eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ocena ryzyka krajów wg Coface X 2017

Ocena ryzyka krajów wg Coface X 2017

2017-10-10 13:43

Ocena ryzyka krajów wg Coface X 2017

Coface zaktualizował oceny ryzyka krajów © robingeorge - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Coface opublikował najnowszą ocenę ryzyka krajów. Wnioski, które z niej płyną, prezentują się dość obiecująco. Wprawdzie globalny wzrost gospodarczy nie zdołał się jeszcze uplasować na poziomie, który przyprawiałby o zawrót głowy (3,0 proc. w 2017 r. i 3,1 proc. w 2018 r.), to jednak wiele wskazuje na to, że już wkrótce będziemy się cieszyć dobrą koniunkturą - już teraz znacznej poprawy dowodzi ostatnia ocena ryzyka krajów i sektorów.

Przeczytaj także: Ocena ryzyka krajów wg Coface I 2017

Wzrost gospodarczy w Europie zapowiada swój come back?


Gospodarka światowa nie traci tempa, a motorem ożywienia jest przede wszystkim wzrost globalnego handlu, który okazał się znacznie pokaźniejszy od prognozowanego na początku bieżącego roku. Powodów do narzekań nie ma również Europa, która rozwija się prężnie i cieszy się coraz mniejszym ryzykiem politycznym. Dobrą wiadomością jest również to, że rynki wschodzące zaczęły już odcinać kupony od pokaźnego napływu kapitału inwestycyjnego, a Brazylia i Rosja zdołały wykaraskać się z recesji.

W efekcie tych pozytywnych tendencji Coface zdecydował się na podniesienie ocen kilku krajów:
  • Węgry (obecnie A3) wykazują ożywioną działalność gospodarczą wspieraną przez konsumpcję gospodarstw domowych i odnowione inwestycje, dzięki elastycznym warunkom kredytowym i współfinansowaniu inwestycji z budżetu UE.
  • Finlandia (obecnie A2) ma obiecujące perspektywy dotyczące liczby niewypłacalnych przedsiębiorstw (spadek o 6 proc. w 2016 r. i dalszy spadek o 19 proc. w pierwszej połowie 2017 r.) oraz wzrostu (o 1,3 proc. w 2017 r., a także o prognozowane 1,7 proc. w 2018 r.) w ramach bardziej korzystnej sytuacji zewnętrznej.
  • Cypr (obecnie A4) odnotowuje dynamiczny wzrost oraz usprawnia mechanizmy kontrolne w obszarze sektora bankowego i finansów publicznych.
  • Białoruś (obecnie C) korzysta z poprawy koniunktury Rosji i Europy, co sprzyja zarówno eksportowi, jak i konsumpcji gospodarstw domowych.

Jednakże perspektywy nie ulegają poprawie w przypadku ważnych państw anglojęzycznych, czego przykładem są słabe wskaźniki oszczędności i dynamika płac w USA i Wielkiej Brytanii. Sytuację pogarszają niejasności co do polityki Donalda Trumpa oraz wynik negocjacji dotyczących Brexitu.

fot. mat. prasowe

Zmiany ryzyka kraju i ryzyka sektorowego

Europejski sektor motoryzacyjny znajduje się w dobrej kondycji.


Największe korzyści z poprawy sytuacji gospodarczej odnoszą przemysł i gałęzie przemysłu związane z konsumpcją


W tym bardziej dynamicznym otoczeniu gospodarczym kilka sektorów wzmacnia swoją pozycję. Przemysł jest największym zwycięzcą ze względu na jego procykliczną naturę. Przemysł metalurgiczny i przemysł motoryzacyjny odnotowały znaczną poprawę w kilku regionach na świecie w pierwszej połowie 2017 r. Do tej listy dołączają następujące sektory:
  • Sektor farmaceutyczny okazuje się być sektorem o najniższym poziomie ryzyka na świecie. W Europie Zachodniej, głównie we Włoszech, Francji i Niemczech ryzyko tego sektora sklasyfikowano jako ,,niskie” ze względu na dobrze zorientowaną produkcję i popyt. Liczba niewypłacalnych firm jest niska.
  • Sektor transportu w Ameryce Północnej czerpie zyski z inwestycji publicznych, dlatego też klasyfikuje się do kategorii „ryzyka niskiego”.
  • Sektor TIK (Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych) wraca na właściwe tory w rozwijających się krajach azjatyckich, Chinach i Ameryce Łacińskiej. Dynamika przedstawia lepszy stan konsumpcji gospodarstw domowych. W Brazylii ten pozytywny trend ma miejsce po dwuletnim spadku konsumpcji. W tych regionach i krajach ryzyko jest obecnie oceniane jako ,,średnie”.
  • W Ameryce Łacińskiej odnotowano kolejną poprawę, a handel detaliczny oceniono na poziomie ,,ryzyka średniego” na szczeblu regionalnym i w Brazylii (dzięki spadkowi inflacji i stopy bezrobocia).

W dużych gospodarkach wschodzących, Rosji oraz Republice Południowej Afryki, potwierdza się wyjście z kryzysu przemysłu rolno-spożywczego. Obecnie ryzyko tego sektora jest klasyfikowane jako ,,niskie” w obu krajach. Jednak przyczyny tego zjawiska są różne. W Rosji lokalne przedsiębiorstwa odnoszą korzyści z embarga na zachodnie produkty spożywcze, zaś w Republice Południowej Afryki oczekiwaną ulgę w tym roku przyniosły obfite zbiory.

Informacje o badaniu
Oceny ryzyka krajów przeprowadzone przez Coface obejmują 160 państw i przyznawane są według 8-stopniowej skali w porządku rosnącym: A1 (ryzyko bardzo niskie), A2 (ryzyko niskie), A3 (ryzyko raczej akceptowalne), A4 (ryzyko akceptowalne), B (ryzyko znaczne), C (ryzyko wysokie), D (ryzyko bardzo wysokie) i E (ryzyko ekstremalne). Oceny ryzyka sektorowego przeprowadzona przez Coface (13 sektorów w 6 regionach geograficznych, i 24 krajach generujących prawie 85 proc. światowego PKB) podaje się w skali 4-stopniowej: ryzyko niskie, ryzyko średnie, ryzyko wysokie i ryzyko bardzo wysokie.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: