eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Fuzje i przejęcia w Polsce w III kw. 2018 r.

Fuzje i przejęcia w Polsce w III kw. 2018 r.

2018-10-05 11:03

Fuzje i przejęcia w Polsce w III kw. 2018 r.

M&A © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W trzecim kwartale bieżącego roku fuzje i przejęcia w Polsce delikatnie przyspieszyły. Przeprowadzonych zostało o 9 transakcji więcej niż w analogicznym kwartale poprzedniego roku. Badany okres zamknął się 51 "dealami". Największym było przejęcie akcji Solaris Bus&Coach przez hiszpański Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles (CAF) - czytamy w najnowszym opracowaniu M&A Index Poland - cyklicznego raportu opracowywanego przez FORDATA i Navigator Capital. W podziale na sektory dominowały Media/IT/telekomunikacja (16%), Przemysł (14%) oraz FMCG (12%).

Przeczytaj także: Fuzje i przejęcia w Polsce w II kw. 2018 r.

Jak wspomniano we wstępie, największą transakcją do jakiej doszło w III kwartale bieżącego roku było przejęcie 100% udziałów Solaris Bus&Coach przez Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles (CAF). Transakcja opiewała na około 1,3 mld PLN. Przejmujący to notowana na giełdzie w Madrycie spółka oferująca głównie pojazdy szynowe: pociągi, tramwaje,
wagony metra oraz lokomotywy. Na mocy umowy pomiędzy CAF a PFR podmiot państwowy ma w krótkim czasie odkupić od CAF 35% udziałów w Grupie Solaris. Tym, co zadecydowało o sprzedaży tej dobrze prosperującej spółki przez jej dotychczasowych właścicieli, była chęć zapewnienia grupie Solaris nowych perspektyw rozwoju oraz pozyskania środków na dalsze inwestycje.

Poprzedni kwartał dowiódł ponownie dużej aktywności funduszy private equity i venture capital. Fundusze PE to mocni gracze na polskim rynku inwestycji. Ogłaszane wciąż nowe inwestycje i chęć zakupów przez fundusze PE prognozują, iż ostatni kwartał tego roku przyniesie jeszcze kilka ciekawych przejęć na naszym rynku.
„Zgodnie z wcześniejszymi prognozami wiele funduszy nie poprzestaje na zakupach i kontynuuje przejęcia, głównie w branży Media/IT/Telecom oraz przemysłowej. Znakomitym przykładem jest wielkie przejęcie 38% akcji spółki Unilink - największego gracza na rynku dystrybucji polis przez Fundusz Enterprise Investors. W tym ostatnim przypadku - proces due diligence został zorganizowany przy wykorzystaniu systemu FORDATA VDR. Dobrym przykładem jest też fundusz MCI.EuroVentures, który zwiększy zaangażowanie w spółce ATM. Wraz z AMC Capital IV Albatros będzie kontrolować blisko 95% udziałów, przejmując 1/4 akcji od funduszu. W opinii zarządzających funduszem, inwestycja w ATM wpisuje się w strategię Grupy MCI, która planuje jeszcze kilka nowych inwestycji w perspektywie najbliższego roku. Warto odnotować, że w ostatnim czasie wiele funduszy typu Private Equity (PE) zebrało kapitał na inwestycje i aktualnie poszukuje ciekawych aktywów, w tym dojrzałych spółek w Polsce i regionie CEE, działających w obszarze innowacyjnej gospodarki” - komentuje Alicja Kukla-Kowalska, Key Account Manager w FORDATA.

fot. mat. prasowe

Fuzje i przejęcia w Polsce w III kw. 2018 r.

W 3. kwartale 2018 r. przeprowadzono w Polsce łącznie 51 transakcji fuzji i przejęć.


Obszarami zainteresowania inwestorów finansowych na polskim rynku w ostatnich miesiącach były usługi z zakresu B2B oraz dobra i usługi skierowane do klienta zamożnego. Polski rynek PE nadal rozwija się bardzo dobrze jednak nie tak dynamicznie jak globalny, głównie ze względu na niewystarczającą „głębokość” rynku.
W Polskiej gospodarce istnieje wiele segmentów, które czeka dynamiczny rozwój w związku z dążeniem do osiągnięcia standardu życia podobnego do tego, który panuje w krajach Europy Zachodniej. Wraz z rosnącymi wymaganiami konsumenta zmieniają się również standardy jakości krajowej produkcji oraz dostarczanych usług. Stąd też powodzeniem zaczynają cieszyć się inwestycje w spółki świadczące usługi w modelu B2B. Przykładem takiego posunięcia jest zakup udziałów w spółce Reesco przez 21 Partners. Reesco wspiera firmy w przeprowadzaniu prac remontowych oraz dostarcza usługi fit-outu dopasowane do wizerunku przedsiębiorstwa, wspomagając tym samym politykę wizerunkową swoich klientów. Wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa pojawia się zapotrzebowanie na dobra konsumpcyjne wyższego rzędu, z czego zdają sobie sprawę inwestorzy kapitałowi. W ubiegłym kwartale fundusz należący do Abris Capital Partners dokonał inwestycji w spółkę ITP – dostawcę produktów i usług związanych z medycyną estetyczną oraz kosmetologią. Fundusz dostrzegł duży potencjał spółki do rozwoju zarówno w kraju jak i w kontekście szukania nisz na rynkach zagranicznych - powiedział Karol Szykowny, Dyrektor w Navigator Capital Group.

Na uwagę zasługują dwie transakcje dotyczące spółek działających na rynku przetwórstwa wyrobów mięsnych. Rynek ten uległ w roku 2017 silnej konsolidacji, co istotnie zmieniło warunki biznesowe w branży.
,,Pewną niespodzianką dla obserwatorów rynku była sprzedaż nowosądeckiej Grupy Konspol amerykańskiemu koncernowi Cargill. W oficjalnym komunikacie spółka poinformowała, że celem transakcji było zapewnienie Grupie Konspol perspektyw rozwoju w obliczu konsolidacji rynku. W roku 2017 byliśmy świadkami 9 przejęć na rynku przetwórstwa mięsnego. W trzech kwartałach roku 2018 doszło do 5 podobnych transakcji. Bez wątpienia warunki rynkowe będą dyktowane przez największych graczy, którzy będą w stanie czerpać efekty synergii z posiadanych aktywów i jednostek biznesowych. Dobrym przykładem zapewnienia biznesowi odpowiedniego zaplecza dostaw jest przejęcie firmy L&B Wyrębski przez Plukon Food Group, dostawcę produktów drobiowych oraz gotowych do spożycia posiłków dla europejskich partnerów w sektorze żywości. Zakup ubojni w centralnej Polsce pozwoli holenderskiej grupie na zapewnienie dodatkowych mocy przerobowych w zakresie rozbioru kurczaka” - ocenia Michał Kierul, Manager w Navigator Capital Group.

Niezmiennie dużym zainteresowaniem deweloperów cieszą się główne rynki magazynowe.
- Zostajemy w dużych miastach, bo długoterminowo łatwiej jest tam pozyskać pracowników – mówi Piotr Bzowski.

Prognozy popytu na rynku nieruchomości komercyjnych pozostają wciąż optymistyczne.
„Zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe i usługi logistyczne są wciąż bardzo duże. Wynikają one przede wszystkim z dynamicznego wzrostu, jaki jest odnotowywany w branży e-commerce, wzrostu konsumpcji oraz sprzyjającej koniunktury gospodarczej. Podobnie sytuacja ma się z rynkiem powierzchni biurowych. Rozwój rynków regionalnych w Polsce kusi fundusze inwestycyjne, które kupując gotowe i wynajęte budynki, motywują deweloperów do realizowania nowych projektów” - dodaje Alicja Kukla-Kowalska, Key Account Manager w FORDATA.

Największą grupę sprzedających w 3Q 2018 stanowili inwestorzy prywatni, którzy odpowiadali za połowę wszystkich transakcji. Po stronie kupującej najbardziej aktywne były podmioty z branży FMCG – 14%, fundusze PE/VC – 12%, oraz firmy z sektora Media/IT/Telecom – 12%.

WYBRANE TRANSAKCJE W III KW. 2018 R.


(5 lipca) (5 lipca) Hiszpańska grupa CAF przejęła 100% udziałów Grupy Solaris, polskiego producenta autobusów, trolejbusów oraz tramwajów, europejskiego lidera w zakresie produkcji pojazdów komunikacji miejskiej. Na mocy umowy pomiędzy PFR i CAF, 35% udziałów Grupy Solaris zostanie nabyte przez PFR w przeciągu kilku miesięcy od zakończenia transakcji pomiędzy obecnymi właścicielami a CAF. Solaris działa na rynku od 22 lat, zatrudniając obecnie 2 500 osób w dwóch zakładach w Bolechowie i Środzie Wielkopolskiej. W 2017 roku przychody grupy wyniosły około 2 mld PLN i były uzyskiwane głównie w Polsce, Niemczech, Włoszech, Krajach Skandynawskich oraz Bałtyckich. Grupa CAF jest notowana na giełdzie w Madrycie i oferuje głównie pojazdy szynowe: pociągi, tramwaje, wagony metra oraz lokomotywy. Przejęcie Grupy Solaris pozwoli na dywersyfikację produktową, szczególnie w zakresie autobusów elektrycznych. Przychody grupy CAF w roku 2017 wyniosły ok. 1,5 mld EUR (6,4 mld PLN).

(27 lipca) AmRest SE, notowany na GPW operator barów i restauracji, objął 100% udziałów w Sushi Shop, francuskiej sieci restauracji z kuchnia japońską. Sushi Shop Group była do tej pory spółka portfelowa funduszu private equity Naxicap Partners. Transakcja pozwoli
AmRestowi na wzmocnienie pozycji w segmencie lokali oferujących sushi. Francuskie przedsiębiorstwo specjalizuje się w dowozie posiłków oraz sprzedaży jedzenia na wynos. Te dwa kanały odpowiadają za 87% sprzedaży. Przejęcie zwiększy tez liczbę lokali zarządzanych przez AmRest o 165. Restauracje sieci Sushi Shop znajdują się głównie w Zachodniej Europie, przede wszystkim we Francji. Szacowana wartość transakcji wynosi 1 mld PLN, z czego 60 mln PLN zostanie zapłacone akcjami. Dodatkowe 43 mln PLN może zostać wypłacone sprzedającym w oparciu o klauzule earn-out, w przypadku osiągnięcia pozytywnych wyników finansowych przez Sushi Shop w 2018 r. W 2017 r. grupa wypracowała sprzedaż w wysokości 560 mln PLN.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • SzkołaZawodowaUl.Guntrowskiego38Warszawa

    SzkołaZawodowaWarszawaUl.Gintrowskiego38 / 2018-10-05 12:01:38

    To jakiś koszmar. Kto weźmie odpowiedzialność za sprzedaż majątku narodowego ? odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: