eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Globalny rynek fuzji i przejęć z rekordem

Globalny rynek fuzji i przejęć z rekordem

2018-11-27 11:19

Globalny rynek fuzji i przejęć z rekordem

Fuzja © Minerva Studio - Fotolia.com

Globalny rynek fuzji i przejęć (M&A) nie powinien mieć powodów do narzekania. Wyniki, które notuje, są wręcz rekordowe. Zmiany zachodzące w modelach biznesowych firm, ciągle niski poziom stóp procentowych oraz dobra koniunktura w gospodarkach wywierają pozytywny wpływ na aktywność transakcyjną i tendencja ta najprawdopodobniej doczeka się kontynuacji także w nadchodzących latach. Inwestorów interesuje przede wszystkim sektor TMT, energetyka, FMCG a także branża finansowa oraz ochrona zdrowia.

Przeczytaj także: Fuzje i przejęcia w Polsce w III kw. 2018 r.

Globalny rynek fuzji i przejęć


Jak czytamy w opracowanym przez Deloitte raporcie „The beginning of a new M&A season. Future of a deal”, w minionym roku na globalnym rynku fuzji i przejęć doszło do 49 612 transakcji, których łączna wartość sięgnęła 3,1 bilionów dolarów. Powody do przejmowania spółek istnieją szczególnie w sektorze TMT, ochronie zdrowia i opieki medycznej oraz w energetyce, ale atrakcyjności nie można odmówić również branży finansowej oraz FMCG. Pozytywny wpływ na rynek M&A wywierają m.in. korzystne warunki kredytowania oraz wzrostowy cykl koniunkturalny. Wsparciem dla globalnego rynku M&A jest również presja na procesy dezinwestycyjne firm, a także poszukiwanie efektów synergii oraz mocne notowania amerykańskiej walut.
– W ostatnich latach firmy na szeroką skalę przeprowadzały transakcje M&A. Sprzyjały im dobra koniunktura w światowej gospodarce, niskie stopy procentowe, przekładające się na korzystne warunki finansowania dłużnego, czy rekordowe poziomy rezerw gotówkowych możliwych do przeznaczenia na inwestycje – mówi Mirosław Pazur, Dyrektor w dziale Doradztwa Finansowego Deloitte.

Warto również podkreślić, że w 2017 roku transakcje M&A dokonywane pomiędzy podmiotami pochodzącymi z różnych krajów (tzw. transakcje cross-border) wyniosły około 970 miliardów dolarów, co stanowiło ponad 31 proc. wartości wszystkich transakcji na światowym rynku fuzji i przejęć. Najbardziej aktywnym „korytarzem transakcyjnym” był ten pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Europą, gdzie wartość transakcji fuzji i przejęć typu cross-border wyniosła 207 miliardów dolarów. Znacząca aktywność transakcyjna występowała również na linii Japonia-Europa oraz Chiny-Europa.

fot. Minerva Studio - Fotolia.com

Fuzja

Globalny rynek fuzji i przejęć na fali wzrostu.


- Wysoce aktywne były również fundusze Private Equity. Wartość transakcji z ich udziałem była w ubiegłym roku najwyższa od czasu ostatniego kryzysu finansowego i wyniosła 467 miliardów dolarów, co stanowi 28 proc. wzrost w stosunku do roku 2016 i wysoki 15 proc. udział w całkowitej globalnej wartości transakcji M&A – zaznacza Kamil Kucharczyk, Wicedyrektor w dziale Doradztwa Finansowego Deloitte.

Ważnym elementem kształtującym wartość światowego rynku fuzji i przejęć są także dezinwestycje, które w 2017 roku osiągnęły wartość 472 miliardów dolarów, najwięcej od dekady. Według ostatnich badań Deloitte, aż 70 proc. firm planuje sprzedaż swoich podmiotów zależnych w nadchodzących 2 latach działalności. Ponad połowa firm przyznaje, że dezinwestycje stają się jednocześnie coraz trudniejsze, a kupujący wymagają przygotowania wysokiej jakości materiałów przedstawiających informacje na temat przejmowanych podmiotów.

Innowacje napędzają rynek M&A


Jak wskazują w raporcie eksperci Deloitte, dążenie do poszerzenia grona klientów i zapewnienia im nowatorskich rozwiązań w zakresie obsługi sprawia, że wiele firm z branż nietechonologicznych coraz częściej kupuje spółki technologiczne, w szczególności te związane z usługami Fintech, sztuczną inteligencją, cyfryzacją, robotyką czy cyberbezpieczeństwem. Konsekwencją zmieniających się preferencji klientów oraz dynamiki w otoczeniu regulacyjnym jest dopasowywanie strategii i sposobów w jaki produkty i usługi są opracowywane, dostarczane i konsumowane. Zaciera to granice między sektorami i stwarza możliwości dla takich podmiotów do wejścia ze swoją ofertą na nowe rynki.
– Wiele firm z branży przemysłowej, finansowej czy dóbr konsumenckich przygląda się spółkom, które specjalizują się w sztucznej inteligencji, wirtualnej rzeczywistości i innych innowacyjnych rozwiązaniach. Z drugiej strony w wielu branżach firmy mierzą się z konkurencją ze strony nowych graczy na rynku, co z kolei skłania do aliansów firm z różnych sektorów oraz bardziej ryzykownych inwestycji – mówi Mirosław Pazur.

Zdaniem ekspertów Deloitte firmy w swoich strategiach powinny uwzględnić konieczność przyswajania innowacji w ramach swojej kultury organizacyjnej. Dla wielu z nich może być to dużym wyzwaniem. W procesie tym niebagatelną rolę odgrywają transakcje fuzji i przejęć, które coraz częściej są swego rodzaju katalizatorem adaptacji nowych technologii do modelu biznesowego firmy.

Polski rynek fuzji i przejęć


W 2017 roku na polskim rynku odnotowano wysoką liczbę 288 transakcji fuzji i przejęć, co stanowiło wzrost w porównaniu z 2016 rokiem, kiedy dokonano 279 transakcji M&A.
- Całkowita ich wartość w 2017 roku wyniosła 10,6 mld euro tj. około 12 mld dolarów . Do przeprowadzania transakcji inwestorów skłaniają niskie stopy procentowe oraz stabilność gospodarcza w Polsce oraz regionie, co związane jest również z obecnym cyklem koniunkturalnym. Obserwując sytuację na rodzimym rynku, spodziewamy się w latach 2018 i 2019 utrzymania liczby oraz wartości transakcji M&A na poziomie zbliżonym do minionego roku – mówi Kamil Kucharczyk.

Spoglądając na statystyki dotyczące sektorów najbardziej zaangażowanych w fuzje i przejęcia w Polsce, na szczególną uwagę zasługują branże TMT oraz FMCG napędzane mocnym wpływem nowych technologii.
- W kolejnych latach trend ten najprawdopodobniej zostanie podtrzymany. Warto również zwrócić uwagę na widoczną w ostatnich latach tendencję krzyżowania się branż podmiotów przejmowanych i przejmujących, co sprawia, że procesy te stają się bardziej skomplikowane – dodaje Mirosław Pazur.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: