eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ferie zimowe 2019: gdzie i za ile?

Ferie zimowe 2019: gdzie i za ile?

2019-02-12 10:45

Ferie zimowe 2019: gdzie i za ile?

Rodzina w górach © Rido - Fotolia.com

Ferie zimowe to dla wielu z nas pierwsza w roku okazja na dłuższy wypoczynek. Gdzie udajemy się najczęściej? Z danych zebranych przez serwis Noclegowo.pl wynika, że najpopularniejszą polską destynacją jest Zakopane. Okazuje się jednak, że w tym wypadku popularność wcale nie idzie w parze z ceną. Najdroższą miejscowością nie jest bowiem stolica Tatr, ale Szczyrk.

Przeczytaj także: Czy Polacy wyjeżdżają na ferie zimowe?

Serwis Noclegowo.pl przyjrzał się, gdzie udajemy się na ferie zimowe i ile przychodzi nam za to zapłacić. Autorzy analizy zwrócili również uwagę na rodzaj obiektów noclegowych oraz najchętniej wybierane udogodnienia.
“Najpopularniejszym kierunkiem na ferie zimowe w 2019 roku jest Zakopane. W dalszej kolejności znajdują się miejscowości - Karpacz, Szczyrk i Wisła. Z kolei w zestawieniu najwyższych cen za nocleg, liderem jest Szczyrk - zapłacimy tam 71 zł za osobę.” - mówi Mateusz Goliat, ekspert Noclegowo.pl.

Zakopane


Aż 44% osób planujących ferie zimowe w Polsce decyduje się na Zakopane. Ta popularność nie jest zaskakująca chociażby ze względu na bardzo dużą ilość atrakcji oferowanych przez stolicę Tatr. Średni koszt noclegu sięga tu 49 zł za osobę. Częściej decydujemy się na pokoje niż apartamenty, a z rzadka wybieramy takie udogodnienia jak spa czy sauna. Najwyraźniej Polacy udający się do Zakopanego stawiają na prostotę, co związane jest również z niższą ceną.

Dalej góry


Co 10. turysta na ferie zimowe wybiera Karpacz. Koszt noclegu na osobę sięga tu średnio 52 zł, a więc jest nieco droższy niż w Zakopanem. W Karpaczu Polacy szukają Willi. Najczęściej odwiedzane oferty oferują wysoki standard, a czasem także zabiegi spa. Trzeci pod względem popularności jest Szczyrk. W tym kierunku wybiera się 5% osób planujących ferie zimowe. Największym jednak zaskoczeniem są ceny. W Szczyrku średnio za osobę trzeba zapłacić 71 zł. Ze wszystkich górskich miejscowości, to właśnie tutaj odnotowane zostały najwyższe stawki za nocleg. W Szczyrku najwięcej znajdziemy apartamentów - co może mieć związek ze średnią ceną w tym mieście. Tuż za Szczyrkiem znajduje się Wisła. Średnia cena tutaj jest bardzo podobna jak w Karpaczu, czyli 53 zł. Tuż po Wiśle wybierana na ferie zimowe jest Szklarska Poręba - 4%. Cena tutaj jest jednak wyższa niż w Zakopanem, Karpaczu czy Wiśle. Jest to 67 zł za osobę. Niewielka ilość Polaków na swój zimowy wypoczynek wybiera morze - sumując wybory dotyczące miejscowości morskich, to jest to 10%.

fot. Rido - Fotolia.com

Rodzina w górach

Najpopularniejszym kierunkiem na ferie zimowe w 2019 roku jest Zakopane.


Udogodnienia, w ile osób oraz preferowane obiekty


Polacy szukający noclegu na ferie zwracają szczególną uwagę na udogodnienia w danym obiekcie. Podczas ferii jest to bliska odległość od stoku, w przypadku Zakopanego od Krupówek oraz takie kwestie jak kominek, internet i parking. Niektóre obiekty posiadają ofertę specjalną na ten czas, w których często można znaleźć konkurencyjną cenę czy dodatkowe atrakcje: ognisko z pieczeniem kiełbasek lub kulig podczas pobytu. Ferie zimowe to czas, który kojarzy nam się z rodzinnymi wyjazdami. Jednak Polacy zdecydowanie częściej podróżują we dwoje. Ma na to zapewne wpływ obecność walentynek w czasie ferii, które sprzyjają wyjazdom zakochanym. Turyści planujący wyjazd na ferie zimowe, najczęściej decydują się na pobyt w apartamentach - 30%. Powodem może być dużo większa swoboda takiego rodzaju noclegu niż np. w przypadku hostelu czy hotelu. Na drugim miejscu są to kwatery i pokoje - 27%. Następnie wybierają pensjonaty - 16% spośród wszystkich osób planujących ferie. Na czwartym miejscu znajdują się wille - 11%. Dalej szukane są takie obiekty jak domki letniskowe czy ośrodki wypoczynkowe. Pobyt w górach zimą ma swój niepowtarzalny klimat, który dają zimowe sporty, kuligi czy inne popularne rozrywki, dlatego jest to tak często wybierany kierunek przez Polaków.

Okazuje się, że najpopularniejsza miejscowość niekoniecznie znaczy najdroższa. Jeżeli nie mamy skonkretyzowanego celu naszej podróży, warto na początku porównać sobie ceny oraz znajdujące się w danej miejscowości atrakcje. Może to nam pomóc dokonać korzystniejszego wyboru.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Ferie zimowe 2019: gdzie i za ile?

    Alicja554 / 2019-02-12 12:06:38

    Standard jak ferie zimowe to góry odwiedzamy :) Dzieciaki lubią na nartach jeździć to Krynicę Zdrój odwiedzamy, by tam poszusować :) Mamy namiary na apartamenty Halna Residence i tam się zatrzymujemy na nocleg. Zimą góry są piękne. Latem już nie mają takiego uroku. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2020

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: