie, aż 88% wyraża się o nim pozytywnie. Na kolejnej pozycji plasują się serwisy społecznościowe, na które wskazuje 36% pracodawców, choć do korzystania z nich przyznają się wszyscy. Podobnych ocen doczekały się oferty publikowane w internecie – 32%, podczas gdy wykorzystywanie tej metody deklaruje 88% firm. Uznania w oczach poznańskich pracodawców nie znajdują z kolei targi (4%) - rozwiązanie, z którego korzysta ponad połowa firm (56%).
– Rekrutacja na rynku pracy IT stanowi dla pracodawców ogromne wyzwanie. Firmy nadal korzystają z tradycyjnych form pozyskiwania kandydatów, takich jak ogłoszenia o pracę czy uczestnictwo w targach pracy, natomiast są to zabiegi głównie marketingowe – mówi Julita Iks, ekspert agencji rekrutacyjnej Experis. – Większość kandydatów na rynku to kandydaci pasywni, do których należy dotrzeć poprzez inne kanały, takie jak social media czy uczestnictwo w renomowanych spotkaniach branżowych, które są skierowane dla określonej, często wąskiej grupy. Dodatkowo firmy stawiają na rozwiązania technologiczne i korzystają z nowinek technologicznych, by zaciekawić kandydatów. Są to na przykład narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, między innymi rozmowa rekrutacyjna z botem – dodaje Julita Iks.

fot. seventyfour - Fotolia.com

Programista

Ponad połowa pracodawców z Poznania potrzebuje osób ze znajomością języków programowania Java (56%) i Java Script (56%).


Benefitami chcą przyciągnąć talenty


Wśród benefitów poapłacowych, którymi przyciąga pracowników poznański rynek pracy IT, na czoło wysuwa się elastyczny czas pracy, proponowany 92% pracodawców, a także karta uprawniająca do wejścia do obiektów sportowych i możliwość pracy zdalnej oferowane w 88% firm. Rzadziej jest to służbowy samochód z przeznaczeniem również do użytku prywatnego (16%), dodatkowe dni wolne od pracy (24%) oraz kartę lunchową (28%).
– Wynagrodzenia w branży IT nadal należą do jednych z najwyższych, natomiast nie są one jedynym czynnikiem decydującym o wyborze pracodawcy przez kandydatów. Firmy prześcigają się między sobą w zakresie oferowanych benefitów. Karta sportowa, prywatna opieka medyczna oraz ubezpieczenie na życie są już standardem oferowanym przez większość firm. Aby wyróżnić swoją ofertę wśród innych, pracodawcy zapewniają swoim pracownikom darmowe lunche, posiłki w firmowej kuchni, masaże, możliwość pracy zdalnej z dowolnego zakątka świata oraz nieograniczony dostęp do strefy chillout. Kiedyś były to dodatki zapewniane przez duże, międzynarodowe korporacje, natomiast aktualnie są one również oferowane przez polskie firmy, które są niejako zmuszone, aby dostosować swoją ofertę do wymagań rynku – komentuje Julita Iks.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Java i Java Script na topie


Poznańskie firmy zostały również zapytane o to, jakie umiejętności techniczne pracowników są teraz najbardziej przez nich pożądane. Ponad połowa pracodawców potrzebuje osób ze znajomością języków programowania Java (56%) i Java Script (56%). Co trzecia firma IT potrzebuje pracowników mogących pochwalić się znajomością C#./NET (36%) i SQL (36%), nieco mniej mówi o Windows Server (28%) i Linux (28%). Najmniej pracodawców poszukuje kandydatów ze znajomością Scala (0%), PHP (4%), Jboss (4%), Sybase (4%) i Swift (4%).

– Poznański rynek obfituje w specjalistów IT z doskonałymi kwalifikacjami – mówi Katarzyna Sobocińska, Zastępczyni dyrektora Biura Obsługi Inwestorów Miasta Poznania. – Mamy świadomość, że branża ta rozwija się dynamicznie i wzrasta zapotrzebowanie na profesjonalistów. W związku z tym Miasto Poznań chętnie angażuje się w inicjatywy podejmowane przez sektor IT oraz stara się integrować środowisko skupione wokół tej branży. Uruchomiliśmy również przy wsparciu środków unijnych program "Podwyższenie kompetencji z zakresu matematyki i informatyki przez licealistów Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania". Jesteśmy przekonani, że działania Biura Obsługi Inwestorów wypromują Poznań jako doskonałą lokalizację nie tylko dla kolejnych inwestorów, lecz także specjalistów IT, którzy znajdą tutaj miejsce do rozwoju zawodowego – dodaje Katarzyna Sobocińska.

Publikacja „Potencjał inwestycyjny sektora IT w Poznaniu” została przygotowany przez Experis na zlecenie Miasta Poznania. Ważnym elementem raportu są zaprezentowane wyniki badania, którego celem było zweryfikowanie potencjału, możliwości i barier rozwoju analizowanej branży. W badaniu przeprowadzonym przez Experis wzięło udział 25 firm reprezentujących lokalny sektor IT. Dane zbierane były w okresie wrzesień–październik 2018 roku, metodą jakościową z wykorzystaniem ankiety. Publikacja dostarcza czytelnikom informacji na temat aktualnego stanu, trendów i atrakcyjności inwestycyjnej sektora ICT w Poznaniu i aglomeracji poznańskiej.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: