eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przyjazne biuro zyskuje na znaczeniu

Przyjazne biuro zyskuje na znaczeniu

2018-10-18 09:49

Przyjazne biuro zyskuje na znaczeniu

Biuro © arsdigital - Fotolia.com

Wprawdzie wynagrodzenie i możliwości rozwoju zawodowego pozostają głównymi czynnikami przesądzającymi o satysfakcji z pracy, to jednak dziś liczą się też inne kwestie, jak chociażby przyjazne biuro i atrakcyjna lokalizacja. Pracodawcy zdają sobie z tego sprawę, czego efektem są przemiany, jakim ulega środowisko pracy na całym świecie. Jednocześnie dostrzegalna jest rosnąca popularność pracy zdalnej. Czym jest obecnie przyjazne miejsce pracy i czy w przyszłości ludzie nadal będą chcieli pracować w biurowcach?

Przeczytaj także: Nowoczesne biuro musi zapewniać dobrostan

Ulegające zmianie wymagania firm i ich pracowników wyraźnie zaznaczają swoją obecność na rynku nieruchomości biurowych. Panujące tam trendy przypominają te, które widoczne były kilka lat temu w segmencie handlowym. Początkowo chodziło głównie o podniesienie konkurencyjności. Proste mechanizmy rynkowe powodowały, że nowo powstające i nowocześniejsze od konkurencji obiekty handlowe zabierały klientów już istniejącym. Wraz z upływem czasu kształtowały się jednak opinie i preferencje kupujących. Jedni cenili przede wszystkim bliskość od miejsca zamieszkania, dla innych ważne były miejsca parkingowe. Centra handlowe konkurowały z innymi centrami handlowymi. Dziś w zasadzie jest podobnie, chociaż lista wymagań formułowanych przez konsumentów jest niezaprzeczalnie dłuższa i o wiele bardziej zróżnicowana.

Centra handlowe definiują swoje podejście do rynku e-commerce, próbują zmierzyć się z ustawą ograniczającą handel w niedziele, wdrażają nowoczesne technologie sprzyjające zakupom. Muszą zmieniać swoją ofertę i dostosować ją do preferencji klientów tak, aby ci traktowali galerię handlową nie tylko jako atrakcyjne miejsce do robienia zakupów, ale też spędzania wolnego czasu.

Patrząc na nieruchomości biurowe transformacja jest równie widoczna. Branża musi się dostosować do wymogów rynku pracy, najmłodszych pokoleń oraz zmieniających się potrzeb pracowników.
– Jeszcze kilka lat temu biuro było przede wszystkim miejscem wykonywania pracy, a cała wiedza firmy zgromadzona była w siedzibie organizacji – podkreśla Rafał Żukowski, ekspert Hays Poland. – Obecnie w kolejnych zawodach i specjalizacjach rzeczywistość wygląda inaczej. Patrząc na rozwój technologii można przypuszczać, iż zmierzamy do czasów, w których wykonując swoją pracę nie musimy przebywać w biurze. Dla wielu pracodawców nadal niezwykle ważny jest aspekt kontroli nad pracownikiem, ale to także może się zmienić jeśli tylko okaże się, że pracownicy poza biurem wykonują swoją pracę równie efektywnie – dodaje.

fot. arsdigital - Fotolia.com

Biuro

Przyjazne biuro zyskuje na znaczeniu.


MAGIA BIURA


Pracodawcy mają świadomość, iż zrozumienie istotnych trendów na rynku i umiejętne dostosowanie się do nowych realiów, daje przewagę w wyprzedzeniu konkurencji i pozyskiwaniu najlepszych pracowników. Odpowiadanie na potrzeby pracowników niesie za sobą ogromne korzyści – nie tylko personalne, czy te związane z budowaniem marki pracodawcy, lecz także finansowe. Dzięki otwartości na innowacje, pracodawcy mają większe szanse na pozyskanie i zatrzymanie utalentowanych specjalistów w strukturze swojej organizacji.

Pomimo coraz szerszego wykorzystania rozwiniętej technologii w biznesie, zdecydowana większość zatrudnionych nadal pracuje – i jak wynika z doświadczeń pracodawców – chce przynajmniej przez część czasu pozostawać w przestrzeni biurowej. Dotyczy to zarówno małych firm, indywidualnych przedsiębiorców, jak również wiodących organizacji o międzynarodowej strukturze. Jednak komunikowana potrzeba chociażby okazyjnej współpracy w jednej przestrzeni odbiega od tradycyjnego rozumienia biura. Na całym świecie rozwija się m.in. co-working, czyli współdzielona przestrzeń pracy. Udział tego typu powierzchni w rynku przestrzeni biurowych stale rośnie.
– Co-working to elastyczne przestrzenie do pracy dla osób prowadzących działalność gospodarczą lub małych firm – wyjaśnia Rafał Żukowski. – Mimo iż podmioty te mogłyby funkcjonować w mieszkaniach albo korzystać z przestrzeni publicznych (np. kawiarni), to decydują się na pracę w przestrzeniach biurowych, oferujących komfortowe warunki do wykonywania obowiązków zawodowych. Znaczna część tego typu przestrzeni wynajmowana jest także przez duże firmy, które lokują tam swoje zespoły projektowe.

Okazuje się, że pracownicy potrzebują biura, jako miejsca spotkań, aby odpowiedzieć na swoją potrzebę przynależności, nieformalnego poczucia bycia częścią społeczności. Ta podstawowa idea jest obecnie odkrywana na nowo. Przynależność oznacza możliwość czerpania, dawania i wymiany – zarówno wiedzy, spostrzeżeń, jak i opinii. W przestrzeniach co-workingowych dla najemców organizowane są spotkania i warsztaty, podczas których mogą się poznać i omówić interesujące tematy. Różnorodność sprzyja wymianie poglądów, powstają nowe pomysły i wspólne przedsięwzięcia. Poczucie przynależności buduje także możliwość korzystania z dodatkowych usług oferowanych najemcom. Pojawiają się firmy, które swoim najemcom poza pracą we wspólnych przestrzeniach mogą również wynajmować mieszania w pobliżu miejsca pracy. Innym rozwiązaniem jest wstęp na własną siłownię czy możliwość zapisania dzieci do prywatnej szkoły.

W Polsce konkurencyjność na rynku biurowym jest równie duża. Część biurowców oferuje różnego rodzaju wydarzenia, prezentacje, wykłady, zajęcia sportowe dla najemców. Inne przygotowują specjalne aplikacje, które umożliwiają efektywne wykorzystanie przestrzeni biurowej, a także ułatwiają mniej formalne interakcje pomiędzy pracownikami. Jeszcze inni tworzą wręcz małe miasteczka, integrujące najemców z lokalną społecznością.

Tym, co przyciąga pracowników do biura jest również technologia. Paradoksalnie to, co pozwala pracować zdalnie, staje się motywacją, aby tego nie robić. Inteligentna infrastruktura w niedalekiej przyszłości pozwoli firmom maksymalnie efektywnie wykorzystywać przestrzeń biurową, zarezerwować sale, miejsce parkingowe, ale też sterować oświetleniem lub klimatyzacją. Umożliwi też zbieranie i analizowanie danych, aby jeszcze bardziej dopasować przestrzeń do trybu pracy.

PRZYSZŁOŚĆ ZACZYNA SIĘ DZISIAJ


Nowoczesne technologie pozwalają na załatwienie wielu codziennych spraw bez wychodzenia z domu. Dostępność towarów i usług jest ogromna, spadają koszty dostawy, a formy płatności pozwalają na natychmiastowe zaksięgowanie transakcji. Mimo to nadal chętnie korzystamy ze sklepów stacjonarnych i spędzamy czas w kolejkach. Czynnik ludzki okazuje się atrakcyjniejszy niż kontakt z robotem. Podobnie jest z wykonywaniem pracy. Mimo iż coraz więcej osób mogłoby pracować zdalnie, to chcemy mieć okazję do spotkań z innymi ludźmi. Pracownicy czerpią większą radość, jeśli mogą dzielić się sukcesami ze współpracownikami, wymieniać opinie i wzajemnie się inspirować. Kontakt z innymi zaspokaja naturalne potrzeby przynależności, uznania, wspólnego interesu, ale też ciekawości.

Pracownicy chcą mieć elastyczność w pracy, ale dotyczy to przede wszystkim możliwości wykonywania zadań z innego miejsca o dowolnej porze, połączonej z dostępnością atrakcyjnej przestrzeni biurowej. Młodzi ludzie wypracowują zupełnie nowy styl pracy.
– Podczas rozmów rekrutacyjnych pytania o możliwość zdalnego wykonywania części obowiązków lub zastosowania elastycznych godzin pracy stają się standardem – podkreśla Dorota Nakonieczna, HR Business Partner w Hays Poland. – Jednocześnie znaczenie ma lokalizacja firmy, standard biura, dostępne udogodnienia. Jeśli firma chce nie tylko pozyskać, ale i zatrzymać talenty, to powinna już teraz rozpocząć wprowadzanie zmian ukierunkowanych na lepsze dopasowanie środowiska pracy do potrzeb pracowników.

Długoterminowe trendy, obejmujące dalszy rozwój technologii, wskazują jednoznacznie, że sposób wykonywania pracy i charakter biura będzie się zmieniać. Nowe narzędzia oznaczają coraz większe możliwości. Mimo to wiele wskazuje na to, że ciągle będziemy potrzebowali miejsca do pracy. Zmieni się jednak ich przeznaczenie – bo z miejsc służących do realizacji zawodowych zadań, staną się w pierwszej kolejności przestrzenią do przebywania z innymi. Obowiązki zawodowe będzie można wykonywać z dowolnego miejsca na świecie.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: powierzchnie biurowe, biuro, środowisko pracy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: