eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gdzie warto zostać nauczycielem?

Gdzie warto zostać nauczycielem?

2018-09-01 00:22

Gdzie warto zostać nauczycielem?

Nauczycielka © contrastwerkstatt - Fotolia.com

Obyś cudze dzieci uczył brzmi jak przekleństwo i nim właśnie ma być. W myśl niesionego przez nie przekazu, trudno o coś gorszego niż wykonywanie zawodu nauczyciela. I wprawdzie polscy nauczyciele faktycznie nie mają najłatwiejszego życia, to jednak są na świecie miejsca, w których rzeczone "cudze dzieci" aż się chce uczyć.

Przeczytaj także: Niskie zarobki nauczycieli. Bez korepetycji ani rusz?

Z badań przeprowadzonych przez amerykański instytut Gallupa wynika, że nauczyciel to zawód, który cieszy się ponadprzeciętnym zaufaniem społecznym. Uplasowali się oni na trzeciej pozycji, tuż za przedstawicielami profesji okołomedycznych. Poważanie, jakim się cieszą, nie wszędzie jednak przedstawia się tak samo. Różnie kształtują się również ich pensje, czas pracy oraz poziom satysfakcji z pracy.

Luksemburg: zarobki na poziomie


Młody nauczyciel, dopiero rozpoczynający pracę, może liczyć w Polsce na pensję rzędu 2,4 tys. zł brutto. Pedagog, który uzyskał już najwyższy stopień awansu zawodowego dostanie natomiast ponad 3,3 tys. zł brutto podstawowego wynagrodzenia – takie dane podaje MEN. Na tle innych państw należących do OECD nie jest to imponujący wynik. Jak wskazują dane tej międzynarodowej organizacji, niższe uposażenia otrzymują jedynie Słowacy, Węgrzy i Litwini. Powody do radości mają natomiast nauczyciele z Luksemburga, Niemiec i Kanady. Tu roczne wynagrodzenie przekracza 60 tys. amerykańskich dolarów rocznie – co przekłada się na miesięczne wynagrodzenie o równowartości 18 tys. zł. Nawet uwzględniając wyższe koszty utrzymania w Europie Zachodniej czy Ameryce Północnej, nauczyciele mogą tam sobie pozwolić na niewątpliwie wyższy standard życia.

fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com

Nauczycielka

W jakim kraju warto być nauczycielem?


USA: antyutopia pedagoga


Jednak luksemburska sielanka nie zdarza się w wielu krajach. Warto wspomnieć o sytuacji, która miała miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdzie stagnacja nauczycielskich pensji w połączeniu z rosnącymi kosztami ubezpieczenia medycznego doprowadziła tam do szeregu protestów. Choć w Polsce zatrudnieni mogą korzystać z publicznej służby zdrowia, nie jest to rozwiązanie idealne. Tylko w niektórych placówkach edukacyjnych istnieje możliwość dołączenia do ubezpieczenia grupowego, które stanowi zabezpieczenie w razie nieszczęśliwego wypadku, ciężkiej choroby, pobytu w szpitalu czy operacji. Umowa może objąć nie tylko nauczycieli, ale także pozostałych pracowników szkoły. Jednak to pedagodzy najbardziej docenią, że zakres ubezpieczenia może obejmować także problemy z głosem, czyli najpopularniejszą chorobę zawodową tej grupy pracowników.

Rosja: lider czasu wolnego


Pensje i ubezpieczenie to jednak nie wszystko. Z punktu widzenia nauczycieli istotne są także godziny pracy. I tak, według danych OECD najwięcej czasu w klasie spędzają chilijscy nauczyciele, którzy przebywają w szkole blisko 1200 godzin rocznie. O połowę mniej, bo 600 godzin w roku, spędzają w klasie i przygotowują się do zajęć polscy pedagodzy. Liczba ta nie obejmuje natomiast czasu poświęconego na zebrania czy wycieczki szkolne. Krócej od polskich nauczycieli pracują tylko rosyjscy pedagodzy. Ciekawą sytuację można natomiast zaobserwować w Danii – nauczyciele starszych klas pracują tam prawie dwukrotnie krócej niż osoby nauczające młodsze dzieci.

Finlandia: kraj szczęśliwych nauczycieli


Najbardziej adekwatnym miernikiem zadowolenia z wykonywanej pracy są jednak badania satysfakcji. Badanie Teaching and Learning International Survey (TALIS) przeprowadzone przez OECD pokazało, że najbardziej usatysfakcjonowani ze swojej pracy są Finowie - poziom satysfakcji zadeklarowało tam aż 95 proc. osób. Na tak dobry wynik niewątpliwie wpływa świadomość, że zawód nauczyciela jest doceniany przez społeczeństwo – takie poczucie ma ponad połowa fińskich pedagogów. Finowie doceniają także możliwość wywierania przez nauczycieli bezpośredniego wpływu na funkcjonowanie szkoły. Co ciekawe Polska, we wspomnianym badaniu, wypada nadspodziewanie dobrze. Podczas gdy średnia dla analizowanych państw wynosi 90 proc., aż 93 proc. polskich nauczycieli twierdzi, że jest zadowolonych ze swojego zawodu. Nie oznacza to jednak, że nie może być jeszcze lepiej.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: