eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ocena ryzyka krajów wg Coface I 2019

Ocena ryzyka krajów wg Coface I 2019

2019-02-12 12:59

Ocena ryzyka krajów wg Coface I 2019

Coface zaktualizował oceny ryzyka krajów i sektorów © cirquedesprit - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Podczas paryskiej konferencji Country Risk Coface przedstawił przedsiębiorstwom swoją wizję głównych tendencji, jakim w bieżącym roku ulegać ma gospodarka światowa. Co nas czeka? Przesądzone są m.in. spowolnienie gospodarcze oraz napięcia polityczne. Zaktualizowane zostały również oceny ryzyka krajów i sektorów.

Przeczytaj także: Ocena ryzyka krajów wg Coface X 2018

Wzrost ryzyka kredytowego dla przedsiębiorstw europejskich


Narastające ryzyko polityczne, znaczne wahania notowań surowców oraz ograniczenia podaży to czynniki, które w dużym stopniu przesądziły o globalnym spowolnieniu gospodarczym u schyłku minionego roku i położyły się cieniem na prognozach na rok bieżący (3 proc. w 2019 r., po 3,2 proc. w latach 2017-2018). Tym jednak razem to nie Stany Zjednoczone, ale Europa Zachodnia szybciej odczuła efekty spowolnienia. Coface zakłada, że wzrost niewypłacalności przedsiębiorstw będzie dotyczył aż 20 spośród 26 objętych analizą krajów Europy (+1,2 proc. w strefie euro oraz o +6,5 proc. w Europie Środkowej).

Spadek koniunktury i niepewność sytuacji politycznej przełożyły się w szczególności na sytuację sektora motoryzacyjnego, który po ośmiu wzrostowych latach zaczyna wykazywać tendencję spadkową. Potrzeba inwestycji, zwiększona konkurencyjność, zmiana stylu życia konsumentów oraz niezbędne dostosowanie się do nowych standardów zapobiegających zanieczyszczeniu środowiska – muszą zostać spełnione w kontekście dojrzałości rynku chińskiego, jak również narastającego protekcjonizmu. Taki rozwój wydarzeń skłonił Coface do obniżenia oceny dla sektora motoryzacyjnego do ryzyka średniego niemal we wszystkich krajach zachodnioeuropejskich, a także w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, natomiast w Ameryce Łacińskiej i Ameryce Północnej do ryzyka wysokiego.

Ryzyko polityczne będzie nadal stanowić poważny problem w Europie w 2019 roku. Wskaźnik Coface dotyczący ryzyka społecznego osiągnął swój najwyższy poziom od 2010 r. Takie rodzaje ryzyka pojawiają się często podczas wyborów. Należy zatem obserwować wybory w Grecji, jak również ewentualne przyspieszone wybory we Włoszech, w Hiszpanii i Niemczech. Zwiększające się niezadowolenie społeczne i wzrost popularności partii antyeuropejskich stają się na tyle istotne, że mogą doprowadzić po wyborach (które odbędą się w maju 2019 r.) do powstania bardzo podzielonego Parlamentu Europejskiego.

„Pierwszy raz od czasu kryzysu zadłużenia publicznego z lat 2011–2012, w tym roku przedsiębiorstwa muszą stawić czoła jednocześnie dwóm problemom – spadkowi koniunktury i ryzyku politycznemu” – powiedział Julien Marcilly, główny ekonomista Coface.

Gospodarki wschodzące nadal podatne na zagrożenia


Obecnie panująca sytuacja na świecie wywiera zróżnicowany wpływ na gospodarki krajów wschodzących. Spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego w strefie euro (prognozowane +1,6 proc. w 2019 r.) i w Stanach Zjednoczonych (+2,3 proc.) naraża rynki wschodzące na wystąpienie efektu domina, szczególnie w konsekwencji wymiany handlowej. Przewiduje się, że w tym roku tempo wzrostu w handlu światowym będzie nadal spadać (wg Coface tylko +2,3 proc. w tym roku). Jednakże, spowolnienie dynamiki wzrostu w Stanach Zjednoczonych ma także pozytywny skutek – mniejsze prawdopodobieństwo podwyższenia poziomu stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną zmniejsza ryzyko odpływu kapitału z rynków wschodzących.

W tym roku należy obserwować czynniki ryzyka politycznego w gospodarkach krajów wschodzących, w tym w Afryce, w której obywatele mają obecnie do dyspozycji więcej możliwości wyrażania swojego niezadowolenia (wskaźnik dostępności internetu potroił się od 2010 r.), w kontekście napiętego kalendarza wyborczego (Nigeria, RPA i Algieria).

Jednak, mimo niepewnej sytuacji politycznej i w zakresie bezpieczeństwa, Coface zwraca uwagę na bardziej pozytywne perspektywy dla Mozambiku (obecnie D), w którym odnotowano najwyższy poziom rezerw dewizowych od 2014 r., a tempo wzrostu gospodarczego przekracza 3 proc., oraz Rwandy (A4), gdzie notuje się stałą poprawę klimatu dla biznesu, a tempo wprowadzania reform zostało utrzymane.

fot. mat. prasowe

Oceny krajów Coface

Jedynym krajem, któremu obniżono ocenę był Liban.


Coface podnosi oceny krajowe gospodarek opartych na przemyśle naftowym, w których ceny ropy utrzymują się na umiarkowanym poziomie mimo niestabilnej sytuacji. Należą do nich: Angola (obecnie C), Azerbejdżan (B), Kanada (A2), Zjednoczone Emiraty Arabskie (A3) oraz Trynidad i Tobago (B).

Liban to jak na razie jedyny kraj, któremu obniżono w tym roku ocenę (obecnie D) z uwagi na utrzymującą się trudną sytuację gospodarczą.

Informacje o badaniu
Oceny krajów Coface (161 krajów) obejmują ośmiostopniową skalę ryzyka w porządku rosnącym: A1 (ryzyko bardzo niskie), A2 (ryzyko niskie), A3 (ryzyko raczej akceptowalne), A4 (ryzyko akceptowalne), B (ryzyko istotne), C (ryzyko wysokie), D (ryzyko bardzo wysokie) oraz E (ryzyko ekstremalne). Oceny sektorów Coface (13 sektorów w 6 regionach geograficznych, 27 krajów generujących prawie 87 proc. światowego PKB) obejmują czterostopniową skalę: ryzyko niskie, ryzyko średnie, ryzyko wysokie oraz ryzyko bardzo wysokie.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: