eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Boże Narodzenie 2023: kiedy, ile i na co wydajemy?

Boże Narodzenie 2023: kiedy, ile i na co wydajemy?

2023-12-07 09:38

Boże Narodzenie 2023: kiedy, ile i na co wydajemy?

Ile i na co wydajemy w święta Bożego Narodzenia? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Boże Narodzenie coraz bliżej. Z tej okazji Mastercard postanowił sprawdzić, ile pieniędzy zamierzają wydać Polacy na tegoroczne święta i jakimi prezentami obdarują swoich bliskich. Oto wnioski z badania przeprowadzonego przez Minds & Roses.

Przeczytaj także: Na Boże Narodzenie 2023 wydamy 1441 zł na osobę

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Ile Polacy wydadzą na świąteczne zakupy w tym roku?
  • Kiedy robimy zakupy świąteczne?
  • Jakie prezenty znajdą się w tym roku pod choinką?


Spontanicznie czy pod kontrolą? Polacy o świątecznych wydatkach.


Jak pokazują wyniki badania Minds & Roses, przeprowadzonego dla Mastercard, 2/3 ankietowanych przyznało, że na tegoroczne święta ma ściśle określony budżet, którego nie chce przekroczyć. Takie podejście jest szczególnie ważne dla starszej grupy wiekowej badanych (55-60 lat). 46% respondentów potwierdziło, że na święta odkłada pieniądze z wyprzedzeniem. Świąteczny budżet częściej planują kobiety niż mężczyźni (48% vs. 44%), a także osoby w wieku 18-24 lata i 35-44 lata (po 49%). Odmienną postawę przyjmuje 54% ankietowanych, którzy o świątecznych wydatkach myślą w ostatniej chwili. Co trzeci Polak nie przejmuje się także zbytnio tym, ile będzie kosztować celebracja nadchodzących świąt.

Choć ponad połowa respondentów nie planuje świątecznych zakupów z wyprzedzeniem, to jednak zdecydowana większość przeznacza na nie określony budżet. Na różnice w podejściu do planowania finansów w tym okresie roku wpływa z pewnością wiele czynników jak np. wysokość budżetu domowego.

Rzeczy czy wrażenia? Co w tym roku znajdzie się pod choinką?


Polacy nie oszczędzają na prezentach dla bliskich. 2/3 ankietowanych na zakup upominków planuje przeznaczyć do 1000 złotych, a 17% na ten cel wyda ponad tysiąc złotych. Czego w tym roku możemy spodziewać się pod choinką? W top 3 najczęściej wybieranych kategorii prezentów znajdują się ubrania i dodatki (45%), zabawki (41%), książki (39%). Co piąty badany (19%) w tym roku nie planuje kupować świątecznych podarunków.

fot. mat. prasowe

Świąteczny budżet Polaków

Ponad połowa respondentów na świąteczne zakupy ma zamiar wydać do 1000 zł


Na liście potencjalnych prezentów pojawiają się również te związane z rozwojem pasji oraz doświadczeniami i przeżyciami. 29% badanych planuje wręczyć bliskim gadżety wprost związane z pasją. 17% celuje w bilety na wydarzenia, 12% zamierza podarować prezenty związane z doświadczeniami takie jak wyjścia do restauracji, a 8% kupi dla bliskich wycieczki i podróże. Dane z badania pokazują stosunkowo dużą popularność prezentów związanych z emocjami i doświadczeniami, zwłaszcza w młodszej grupie wiekowej. W Mastercard wspieramy rozwój pasji i zachęcamy do kolekcjonowania bezcennych momentów, dlatego cieszy nas, że konsumenci coraz częściej wybierają ten sposób uszczęśliwiania bliskich – mówi Marta Życińska, dyrektorka generalna Mastercard Polska.

Z czego finansujemy wydatki na święta?


Mastercard zapytał również konsumentów o to, w jaki sposób pokrywają zwiększone wydatki w okresie świąt. 73% respondentów stwierdziło, że nigdy nie pożycza, a jeśli aktualnie nie ma wystarczająco pieniędzy, to rezygnuje z części wydatków. 27% natomiast przyznało, że zdarza im się korzystać z pożyczek od bliskich lub banku, żeby sfinansować świąteczne wydatki. Takie sytuacje częściej przytrafiają się mężczyznom (30%) niż kobietom (23%). Spośród wielu dostępnych metod dodatkowego finansowania, w razie konieczności pokrycia niespodziewanych kosztów, największa grupa konsumentów jest gotowa sięgnąć po oszczędności (32%). 21% zapłaciłoby kartą kredytową, a 18% skorzystałoby z opcji odroczonych płatności (Buy Now, Pay Later).

O badaniu:
Badanie CAWI Minds & Roses przeprowadzone w listopadzie 2023 r., na grupie 1071 badanych – klientów banków w wieku od 18-60 lat.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: