eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor MSP a finansowanie innowacji

Sektor MSP a finansowanie innowacji

2012-12-06 13:02

Sektor MSP a finansowanie innowacji

Innowacje © Diseñador - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

70 procent polskich firm z sektora MŚP uważa, że zdobycie funduszy na wdrożenie innowacji jest trudne. Najczęstszymi wymienianymi przez nie przeszkodami są skomplikowane procedury przyznawania dofinansowania (79 procent) oraz niejasne kryteria rozpatrywania wniosków (50,8 procent). Pomimo tego, aż 39,7 procent polskich przedsiębiorców zamierza pozyskać fundusze na wdrożenie innowacji, wynika z najnowszego raportu Agencji Rozwoju Innowacji S.A.

Przeczytaj także: Jak pozyskać środki na innowacje?

Niebieski laser, wycieraczka samochodowa, świetlówka, kamizelka kuloodporna, walkie-talkie, wykrywacz min czy projektor kinowy to tylko kilka rewolucyjnych wynalazków, dzięki którym polscy innowatorzy zmienili życie miliardów ludzi na całym świecie. Nie byłoby to jednak możliwe bez ich determinacji oraz pieniędzy. Okazuje się, że zarówno wówczas, jak i dziś rodzimi wynalazcy, a także przedsiębiorcy napotykają na spore trudności w tym zakresie. Z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Agencji Rozwoju Innowacji S.A. przez Agencję Praktycy.com wynika, że aż 69,3 procent badanych małych i średnich firm napotyka na duże lub bardzo duże trudności w pozyskaniu finansowanie na innowacje.

fot. mat. prasowe

Stopień trudności pozyskania finansowania innowacji

70 procent polskich firm z sektora MŚP uważa, że zdobycie funduszy na wdrożenie innowacji jest trudne.


W efekcie, dotychczas jedynie 12,2 procent z nich udało się wprowadzić nowoczesne rozwiązania technologiczne dzięki zdobytym funduszom z zewnętrznych źródeł.

fot. mat. prasowe

Cele na jakie firmy przeznaczały środki z finansowania zewnętrznego

Środki z finansowania najczęściej przeznaczane są na zakup nowych maszyn.


Wśród planowanych przez firmy w najbliższym czasie wydatków, innowacje zajmują wysokie, drugie miejsce – 39,7 procent. – Wzrasta świadomość faktu, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, firma może zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku. Przedsiębiorcy wiedzą, że bez innowacji nie będą w stanie rozwijać biznesu i zwiększać zysków – mówi Szymon Gawryszczak, prezes zarządu Agencji Rozwoju Innowacji S.A. W kontekście finansowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych warto jeszcze zwrócić uwagę na zagadnienie „pozyskiwania wartości niematerialnej i prawnej”. To właśnie pod nim coraz częściej kryją się wydatki na patenty i licencje, czyli niezbędne elementy na drodze do wdrożenia innowacji.

fot. mat. prasowe

Cele na jakie firmy zamierzają przeznaczyć środki z finansowania zewnętrznego

Wśród planowanych przez firmy w najbliższym czasie wydatków, innowacje zajmują wysokie, drugie miejsce – 39,7 procent.


Zdobycie funduszy wciąż nie jest łatwe

Zdecydowana większość (79 procent respondentów) spośród małych i średnich firm twierdzi, iż najbardziej zniechęcające w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych na innowacje są skomplikowane procedury jego przyznawania. Kolejną trudnością są niejasne kryteria rozpatrywania wniosków (50,8 procent). Z kolei w samym procesie wdrażania innowacji: wysokie ryzyko niepowodzenia takiego projektu (29,8 procent) oraz duże koszty wdrożenia nowoczesnych technologii (25,8 procent) to czynniki, które często już na samym początku odstraszają od takiej inwestycji. Przedsiębiorcy widzą też problem w dużej liczbie firm, z którymi muszą konkurować o środki na innowacje (23,4 procent), a także małej, według nich, liczbie instytucji finansujących (22,6 procent).

fot. mat. prasowe

Utrudnienia w finansowaniu innowacji

Zdecydowana większość (79 procent respondentów) spośród małych i średnich firm twierdzi, iż najbardziej zniechęcające w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych na innowacje są skomplikowane procedury jego przyznawania.


 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: