eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Majówka 2018: koszty i preferencje Polaków

Majówka 2018: koszty i preferencje Polaków

2018-05-02 11:59

Majówka 2018: koszty i preferencje Polaków

Majówka © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Weekend majowy to dla wielu z nas pierwsza w roku okazja do dłuższego wypoczynku. Nic dziwnego, że Polacy coraz chętniej postanawiają spędzić ten okres w podróży. Jak spędzają tegoroczną majówkę? Z analizy wyszukiwarki Noclegowo.pl wynika, że obecnie największą popularnością cieszą się wypady z 3 noclegami. Średni koszt noclegu w przeliczeniu na 1 osobę to 97,5 zł. Chętnie udajemy się nad morze, ale zdecydowanym liderem popularności jest, co nie zaskakuje, Zakopane.

Przeczytaj także: Majówka w Polsce. Poznaj najchętniej wybierane miejsca

Tegoroczny długi weekend majowy już trwa. Osoby, które mogły pozwolić sobie na wzięcie trzech dni urlopu (30 kwietnia, 2 i 4 maja) mogą cieszyć się 9 dniami odpoczynku.
„Majówka to jeden z tych terminów, kiedy Polacy najczęściej decydują się na skorzystanie z obiektów noclegowych. Dzięki dogodnemu układowi kalendarza przedłużony weekend majowy może w 2018 r. trwać nawet 9 dni, ale majówkowicze najczęściej decydują się na krótsze, 3-dniowe urlopy. Co istotne, w większości miejscowości turystycznych można jeszcze znaleźć wolne miejsca noclegowe” – mówi ekspert portalu Noclegowo.pl, Mateusz Goliat.

Najpopularniejsze miejscowości


W tym roku pierwsza dziesiątka najpopularniejszych lokalizacji przedstawia się następująco:
  1. Zakopane,
  2. Sopot,
  3. Gdańsk,
  4. Świnoujście,
  5. Kołobrzeg,
  6. Wrocław,
  7. Kraków,
  8. Gdynia,
  9. Karpacz oraz
  10. Międzyzdroje.

„Najpopularniejszym miejscem jest w tym roku Zakopane. Za stolicą Tatr znalazły się dwie miejscowości położone nad morzem, czyli Sopot oraz Gdańsk. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę ogół obiektów położonych w górach i nad morzem, to okazuje się, że Polacy nieco częściej wybierają właśnie ośrodki nadmorskie” – tłumaczy Mateusz Goliat.

Tańsze góry, droższe morze


Analiza serwisu Noclegowo.pl wskazuje,że średni koszt noclegu w najchętniej wybieranych przez Polaków miejscowościach sięga 97,5 zł za jedną osobę. Nieco tańsze są góry (91 zł). Za nocleg nad morzem przychodzi zapłacić nieco więcej (104 zł).
„Wśród najczęściej wybieranych miejsc najdrożej jest w Sopocie, gdzie cena noclegu to średnio aż 142 zł. W górach wysokie koszty wiążą się z pobytem w Karpaczu – tu średnia wynosi 128 zł. Zdecydowanie bardziej przyjazne dla portfeli są średnie stawki w Szklarskiej Porębie, Świnoujściu czy Zakopanem – koszty wynoszą tam odpowiednio 77, 85 oraz 88 zł” – dodaje Mateusz Goliat.

Z wysokimi kosztami muszą liczyć się osoby, które na cel majówkowego wypoczynku biorą duże miasta. W Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu stawki oscylują w granicach ok. 130 zł. Stosunkowo niskie ceny można znaleźć natomiast na Mazurach – np. w Mikołajkach nocleg kosztuje średnio 60 zł w przeliczeniu na jedną osobę.

Najczęściej w parach


Zdecydowana większość osób, które decydują się na wyjazd majówkowy, podróżuje w parach (59,7 proc.). Jednocześnie tylko 3,7 proc. wybiera się na majówkę w pojedynkę. Pozostała część wyjeżdża w większych grupach, składających się z 3 osób (7,7 proc.), 4 osób (12,1 proc.) czy 5 osób (6,3 proc.). Zdarzają się też jednak jeszcze większe grupy – 6-8 osób (5,4 proc.) oraz powyżej 8 osób (5,2 proc.).Długość pobytów, rodzaje obiektów


Tegoroczni majówkowicze najchętniej wybierają się na wypoczynek z 3 noclegami (31,2 proc.). Stosunkowo dużą popularnością cieszą się też krótsze wypady – z 1 noclegiem (9,8 proc.) czy 2 nocami (21 proc.). Pozostała część przypadków to dłuższe pobyty – z 4 noclegami (17,8 proc.) lub 5-6 nocami (14 proc.). Na jeszcze większy wyjazd majówkowy decyduje się 7,1 proc. osób.
„Sprawdziliśmy również, jakie typy obiektów są najczęściej wybierane. Pod tym względem przodują noclegi w apartamentach oraz kwaterach i pokojach – w procentowym ujęciu to odpowiednio 40 oraz 24,1 proc. ogółu rezerwowanych na majówkę noclegów” – wyjaśnia ekspert portalu Noclegowo.pl.

Mniejszym zainteresowaniem cieszą się pensjonaty (8 proc.), domki wypoczynkowe (7 proc.), hostele (6,8 proc.), wille (5,2 proc.), ośrodki wypoczynkowe (3,7 proc.), gospodarstwa agroturystyczne (2,4 proc.) oraz inne obiekty noclegowe (2,9 proc.).

fot. mat. prasowe

Majówka 2018 – koszty i preferencje Polaków

Zdecydowana większość osób, które decydują się na wyjazd majówkowy, podróżuje w parach (59,7 proc.).


Dodatkowe atrakcje


Na majówkę Polacy coraz częściej wybierają obiekty oferujące różne dodatkowe atrakcje. Przykładowo, 33 proc. obiektów noclegowych udostępnia również udogodnienia z zakresu spa/wellness. Minimalnie większy odsetek miejsc (34 proc.) daje z kolei możliwość wypożyczenia sprzętu rekreacyjno-sportowego, w tym np. rowerów. Całkiem spora część obiektów (43 proc.) udostępnia także baseny. Jak wskazuje Mateusz Goliat, zdecydowana większość (ponad 90 proc.) wybieranych w tym roku na majówkę obiektów noclegowych zapewnia także m.in. prysznice i lodówki oraz dostęp do internetu, telewizji i grilla.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2020

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: