2018-12-17 10:19
Przeczytaj także: Fuzje i przejęcia w Polsce w III kw. 2018 r.
Jak już wspomniano we wstępie, największą transakcją minionych miesięcy było przejęcie około 37% udziałów w czeskiej spółce Unipetrol przez Grupę Orlen za około 4,2 mld PLN. Unipetrol to firma działająca na rynku produktów petrochemicznych, a także operator największej na terenie Czech sieci stacji benzynowych Benzina. W efekcie transakcji PKN Orlen ma szansę zwiększyć swoją pozycję na rynku europejskim oraz rozwinąć swoją działalność w gałęzi petrochemicznej.„Biorąc pod uwagę charakter przejmowanych spółek z sektora produkcji przemysłowej i związanych z nim usług można stwierdzić, że inwestorzy kapitałowi i strategiczni poszukują wąsko wyspecjalizowanych podmiotów, osiągających atrakcyjne marże, mających potencjał do rozwoju biznesu w skali międzynarodowej oraz dywersyfikacji międzysektorowej sprzedaży. Właśnie taki charakter miało przejęcie Aludesign przez fundusz należący do Tar Heel Capital. Inwestor kapitałowy planuje wesprzeć nową spółkę portfelową między innymi w pozyskaniu klientów, również poza branżą meblarską, która odpowiada obecnie za większość jej przychodów. Współpraca z funduszem pozwoli Aludesign na wykorzystanie przewag konkurencyjnych związanych z dotychczasowymi inwestycjami w park maszynowy oraz wypracowanym know-how.” – powiedział Jan Kospin, Dyrektor w Navigator Capital Group.
fot. mat. prasowe
Liczba transakcji M&A w Polsce
W 2018 roku byliśmy świadkami 199 transakcji na polskim rynku fuzji i przejęć.
„Wciąż widzimy spore zainteresowanie sektorem mięsnym i postępującą konsolidacją tej branży. Rośnie także znaczenie sektora drobiarskiego w Polsce. Przykładem ostatnich działań na rynku mięsno-wędliniarskim może być przejęcie firmy Gzella przez Sokołów SA czy przejęcie podmiotów działających w ramach grupy Konspol przez amerykański Cargill. Zdaniem ekspertów przyczyną w głównej mierze jest sukcesja i ambitne plany inwestycyjne właścicieli firm, w rezultacie konieczność pozyskania zastrzyku gotówki. – podsumowuje Alicja Kukla-Kowalska, Manager w FORDATA VDR.
„Rynek płatności bezgotówkowych i internetowych stale się rozwija. Polski system bankowy jest jednym z najlepiej rozwiniętych technologicznie w Europie, co sprzyja wzrostowi popularności kart płatniczych. W związku z tym rośnie również zapotrzebowanie na wiarygodne i skalowalne rozwiązania z zakresu płatności bezgotówkowych, a duże znaczenie mają przede wszystkim rozwiązania płatnicze dedykowane platformom e-commerce. Skuteczność i bezpieczeństwo tego typu rozwiązań jest priorytetem zarówno dla kupujących, jak i właścicieli sklepów internetowych. W rezultacie należy się spodziewać dalszego dynamicznego rozwoju rozwiązań fintechowych i tym samym rosnącego zainteresowania inwestycyjnego zarówno ze strony odbiorców, jak i konkurentów tych rozwiązań.” – wskazuje Wojciech Sosnowski, Menedżer w Navigator Capital Group.
„Gorąco też będzie w 2019 roku w związku z regulacją PSD2 (Payment Services Directive 2). Po wejściu w życie PSD2 bankowość ma działać podobnie, jak wiele serwisów internetowych, które dla naszej wygody umożliwiają zalogowanie się do nich poprzez nasze konto np. na Facebooku. Jej implementacja będzie wymagała od banków poszukiwania coraz ciekawszych, user-friendly, intuicyjnych aplikacji mobilnych a co za tym idzie znaczących inwestycji w sektor FinTech, które przynoszą nowinki technologiczne do zarządzania majątkiem, pożyczek, płatności, RegTech czy blockchain.” – dodaje Alicja Kukla-Kowalska, Manager w FORDATA VDR.
fot. mat. prasowe
Transakcje w sektorach
Po stronie kupujących największą aktywnością wykazał się sektor Media/IT/Telecom.
oprac. : eGospodarka.pl
Fuzje i przejęcia w Polsce w III kw. 2021 r.
Fuzje i przejęcia w Polsce w II kw. 2021 r.
Fuzje i przejęcia w Polsce w I kw. 2021 r.
Fuzje i przejęcia w Polsce w I kw. 2020 r. Jeszcze bez efektu COVID-19
Fuzje i przejęcia w Polsce w IV kw. 2019 r. Głównie TMT
Fuzje i przejęcia w Polsce w III kw. 2019 r.
Fuzje i przejęcia w Polsce w I kw. 2019 r.
Fuzje i przejęcia generują ruch na rynku biurowym
Fuzje i przejęcia w Polsce w IV kw. 2018 r.
Wynagrodzenia w logistyce w 2021 roku
3 cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi
Ceny materiałów budowlanych. Jest szansa na powrót do normalności?
Sprzedaż nieruchomości dziecka - jak wygląda procedura?
Planujesz sprzedaż mieszkania? To dobry moment
Młodzi ludzie coraz później opuszczają dom rodzinny. Winna pandemia?
Nikkei 225 najwyżej od stycznia po "Dniu Góry"