eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nowoczesne biuro musi zapewniać dobrostan

Nowoczesne biuro musi zapewniać dobrostan

2017-07-25 12:19

Nowoczesne biuro musi zapewniać dobrostan

Biuro © wavebreak3 - Fotolia.com

Deweloperzy biurowi oraz właściciele powierzchni muszą zdawać sobie sprawę, że nowoczesne, zapewniające wysokie dochody biuro to takie, które zaprojektowane będzie w zgodzie z zasadami „wellbeing” - wynika z opracowanego przez Cushman & Wakefield raportu „Well Workplace”. To kolejny dowód na to, że dobrostan subiektywny pracowników i najemców może mieć wymiar czysto ekonomiczny. Ci, którzy tego nie zrozumieją, muszą liczyć się z mniejszym zwrotem z inwestycji.

Przeczytaj także: Biurowce, czyli ochrona środowiska i dobrostan pracowników

Najnowsze opracowanie Cushman & Wakefield przedstawia tendencje, szanse oraz wyzwania, jakie rysują się przed właścicielami i najemcami biur w związku z coraz większymi wymaganiami pracowników odnośnie zdrowia i jakości środowiska pracy. Do jakich wniosków prowadzi jego lektura?

Okazuje się, że o przewadze rynkowej i wzroście wartości posiadanych aktywów mogą myśleć głównie ci właściciele, których nieruchomości zapewnią pracującym tam ludziom dobrostan, a więc - najprościej rzecz ujmując - będą sprzyjać ich dobremu samopoczuciu.

Potwierdza to badanie Urban Land Institute, z którego wynika, iż 2/3 specjalistów z sektora budowlanego jest przekonanych, że zapewnienie dobrostanu pracowników znajduje bezpośrednie przełożenie na sukces rynkowy i wartość ekonomiczną nieruchomości. Z kolei, jak pokazuje badanie przeprowadzone przez Dodge Data & Analytics, ponad jedna czwarta wynajmujących uważa, że takie podejście pozwala na ustalanie wyższych stawek czynszu, a blisko połowa stwierdza, że powierzchnie tego typu szybciej znajdują najemców.

Sophy Moffat, autorka raportu, dział badań i analiz w regionie EMEA, Cushman & Wakefield, powiedziała:
„Wzrost znaczenia dobrostanu to nie tylko chwilowa moda, lecz rosnąca świadomość firm, że pracownicy stanowią największy koszt i mają największy udział w sukcesie firmy. Przesłanie dla sektora nieruchomości komercyjnych, jak i całego sektora budowlanego jest więc jednoznaczne: niezbędna jest zmiana podejścia do projektowania i tworzenia miejsc pracy w taki sposób, aby sprostać wyzwaniom przyszłości.”

James Young, dyrektor biur firmy Cushman & Wakefield w regionie EMEA, powiedział:
„Prym w zakresie zmiany podejścia do organizacji miejsca pracy wiodą duże firmy z sektora technologicznego. Skłania je do tego rywalizacja o pozyskanie i zatrzymanie najlepszych pracowników – często o tych samych specjalistów walczą między sobą firmy z różnych branż – oraz korzyści wynikające ze zwiększonej wydajności zatrudnionych osób. Przewidujemy umocnienie się tego trendu na całym rynku ze względu na szereg czynników, do których zaliczamy przede wszystkim wpływ na wynik finansowy”.

Dominika Kowalska, Starszy konsultant Workplace Strategy w dziale Globalnej Obsługi Najemców, Cushman & Wakefield, powiedziała:
„Dobrostan (wellbeing) pracowników to czynnik, który coraz częściej brany jest pod uwagę przez pracodawców przy projektowaniu nowego biura. Poziom dobrostanu to kwestia, która może zaważyć na efektywności pracowników oraz – w dłuższej perspektywie – wyniku finansowym firmy. Jak pokazuje raport ‘’Well Workplace’’, biura, które są „WELL”, mogą stać się prawdziwym magnesem dla nowych talentów i pomóc wzmocnić pozycję pracodawcy na rynku. Stanowią więc ważny element strategii employer brandingu organizacji. Warto to wykorzystać!”

fot. wavebreak3 - Fotolia.com

Biuro

Z najnowszego raportu Cushman & Wakefield wynika, że jedynie biura zaprojektowane zgodnie z zasadami „wellbeing” mogą zapewnić wyższe dochody deweloperom i właścicielom nieruchomości.


Raport przedstawia trzy kluczowe czynniki wpływające na sektor nieruchomości w przyszłości:
  • Wzrost znaczenia profesjonalistów zajmujących się dobrostanem. Specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i obiektami, którzy często funkcjonują w ramach wydzielonych działów korporacyjnych firm, zostaną zastąpieni przez menedżerów społeczności (community managers), korzystających z narzędzi analitycznych, inteligentnych technologii i danych biznesowych w celu dostosowania otoczenia do indywidualnych potrzeb członków społeczności. Biuro rozumiane jako jedno pomieszczenie dla jednej firmy zostanie zastąpione przez miejsce, które będzie wykorzystywane przez wiele różnych organizacji o wysokim poziomie wzajemnego zaufania. Ceny takich biur będą prawdopodobnie wyższe ze względu na ich wielofunkcyjność oraz wysoki poziom komfortu pracowników, ale przełoży się to także na wynik finansowy firmy.
  • Zapewnienie dobrostanu kluczem do pozyskania najwyższej jakości najemców. Dobrostan użytkowników będzie odgrywać kluczową rolę przy podejmowaniu decyzji dotyczących najmu, zwłaszcza w przypadku firm z sektora nauki. Wraz z rozwojem technologii pracownicy nieetatowi będą stopniowo wypierać osoby zatrudnione w pełnym wymiarze. Z tego względu inteligentne i przyjazne biura będą miały priorytetowe znaczenie przy pozyskiwaniu najlepszych specjalistów.
  • Wpływ technologii na poziom dobrostanu. Deweloperzy nieruchomości biurowych będą musieli zrozumieć oczekiwania najemców lepiej niż kiedykolwiek i wspólnie z nimi wypracowywać najlepsze rozwiązania dotyczące przestrzeni. Można się spodziewać, że w ciągu następnych 10 lat zostaną wprowadzone programy pozwalające na zarządzanie brakami kadrowymi spowodowanymi zwolnieniami lekarskimi oraz umożliwiające kalkulację prognozowanych kosztów opieki zdrowotnej pracowników. Dostęp do informacji o stanie zdrowia w czasie rzeczywistym jest bardzo przydatny, ale rodzi obawy związane z bezpieczeństwem i ochroną danych osobowych. Technologie, które umożliwiają firmom monitorowanie danych biometrycznych i zdrowotnych pracowników mogą być narażone na ataki hakerów. Wszystko zależy od tego, ile pracownicy będą skłonni poświęcić, aby pracować w lepszych warunkach.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: