eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ile Polacy wydadzą na święta Bożego Narodzenia?

Ile Polacy wydadzą na święta Bożego Narodzenia?

2018-12-16 00:52

Ile Polacy wydadzą na święta Bożego Narodzenia?

Ile Polacy wydadzą na święta? © fot. mat. prasowe

1754 zł. Taką kwotę wyda polskie gospodarstwo domowe na organizację zbliżających się wielkimi krokami świąt Bożego Narodzenia - wynika z badania, które Bank Millennium zlecił IBRiS. To o 139 złotych więcej niż przed rokiem.

Przeczytaj także: Boże Narodzenie 2018 o 6 proc. droższe niż rok temu

Szacuje się, że na tegoroczne święta Bożego Narodzenia Polacy wydadzą łącznie 23,84 mld zł, czyli o 1,88 mld zł w więcej niż rok wcześniej. Mamy zatem do czynienia ze wzrostem na poziomie 8,6 proc. r/r (wg danych IBRiS).

Okazuje się również, że większym budżetem na święta zamierzają operować beneficjenci programu 500+ - statystyczna rodzina korzystająca z tego świadczenia wyda 1973 zł, a więc o niemal 220 zł więcej niż wynosi średnia wyliczona dla wszystkich gospodarstw domowych. W grupie rodzin korzystających z 500+ łączne wydatki mają sięgnąć 4,83 mld zł (wzrost o 0,4 mld zł, tj. o 9,2 proc. r/r).
- Wzrost deklarowanych wydatków świątecznych wpisuje się w obraz rosnących wydatków konsumpcyjnych widoczny w całej gospodarce. Konsumenci zwiększają wydatki ze względu na rosnące dochody, a także optymistyczne nastroje. Spadek obaw o utratę pracy z racji rekordowo niskiego bezrobocia, a także optymistyczne oczekiwania co do przyszłej sytuacji finansowej zwiększają skłonność do dokonywania wydatków konsumpcyjnych. Nie bez znaczenia są także wypłaty świadczeń społecznych, które zwiększają siłę nabywczą osób o relatywnie najniższych dochodach. Widać to w silnym wzroście deklarowanych wydatków świątecznych w grupie gospodarstw domowych pobierających świadczenie 500+ – mówi Grzegorz Maliszewski, Główny Ekonomista Banku Millennium.

fot. mat. prasowe

Ile Polacy wydadzą na święta?

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millennium przez IBRiS, na nadchodzące święta Bożego Narodzenia polska rodzina wyda średnio blisko 1754 zł.


Dokąd wybierzemy się po produkty na świąteczny stół?


Podobnie jak w ubiegłym roku, najpopularniejszym miejscem, w którym badani planują robić zakupy spożywcze na święta, są dyskonty. W takich sklepach zakupu produktów żywnościowych dokona więcej niż sześciu na dziesięciu zapytanych. Dyskonty zyskują na popularności jako miejsce świątecznych zakupów spożywczych (wzrost w stosunku do 2017 roku wynosi 19 pkt proc.). 46 proc. respondentów zaopatrzy się w produkty na świąteczny stół w hiper lub supermarkecie. Więcej niż trzech na dziesięciu pytanych zdecyduje się na nabycie artykułów spożywczych na bazarze, tyle samo planuje zrobić zakupy w konkretnym sklepie (ale nie w dyskoncie lub hiper/supermarkecie). Mimo że internet jest miejscem, w którym badani rzadziej zamierzają robić zakupy spożywcze, to w porównaniu do roku ubiegłego uczynią to chętniej. Świąteczne zakupy spożywcze w internecie, za pomocą komputera, planuje zrobić 6 proc. respondentów, natomiast 4 proc. wykorzysta do tego celu smartfon. Jeszcze rok temu żaden z respondentów nie rozważał zakupu artykułów spożywczych na święta za pośrednictwem urządzenia mobilnego.

Upominki coraz częściej kupujemy za pomocą smartfona


W przypadku upominków świątecznych lista miejsc, w których badani planują dokonać ich zakupu, ulega odwróceniu. Najczęściej wybieranym (wskazanym przez 40 proc. respondentów) miejscem na zakup prezentów są konkretne, stacjonarne sklepy (ale nie dyskonty lub hiper czy supermarkety, które w 2017 roku były najchętniej wybierane jako miejsce zakupu świątecznych podarunków). Inaczej niż w przypadku produktów spożywczych, badani chętnie zakupią upominki przez internet, częściej tradycyjnie za pomocą komputera (37 proc.), niż przez smartfona (19 proc.). Zakupy przez smartfony zyskują jednak znacząco na popularności – aż o 14 pkt proc. w porównaniu do roku ubiegłego wzrósł odsetek osób, które zamierzają dokonać zakupu prezentów świątecznych za pomocą urządzenia mobilnego. Więcej niż trzech na dziesięciu badanych w celu zakupu prezentów dla bliskich uda się do hiper lub supermarketu. Więcej niż co szósty planuje zakupy w dyskontach. Miejscem, w którym badani mniej chętnie kupują prezenty niż żywność jest bazar.

Pod choinką kosmetyki i zabawki


Najpopularniejszym prezentem świątecznym pozostają kosmetyki lub perfumy (53 proc.). Dzieci pod choinką najczęściej znajdą zabawki (45 proc). Czterech na dziesięciu badanych planuje kupić książki, ponad 34 proc. ubrania, a więcej niż trzech na dziesięciu słodycze. Częściej niż co szósty zamierza dać w prezencie pieniądze lub podarunek luksusowy, np. zegarek czy droższy alkohol. Na zakup elektroniki zdecyduje się blisko 15 proc. badanych. Prawie 12 proc. rozważa zakup gier komputerowych, a co dziesiąty obdaruje bliskich kartą podarunkową.

Święta najchętniej we własnym domu


Jeśli chodzi o miejsce spędzania świąt, Polacy pozostają tradycjonalistami. Podobnie jak przed rokiem, większość badanych zamierza je spędzić we własnym domu (61 proc.). Do rodziny wybierze się natomiast 34 proc. pytanych. Zdecydowanie rzadko stosowaną praktyką spędzania świąt są wyjazdy zagraniczne, pobyt u znajomych lub przyjaciół oraz wyjazd na wypoczynek w polskich miejscowościach.

Metryka badania
Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 13–16 listopada 2018 r. na reprezentatywnej, 1000-osobowej, ogólnopolskiej próbie pełnoletnich Polaków. Technika badawcza: CATI. Całkowita kwota wydatków obliczana jest na podstawie deklaracji respondentów określających planowaną kwotę wydatków świątecznych. Do obliczenia wykorzystywane są dane demograficzne GUS dotyczące rozkładu populacji, a także liczebności oraz struktury gospodarstw domowych. Dane dotyczące gospodarstw domowych objętych programem Rodzina 500+ pochodzą z deklaracji badanych oraz statystyk udostępnionych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Ile Polacy wydadzą na święta Bożego Narodzenia?

    leszekmarciniak / 2018-12-21 17:45:06

    Pewnie całkiem sporo, ale co roku wszyscy o tym trąbią, a i tak wiele się nie zmienia. Nie dziwi mnie to. Dlatego ja wolę wyjechać na miłe wakacje z Itaką za niewielkie pieniądze i żeby mnie ominęło całe to absurdalne szaleństwo. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: