eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Plany na wakacje 2017: dokąd jadą Europejczycy?

Plany na wakacje 2017: dokąd jadą Europejczycy?

2017-06-05 12:11

Plany na wakacje 2017: dokąd jadą Europejczycy?

Dokąd na wakacje? © tatomm - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Europ Assistance i Instytut Badawczy Ipsos po raz kolejny już wzięli pod lupę plany wakacyjne Europejczyków. Badanie przeprowadzone na mieszkańcach Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemiec, Francji, Austrii, Włoch oraz Hiszpanii pokazuje, że w tym roku Europejczycy są bardziej skorzy do wakacyjnych wyjazdów. Okazuje się, że planuje je 63% badanych, a więc o 9 punktów procentowych więcej niż przed rokiem. Wakacje 2017 będą jednak krótsze, a więc i tańsze od poprzednich.

Na wakacje 2017 tłumniej niż rok temu


Tegoroczne deklaracje respondentów wskazują, że najwyraźniej porządnie stęsknili się za odpoczynkiem. Ostatnia edycja badania wskazuje, że na wakacje 2017 wybiera się 63% Europejczyków, a więc o 9 punktów procentowych więcej niż rok wcześniej.

Większa skłonność do wypoczynku wyraźnie widoczna jest na przykładzie Belgii, gdzie plany na wakacje 2017 posiada 60% osób, a wię o 13% więcej niż przed rokiem. Częściej niż poprzedniego lata wyjeżdżać będą równie Hiszpanie (58%; +9%), Włosi (61%; +9%), Francuzi (65%; +8%) oraz Niemcy (63%; +8%). Sytuacja najmniej zmieniła się w Austrii, gdzie w tym roku urlop zaplanowało 2/3 obywateli, a więc zaledwie o 3 punkty procentowe więcej niż rok temu.

W tegorocznym badaniu po raz pierwszy udział wzięli respondenci z Wielkiej Brytanii (65% z nich ma plany na wakacje) i Szwajcarii (66%).

Krótszy i tańszy wypoczynek


Ponieważ plany na wakacje 2017 ma więcej osób niż poprzedniego lata, a średni czas ich urlopu jest krótszy, ma to wpływ na budżet, który jest niższy niż w ubiegłym roku średnio o 12%. W tym roku Europejczycy najchętniej wybierają tygodniowy (33%) lub dwutygodniowy (35%) wypoczynek. Z kolei w zeszłym roku najwięcej osób deklarowało ponad dwutygodniowy urlop. Średni budżet przeznaczony na wakacje 2017 przez przykładowego Europejczyka to 1 989 euro (o 12% mniej niż w ubiegłym roku). Największy średni budżet wakacyjny zakładają Szwajcarzy, przeznaczając na ten cel 2 802 euro, a najmniejszy średni budżet wskazali Hiszpanie – 1 651 euro. Największy spadek wydatków na wakacje deklarują Włosi (1 737 euro, o 15% mniej niż w zeszłym roku).

fot. mat. prasowe

Plany wakacyjne Europejczyków

Ulubionym kierunkiem Francuzów, Brytyjczyków i Niemców jest Hiszpania.


Destynacja turystyczna


Wybierając cel na wakacje 2017 Europejczycy najchętniej jadą nad wodę. Tereny nadmorskie wybiera 63% urlopowiczów. W góry natomiast wybiera się 18% badanych. Nie da się jednak ukryć, że większość mieszkańców Europy preferuje wakacje na plaży. Może to wynikać z faktu, że 54% badanych chce spędzić wakacje biernie, relaksując się i odpoczywając. Podobnie jak w poprzednich latach popularna jest turystyka lokalna, większość Europejczyków planuje wpędzić wakacje w swoim kraju (Francja: 63%, Włochy: 56%, Hiszpania: 52%, Wielka Brytania: 31%, Niemcy: 28%, Austria: 30%). Wśród najchętniej odwiedzanych krajów pozostają niezmiennie Włochy i Hiszpania (kolejno 13% i 14%) oraz Francja (10%).

fot. mat. prasowe

Plany wakacyjne Europejczyków cd.

Szwajcarzy, Austriacy oraz Hiszpanie najchętniej jeżdżą do Włoch.


Wakacje od pracy


Okazuje się, że Europejczycy podczas urlopu nie do końca potrafią zapomnieć o pracy. Tylko 68% osób przyznaje, że całkowicie odcina się od obowiązków zawodowych i poświęca czas na wypoczynek. Z kolei o 5 punktów procentowych wzrosła liczba osób (20%), która chce wiedzieć, co się dzieje w pracy, dlatego podczas wakacji przegląda maile. Co dziesiąty Europejczyk koresponduje mailowo w związku z pracą, a 4% osób przyznaje, że mimo iż ma wakacje i tak pracuje. Najlepiej z firmowym resetem radzą sobie Anglicy, aż 70% z nich deklaruje, że nie myśli o pracy w trakcie urlopu. Najgorzej wypadają Szwajcarzy, 60% osób odcina się od tematów zawodowych.

Świadomi podróżnicy


Badanie Holiday Barometer sprawdziło również największe obawy Europejczyków związane z podróżowaniem. Niepokój związany z atakami terrorystycznymi ciągle pozostaje aktualny, co ma niewątpliwie związek z wydarzeniami, jakie miały miejsce np. we Francji, czy Wielkiej Brytanii. Ryzyko ataku terrorystycznego jest jednym z podstawowych, zaraz po kwestiach finansowych (55%) czynnikiem determinującym wybór destynacji wakacyjnej i stanowi 48%.

fot. mat. prasowe

Plany wakacyjne Ameryka Pn i Pd

Brazylijczycy najchętniej spędzają wakacje w Argentynie.


Świadomość ubezpieczeniowa Europejczyków kształtuje się na stabilnym poziomie. Większość z nich wykupi ubezpieczenie mieszkania (66%), aby zapewnić jego ochronę podczas wakacyjnej nieobecności. Wyjeżdżając na urlop, Europejczycy wykupują również ubezpieczenie zdrowotne (65%) i komunikacyjne (65%). Niestety 32% deklaruje, że nie pomyślało o zakupieniu ubezpieczenia przed rozpoczęciem urlopu.

Do najbardziej przydatnych świadczeń ubezpieczeniowych Europejczycy zaliczają pomoc medyczną (62%), pomoc w sytuacji odwołania lotu (53%) i transport medyczny (51%).

Badanie Holiday Barometer prowadzone jest corocznie od 2005 roku przez Ipsos na zlecenie Grupy Europ Assistance.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Jacek901 / 2017-06-09 10:42:17

    W tamtym roku odpuściłem wakacje bo dużo wydatków nieprzewidzianych miałem. Ale w tym już nie było opcji bym gdzieś nie pojechał. Z kumplami jedziemy na do słoneczniej Hiszpanii z Biurem Usług Turystycznych. Hiszpanki są ładne to będzie na co popatrzeć i poimprezować też. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • yoolaa / 2017-06-16 21:50:09

    Ja w każde wakacje zwiedzam naszą Polskę, i w tym roku też tak zrobię:) Wiem już ile mniej więcej mnie takie wakacje wynoszą, więc odkładam przez cały rok:) Warto zobaczyć jak wyglądają nasze wydatki letnie tutaj https://www.ferratum.pl/sites/ferratum.pl/files/pictures/dokumenty/Ferratum-Summer-Barometer2017-POL.PDF odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.