eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Produkcja przemysłowa, czyli zatrudnienie na szeroką skalę

Produkcja przemysłowa, czyli zatrudnienie na szeroką skalę

2018-03-27 10:52

Produkcja przemysłowa, czyli zatrudnienie na szeroką skalę

Pracownik produkcji © pressmaster - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak pokazały wyniki najnowszej edycji raportu ManpowerGroup, w II kwartale br. prognoza netto zatrudnienia w branży produkcyjnej zdołała osiągnąć poziom +26%, co jest najlepszym rezultatem od III kwartału 2008 roku. Wskaźnik ten obrazuje różnicę pomiędzy firmami planującymi powiększenie załogi, a tymi, które noszą się z zamiarem redukcji etatów. Dodatnia prognoza świadczy o przewadze ofert pracy i dobrej kondycji branży. Ujemna może sygnalizować niestabilność w danym sektorze oraz wzrost bezrobocia. O tym ostatnich w produkcji nie ma więc mowy - względem poprzedniego kwartału plany rekrutacyjne pracodawców z tej branży uległy poprawie o 6 punktów procentowych.

Przeczytaj także: Perspektywy zatrudnienia II kw. 2018

− Prognoza netto zatrudnienia na poziomie +26% może być traktowana jako zapowiedź pokaźnego wzrostu liczby ofert pracy. Taki rezultat to poklosie wielu pozytywnych trendów w gospodarce wewnętrznej oraz lokalnej, powiększenia siły nabywczej, niskiego bezrobocia, ale i większej odwagi pracowników. Dziś łatwiej decydują się na zmiany, jeśli mogą wybierać w wielu ofertach zatrudnienia. To z kolei sprawia, że pracodawcy asekurują się. Wzrost prognoz zatrudnienia to również reakcja na rosnącą rotację w ich organizacjach – tłumaczy Tomasz Walenczak, ekspert agencji zatrudnienia Manpower. − Tak wysoka prognoza dla produkcji przemysłowej potwierdza wzrosty rok do roku w realizowanych przez firmy celach i budżetach. Z drugiej strony oznacza jednak wyzwania w zbudowaniu stabilnego zespołu. Przedsiębiorstwa mocno postawiły na innowacje i automatyzacje, a mimo to ich potrzeby rosną. To efekt dobrej kondycji gospodarki europejskiej, ale i lokalnego rynku. Wzrosty wynagrodzeń i program 500+ sprawiły, że wydajemy więcej, co przekłada się na wzrost produkcji nie tylko w sektorach FMCG, RTV/AGD, ale idąc dalej także w branży motoryzacyjnej i w usługach. Na drugim biegunie mamy rekordowo niskie bezrobocie, walkę o kandydata, także tego zza wschodniej granicy. To z kolei wpływa na wzrost kosztów i poszukiwanie rozwiązań optymalizacyjnych – dodaje ekspert.

Polska produkcja przemysłowa w czołówce regionu EMEA


Prognoza zatrudnienia, która stała się udziałem polskiej produkcji przemysłowej (+26%) to jeden z najlepszych wyników, jaki udało się uzyskać pośród wszystkich 26 analizowanych rynków EMEA, czyli Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Lepsza od nas okazała się jedynie Chorwacja (+36), dla której jednak był to debiut w badaniu, wobec czego zaprezentowane dla niej dane nie uwzględniają korekty sezonowej. Zaraz za nami uplasowała się Rumunia (+25%), a całkiem dobre wyniki osiągnęły również Węgry oraz Finlandia i Turcja (+20%). Na drugim biegunie uplasowały się Czechy (-5%) oraz Włochy (-1%).

fot. mat. prasowe

Prognoza netto zatrudnienia dla sektora Produkcja przemysłowa w Polsce, w ciągu kolejnych kwartałów

Prognoza netto zatrudnienia w II kwartale 2018 r. dla sektora Produkcja przemysłowa wynosi +26%


− Sytuacja ekonomiczna w Europie jest dobra, większość europejskich gospodarek wykazuje pozytywne trendy, a my jesteśmy tego beneficjentami. Dlaczego? Fundamentem naszej gospodarki jest kapitał napływający z zewnątrz. Siłą rzeczy wzrost konsumpcji na innych rynkach przekłada się na wzrosty produkcji u nas, w tym także w zatrudnieniu. Koszty produkcji przemysłowej w Polsce, mimo wzrostu wynagrodzeń, wciąż jeszcze są atrakcyjne – dodaje Tomasz Walenczak.

fot. mat. prasowe

Prognoza netto zatrudnienia dla sektora Produkcja przemysłowa w regionie EMEA w II kwartale 2018 r.

Polski sektor Produkcji przemysłowej osiągnął jedną z najbardziej optymistycznych prognoz zatrudnienia wśród 26 analizowanych rynków.


Informacje o badaniu
Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia to kwartalne badanie, które mierzy intencje pracodawców związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Badanie jest przeprowadzane od ponad 55 lat, aktualnie wśród ponad 59 000 pracodawców w 44 krajach i jest jednym z najbardziej wiarygodnych badań rynku pracy na świecie. Raport dla II kwartału 2018 r. został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych przeprowadzonych od 17 do 30 stycznia 2018 r. W Polsce wyniki raportu ManpowerGroup publikowane są od II kwartału 2008 r. Badanie jest przeprowadzane na reprezentatywnej grupie co najmniej 750 pracodawców.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: