eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polska gospodarka wrzuca niższy bieg

Polska gospodarka wrzuca niższy bieg

2016-10-10 10:28

Polska gospodarka wrzuca niższy bieg

Słabnie optymizm ekonomiczny wśród dyrektorów finansowych w Polsce © lulu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Najbliższe 12 miesięcy raczej nie okaże się złotym wiekiem polskiej gospodarki. Do takich wniosków prowadzą wyniki najświeższej edycji badania dyrektorów finansowych - wspólnego projektu firm Grant Thornton oraz Euler Hermes. Okazuje się bowiem, że odsetek badanych, którzy optymistycznie oceniają perspektywy ekonomiczne na nadchodzący rok, sięga obecnie zaledwie 32 proc. To dość słaby wynik, zważywszy że w minionym roku z nadzieją patrzyła w przyszłość ponad połowa ankietowanych.

Przeczytaj także: Polska gospodarka do przodu, ale tylko siłą rozpędu

- Daleki byłbym od stwierdzenia, że wyniki badania przeprowadzonego wśród dyrektorów finansowych zwiastują kryzys gospodarczy w naszym kraju – mówi Tomasz Wróblewski, Partner Zarządzający Grant Thornton. – Z drugiej jednak strony trudno się dziwić, że liczba pesymistów zaczyna doganiać liczbę optymistów. Z jednej strony, tempo wzrostu gospodarczego spada, nasi główni partnerzy handlowi z UE złapali zadyszkę, a do tego coraz trudniej o pracowników. Z drugiej, przedsiębiorcy czekają na uproszczenie reguł prowadzenia biznesu i poważniejszy zastrzyk funduszy unijnych, ale jak widać po wynikach badania, ich cierpliwość powoli się wyczerpuje – dodaje.

Nieco gorsze nastroje wśród dyrektorów finansowych widoczne są również, gdy analizujemy przewidywania CFO dotyczące innych kategorii ekonomicznych. Uczestnicy badania prognozują, że w ciągu kolejnych 12 miesięcy wyhamuje wzrost popytu. Obecnie 40 proc. respondentów uważa, że popyt na usługi i produkty oferowane przez ich firmę wzrośnie, podczas gdy rok temu odsetek ten wynosił 61 proc.

Zdaniem dyrektorów finansowych w nadchodzącym roku firmy będą również mniej skłonne do inwestowania. Odsetek CFO deklarujących zwiększenie środków przeznaczonych na wejście na nowe rynki oraz na zakup nowych maszyn i urządzeń zmniejszył się odpowiednio z 74 do 61 i z 70 do 59 proc.

Ankietowani uważają także, że wzrosną koszty na rynku pracy. 41 proc. respondentów twierdzi bowiem, że w najbliższym roku wynagrodzenia w ich firmie będą rosły szybciej niż wskaźnik inflacji – to o 15 p.p. więcej niż przed rokiem.

fot. mat. prasowe

Jak ocenia Pan/Pani perspektywy dla swojej firmy na kolejne 12 miesięcy? (w proc.)

32 proc. uczestników badania jest zdania, że perspektywy ekonomiczne na najbliższe 12 miesięcy są optymistyczne. To wyraźny spadek w porównaniu do ubiegłego roku.


- CFO zdają sobie sprawę, że aby utrzymać najbardziej wykwalifikowanych pracowników, czyli tych generujących największą wartość dodaną dla przedsiębiorstwa, będą musieli zaproponować im lepsze warunki finansowe. Dyrektorzy finansowi spodziewają się więc, że nie tylko przychody będą spadać, ale też koszty pracy będą rosnąć. W konsekwencji uważają, że w najbliższym czasie rentowność ich firm będzie pod podwójną presją – zarówno przychodową, jak i kosztową – komentuje Tomasz Wróblewski.

fot. mat. prasowe

Jak w ciągu 12 miesięcy zmieni się popyt na Państwa produkty i usługi? (w proc.)

Obecnie 40 proc. respondentów uważa, że popyt w ciągu najbliższych 12 miesięcy wzrośnie, a jeszcze rok temu odsetek ten wynosił 61 proc.


Co zaskakujące, mimo hamującego popytu na produkty i usługi oraz niższego odsetka dyrektorów finansowych deklarujących wzrost nakładów inwestycyjnych, nie słabnie zapotrzebowanie na nowych pracowników. Odsetek CFO planujących zwiększanie zatrudnienia wręcz delikatnie rośnie – obecnie wzrost liczby pracowników w ciągu najbliższych 12 miesięcy zapowiada 41 proc. dyrektorów finansowych – to o 4 p.p. więcej niż przed rokiem.

fot. mat. prasowe

Jak Pan/Pani ocenia bieżący poziom cen w swojej branży – presję na ich obniżki? (w proc.)

Aż połowa uczestników badania deklaruje, że odczuwa w ostatnim czasie zwiększoną presję na obniżkę cen produktów i usług swoich firm.


- Dyrektorzy finansowi w Polsce nie działają zachowawczo – tak jak w poprzednich latach wspierali rozwój inwestycyjny firm, tak teraz stawiają na inwestycje w pracowników. Wzrost zatrudnienia to logiczna i bezpieczna alternatywa dla inwestycji w majątek trwały. Świadczy to ponadto o rosnącej roli i odpowiedzialności dyrektorów finansowych za kluczową przewagę konkurencyjną – kapitał ludzki – uważa Waldemar Wojtkowiak, Członek Zarządu i CFO w Towarzystwie Ubezpieczeń Euler Hermes.

fot. mat. prasowe

Czy sądzi Pan/Pani, że rentowność w ciągu kolejnych 12 miesięcy? (w proc.)

Tylko co trzeci z ankietowanych uważa, że w ciągu kolejnych 12 miesięcy jego firma osiągnie większą rentowność.

fot. mat. prasowe

Jak w ciągu najbliższych 12 miesięcy zmienią się przychody z rynku krajowego i eksportu (w proc.)

Podobnie jak przed rokiem spadł odsetek dyrektorów finansowych spodziewających się wzrostu przychodów z rynku krajowego i z eksportu.


Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone przez firmę audytorsko-doradczo-outsourcingową Grant Thornton oraz Grupę Euler Hermes na podstawie ankiet zebranych wśród uczestników cyklu Kongresów Dyrektor Finansowy Roku, które odbyły się w maju tego roku w Sopocie, Poznaniu, Rzeszowie i Katowicach.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: