eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ryzyko polityczne w Azji coraz większe

Ryzyko polityczne w Azji coraz większe

2018-09-26 11:26

Ryzyko polityczne w Azji coraz większe

Chiny © vege - Fotolia.com

45 proc. - tyle wynosi obecnie indeks ryzyka politycznego Azji. To całkiem sporo, zważywszy chociażby, że globalna średnia jest o 10 pkt. proc. niższa. Jednocześnie jednak jest to rezultat niższy niż w Afryce Subsaharyjskiej, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce Północnej, Europie Środkowej i Ameryce Łacińskiej - pisze Coface.

Przeczytaj także: Rośnie ryzyko polityczne w CEE

Największym wskaźnikiem ryzyka politycznego w regionie charakteryzuje się Azja Południowa. Tuż za nią plasuje się Azja Południowo-Wschodnia, a liderką pod względem dynamiki wzrostu ryzyka jest Azja Wschodnia, w tym szczególnie Chiny, gdzie jego ogólny poziom na przestrzeni lat 2007-2017 podskoczył o 7,2 punktu procentowego. Było to głównie efektem wysokiej oceny wskaźnika niestabilności społecznej. Presja społeczna wynikająca ze znacznych dysproporcji w dochodach i korupcji jest najwyższa w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej i to pomimo pokaźnego wzrostu gospodarczego w tych regionach.

Opracowany przez Coface model ryzyka przewiduje również „punkty karne” dla krajów szczególnie narażonych na konflikty i ataki terrorystyczne. I pod tym względem niechlubnymi liderkami są Azja Południowa i Południowo-Wschodnia, które charakteryzują się wysokim poziomem zagrożeń z powodu podziałów etnicznych, religijnych i językowych powodujących różnego rodzaju napięcia. Do tych krajów należą Indie, Pakistan, Birma i Filipiny.

fot. vege - Fotolia.com

Chiny

Liderką pod względem dynamiki wzrostu ryzyka jest Azja Wschodnia, w tym szczególnie Chiny, gdzie jego ogólny poziom na przestrzeni lat 2007-2017 podskoczył o 7,2 punktu procentowego.


Wzrost gospodarczy i ryzyko polityczne są ze sobą powiązane. Pogarszające się warunki gospodarcze często prowadzą do wzrostu ryzyka politycznego. Co ważniejsze, zwiększone ryzyko polityczne może mieć niekorzystny wpływ na działalność gospodarczą za pośrednictwem dwóch kanałów. Po pierwsze, odpływ środków z gospodarki może prowadzić do spadków na rynkach akcji i wzrostu rentowności obligacji, co z kolei powoduje pogorszenie warunków finansowania. Po drugie, podwyższone koszty obsługi zadłużenia (wyższe oprocentowanie kredytów i pożyczek) oznaczają spadek poziomu zaufania przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. To z kolei zniechęca do inwestycji i zwiększenia wydatków.

W przyszłości ryzyko to może pogorszyć perspektywy niektórych gospodarek azjatyckich. Wydaje się, że wzrost ryzyka politycznego w tym regionie w ostatnich latach jest w znacznym stopniu związany z rosnącą niestabilnością polityczną, pogłębianą przez rozprzestrzenianie się mniej demokratycznych stylów rządzenia.

Indeks ryzyka politycznego Coface, wprowadzony w 2017 roku, uwzględnia główne rodzaje ryzyka: ryzyko związane z bezpieczeństwem (konflikty i terroryzm) oraz niestabilność polityczną i społeczną. Podczas gdy pierwsze z nich bezpośrednio uniemożliwia przedsiębiorstwom prowadzenie działalności, drugie ma skutek bardziej pośredni z uwagi na negatywny wpływ na zaufanie.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: