eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca za granicą mniej popularna. Będzie fala powrotów?

Praca za granicą mniej popularna. Będzie fala powrotów?

2017-11-30 11:30

Praca za granicą mniej popularna. Będzie fala powrotów?

Będzie fala powrotów z emigracji? © whitelook - Fotolia.com

Czyżby Polacy nie chcieli już wyjeżdżać za chlebem? Wydaje się, że tak właśnie jest. Wskazują na to chociażby wyniki badania Confidence Index. To cyklicznie przygotowywane przez firmę Michael Page opracowanie dowodzi, że w III kwartale br. "nie" relokacji mówiło aż 51,7% respondentów, co jest wynikiem o 8,6 p.p. wyższym od uzyskanego w II kwartale (43,1%) oraz o 15,4 p.p. wyższym w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami br. (36,3%).

Przeczytaj także: Czy sytuacja na rynku pracy zakończy emigrację zarobkową?

Co istotne, aż 6 na 10 respondentów badania zrealizowanego w III kwartale prognozuje, że w najbliższych miesiącach poprawi się zarówno sytuacja na rynku pracy, jak i ich pozycja zawodowa.
– Optymistyczne nastawienie ankietowanych daje się dość łatwo wytłumaczyć. Uzasadniają je m.in. bardzo dobre wskaźniki na rodzimym rynku pracy, w tym np. rekordowo niska stopa bezrobocia oraz co najmniej zadowalające wyniki gospodarcze, które pozwalają resortowi rozwoju zakładać, że tegoroczny wzrost PKB uplasuje się na poziomie 4,3% – mówi Piotr Dziedzic, dyrektor w Michael Page oraz członek zarządu Polskiego Forum HR.

Tymi z kolei, którzy skłonni są zdecydować się na wyjazd chlebem, kieruje przeważnie interesująca propozycja pracy (37,5% badanych). Na drugiej pozycji znalazły się kwestie finansowe (29,9%), a trzecim powodem okazał się styl życia (14,1%).

Pod kątem kierunku wyjazdu, największym zainteresowaniem wśród respondentów cieszyły się Niemcy (48,7%). W dalszej kolejności badani wskazywali na Anglię (38,3%), Stany Zjednoczone (36,2%), i Szwajcarię (po 36,2%), Norwegię (34,6%) oraz Hiszpanię (33,9%).

Należy przy tym wspomnieć, że zgodnie z ostatnimi danymi z Głównego Urzędu Statystycznego w końcu 2016 rok poza granicami kraju przebywało około 2 mln 515 tys. Polaków, w tym 2 mln 214 tys. w Europie. Najwięcej osób przebywało w Wielkiej Brytanii (788 tys.), Niemczech (687 tys.), Holandii (116 tys.) oraz w Irlandii (112 tys.).

fot. whitelook - Fotolia.com

Będzie fala powrotów z emigracji?

Liczba Polaków zainteresowanych wyjazdem z rodzinnej miejscowości za pracą sukcesywnie spada - wynika z badania Confidence Index publikowanego cyklicznie przez firmę rekrutacyjną Michael Page.


– Choć praca za granicą interesuje nas znacznie mniej niż kilkanaście lat temu, to nie widać jeszcze trendu, w którym polscy specjaliści i menedżerowie emigrujący za granicę, zaczęliby teraz masowo wracać do kraju. Jest chyba jeszcze na to za wcześnie – podkreśla Piotr Dziedzic.

O badaniu Confidence Index
Confidence Index to cykliczny sondaż przeprowadzany przez Michael Page, który bada nastroje wśród osób poszukujących pracy w wybranych krajach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji oraz Australii. Badanie mierzy poziom optymizmu kandydatów na stanowiskach specjalistycznych i managerskich w odniesieniu do szans na znalezienie nowej pracy, przewidywanego czasu trwania poszukiwań, oczekiwań wobec własnej sytuacji zawodowej i sytuacji gospodarczej kraju oraz powodów, które skłoniły ich do zmiany miejsca zatrudnienia. Badanie jest prowadzone online wśród kandydatów, którzy aplikowali na ofertę pracy za pośrednictwem strony Michael Page.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: