eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2017 za 3000 złotych

Wakacje 2017 za 3000 złotych

2017-06-16 09:57

Wakacje 2017 za 3000 złotych

Wakacyjny wyjazd © magdal3na - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Najnowszy Barometr Providenta przygląda się kwestiom związanym z wyjazdami wakacyjnymi. Okazuje się, że wakacje 2017 trwać będą przeciętnie 11 dni, czyli o 1 dzień krócej niż ubiegłoroczne. Pozwoli sobie na nie co najmniej 43 proc. Polaków, z czego co trzeci pojedzie za granicę. Ci, którzy wyjadą, zamierzają wydać 2869 złotych. Najgłębiej do kieszeni sięgną rodziny z dziećmi.

Przeczytaj także: Gdzie na tanie wakacje 2017?

Wakacje 2017 tuż tuż. Nic zatem dziwnego, że wielu z nas ma już jasno sprecyzowane plany odnośnie wypoczynku. Z najnowszej odsłony Barometru Providenta wynika, że na urlop wypoczynkowy w tym roku wybiera się niemal połowa Polaków. Wyjazd będzie nas kosztować średnio 2869 zł, przy czym osoby samotne wydadzą około 1748 zł, a rodziny z co najmniej trójką dzieci - przeszło 5000 zł.
– Najnowszy Barometr wyraźnie wskazuje na zależność pomiędzy poziomem miesięcznych dochodów a planami na wakacje 2017. Wraz ze wzrostem dochodów rośnie odsetek osób, które posiadają plany urlopowe – wyjaśnia Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska. – Niestety nasze badanie dowodzi, że wakacyjne szaleństwa wciąż wymagają od nas zaciskania pasa - 53% ankietowanych musiało w tym celu oszczędzać, a tylko co czwarty deklaruje, że wakacje 2017 sfinansuje z bieżącego budżetu. Do tego niemal milion osób (840 tysięcy) zaciągnie na urlop pożyczkę – dodaje Anna Karasińska.

Ponad połowa Polaków, którzy zamierzają sfinansować wakacje 2017 z oszczędności, odkładała na ten cel średnio przez 8 miesięcy. To najczęstszy sposób finansowania wakacyjnych podróży. Sporo osób – jedna czwarta wyjeżdżających – będzie w stanie sfinansować wyjazd z bieżących zarobków. Część z nas nie zawaha się sięgnąć po pożyczkę, by zrealizować swoje marzenia o wakacyjnym wyjeździe – na ten sposób finansowania zdecyduje się 6 proc. wyjeżdżających.

Jeśli zaś chodzi o długość wypoczynku - wakacyjny wyjazd będzie trwał średnio 11 dni.
– W tym roku na urlopie spędzimy średnio jeden dzień krócej niż w ubiegłym. Tylko 3 proc. z nas planuje w te wakacje wyjazd dłuższy niż dwa tygodnie – podkreśla Anna Karasińska. - Najrzadziej i najkrócej z wakacyjnego wypoczynku będą korzystać seniorzy – ich odpoczynek potrwa średnio 9 dni. Wakacje zaplanowało w tym roku tylko 16 proc. osób po 59. roku życia – dodaje.

fot. mat. prasowe

Wakacje Polaków 2017

W tym roku wakacje planuje 43 procent Polaków.


Wakacje 2017. Wyjazd pod palmę czy nad polskie morze?


Nad polskim morzem będzie wypoczywać 37 proc. Polaków, którzy zdecydują się na wakacyjny wyjazd. Wakacje 2017 za granicą deklaruje 31 proc. z nas, a polskie góry wybierze 16 proc. Polaków. Niewiele mniejszym zainteresowaniem cieszy się wieś – tam na wypoczynek wybiera się 14 proc. naszych rodaków. Najmniej popularne okazały się Mazury – na najdłuższy wyjazd wakacyjny wybierze się tam tylko 7 proc. z nas. Polskie góry i wieś to kierunki wybierane chętniej przez osoby, które planują na wakacyjny wyjazd wydać do 1000 zł. Prawie połowa gospodarstw domowych o dochodach powyżej 5000 zł będzie wypoczywać za granicą.
- Wakacje pod palmą stają się już niemal tak samo popularne jak wyjazdy nad polskie morze – zauważa Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji w Provident Polska. – Wynika to z rosnącej zamożności polskiego społeczeństwa. Wyjazdy zagraniczne są zazwyczaj droższe od tych krajowych, ale coraz więcej osób może sobie na nie pozwolić. Na podkreślenie zasługuje też fakt, że generalnie coraz więcej Polaków jeździ na wakacje. W tegorocznym badaniu Barometr Providenta posiadanie skonkretyzowanych planów na wakacje 2017 zadeklarowało 43 proc. Polaków, podczas gdy przed rokiem było to 36 proc. – dodaje.

Aż 85% osób uważa, że wakacyjny wypoczynek będzie dla nich wystarczający i pozwoli im nabrać siły na kolejny rok.

O „Barometrze” Providenta
„Barometr Providenta” to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizował PBS w dniach 26-28.05.2017 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Wakacje 2017 za 3000 złotych

    yamika / 2017-06-17 16:31:36

    Ja staram się odkładać na wakacje przez cały rok. Ciężko pracujemy z mężem i zależy nam by odpocząć z dziećmi w fajnym miejscu. Ostatnio trafiłam na ciekawe wyniki badania przeprowadzonego przez Ferratum Bank https://www.ferratum.pl/blog/2017/06/01/wyniki-wakacyjnego-barometru-ferratum. A jak to u Was wygląda ? odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: