eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy specjalistów II 2017

Rynek pracy specjalistów II 2017

2017-03-16 13:59

Rynek pracy specjalistów II 2017

Kogo szukali pracodawcy? © vege - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak wynika z danych portalu Pracuj.pl, w minionym miesiącu opublikował on 41 504 ofert pracy, czyli zaledwie o 0,65% więcej niż w lutym 2016 r. i o niemal 11% mniej niż w w styczniu. Najwięcej ofert tradycyjnie już wygenerował handel i sprzedaż. Pracodawcy nie gardzili handlowcami, specjalistami w zakresie obsługi klienta oraz specami od IT. Widać było również spore ożywienie w branży budowlanej. Najwięcej ofert pracy tradycyjnie już pochodziło z Mazowsza, Dolnego Śląska oraz Małopolski. Pomimo gorszych wyników niż w styczniu rynek pracy specjalistów nadal ma się całkiem dobrze.

Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów I 2017

Biorąc pod uwagę, że styczeń obrodził przeszło 46 000 ogłoszeń o pracę, lutowe wyniki, jakie zanotował rynek pracy specjalistów, dla wielu mogą wydać się nieco rozczarowujące. Trzeba jednak podkreślić, że w lutym nadal notowano wzrosty, a liczba ofert pracy na poziomie 41 000 to ciągle bardzo przyzwoity rezultat. Luty okazał się sprzyjający głównie dla branży budowlanej, która rozpoczęła właśnie intensywne przygotowania do sezonu.

Ciągle jednak liderem zgłaszającym największe zapotrzebowanie na nowych pracowników jest handel i sprzedaż (18% całości ofert). Tuż za nim plasują się bankowość/finanse/ubezpieczenia (12%) oraz przemysł ciężki (9%). 7-procentowy udział w opublikowanych ofertach miały budownictwo i nieruchomości oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie.

Kogo szukali pracodawcy?


W drugim miesiącu roku, analogicznie zresztą jak w styczniu, rynek pracy specjalistów najbardziej potrzebował fachowców ds. handlu i sprzedaży (35% wszystkich ofert pracy z lutego), obsługi klienta (20%) oraz speców. IT (16%). Niemało ogłoszeń skierowano także do specjalistów ds. finansów, inżynierów oraz pracowników produkcji i ekspertów ds. logistyki.

fot. mat. prasowe

Rynek pracy specjalistów II 2017

W lutym na łamach Pracuj.pl pojawiło się 41,5 tys. ogłoszeń.


Tak, jak styczeń należał do branży budowlanej oraz specjalistów ds. budownictwa, tak luty pokazał z kolei znaczący wzrost zapotrzebowania na specjalistów ds. nieruchomości. W porównaniu do lutego 2016 wzrost ten wyniósł 37,6%. Jak wskazują analitycy Haitong Bank sektor developerów mieszkaniowych oraz budowlany znajduje się w gronie sektorów z najwyższym potencjałem wzrostu w 2017 r. Z raportu wynika, że wyniki sprzedaży nieruchomości w 2017 roku będą niewiele niższe niż w rekordowym 2016 roku. Eksperci zakładają także niewielką przewagę podaży oraz stabilny poziom cen mieszkań. Te optymistyczne prognozy widać w zachowaniach pracodawców, którzy w znaczący sposób zwiększyli zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się nieruchomościami.

fot. mat. prasowe

Rynek pracy specjalistów II 2017 cd.

Niemal co czwarta oferta pracy pochodziła z województwa mazowieckiego.


W lutym pracodawcy zwiększyli również zapotrzebowanie na pracowników do spraw marketingu, wzrost rok do roku 14,6%, inżynierów (7% r/r) oraz specjalistów ds. budownictwa (5% r/r).

Praca na mapie województw


Niezmiennie, jeśli chodzi o rozkład ogłoszeń według województw, dominuje woj. mazowieckie; w styczniu opublikowano 9 580 ofert - ogłoszenia z tego województwa stanowiły 23% wszystkich ofert. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa dolnośląskie (4273 – 10% udziału w całości), małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie - liczba ofert z każdego z tych województw stanowiła 9% całości. Znaczna liczba ofert pracy pochodziła także z województw: pomorskiego (7%) oraz łódzkiego (6%). W lutym 2017 r. największe wzrosty zapotrzebowania na pracowników odnotowano w województwie mazowieckim – 9,6% wzrostu rok do roku, warmińsko-mazurskim (5,17 wzrostu rok do roku) oraz dolnośląskim.

Jakie firmy poszukiwały pracowników w lutym?


W lutym br. najczęściej zapotrzebowanie na nowych pracowników zgłaszały firmy średnie, zatrudniające od 51 do 250 pracowników – opublikowały one łącznie 11 882 ofert pracy, co dało im 29% udział w całości. Niemal równie często rekrutowali pracodawcy w firmach dużych (zatrudniających powyżej 251 pracowników) – z tych firm pochodziło 11 789 ofert pracy, co przekłada się na 28% udział w całości. Firmy średnie i duże nieznacznie zwiększyły w lutym zapotrzebowanie na pracowników, natomiast w przypadku mikrofirm i firm małych widać pewne wyhamowanie dynamiki zatrudnienia.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: