eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy 2016: warunki prowadzenia biznesu

Polskie firmy 2016: warunki prowadzenia biznesu

2016-03-23 11:39

Polskie firmy 2016: warunki prowadzenia biznesu

Polski biznes jest spętany biurokracją © alphaspirit - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Są już znane wyniki najnowszej edycji raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców „Warunki prowadzenia firm w Polsce 2016”. Z opracowania wynika, że w ubiegłym roku polska gospodarka miała się całkiem nieźle, co w bezpośredni sposób przełożyło się na spadek bezrobocia, wyższy niż zakładano wzrost PKB oraz dobrą kondycję finansową sektora przedsiębiorstw. Jak jednak podkreśla ZPP, w tych dobrych warunkach potencjał polskiej przedsiębiorczości pozostaje spętany biurokracją, niejasnym systemem podatkowym oraz złej jakości prawem.

Kluczowe rekomendacje autorów raportu

  • Polskie prawo gospodarcze powinno zostać uproszczone, najlepiej poprzez zbliżenie go do tzw. ustawy Wilczka z 1988 roku.
  • Poprawić i uprościć należy również prawo podatkowe. Regulacje w tym zakresie powinny być jasne dla przeciętnego obywatela i rzadko nowelizowane, tak, aby podatnicy mogli zapoznać się ze wszystkimi zmianami, bez konieczności poświęcania wielu godzin na lekturę nowych wersji ustaw.
  • Należy zredukować wysokość pozapłacowych kosztów pracy - obecne obciążenie Polaków składkami na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne jest jednym z najwyższych w OECD, a polskiego społeczeństwa po prostu nie stać na oddawanie państwu 50 proc. pensji brutto.

1. Wprowadzenie – sytuacja gospodarcza Polski w 2015 roku

1.1. PODSTAWOWE WSKAŹNIKI MAKROEKONOMICZNE


Rok 2015 był dla polskiej gospodarki rokiem przyzwoitym. PKB wzrósł realnie o 3,6 proc. w stosunku do 2014 roku (wobec wzrostu o 3,3 proc. w roku 2014). Najdynamiczniej rozwijał się przemysł – wartość dodana brutto w tym sektorze w 2015 roku wzrosła w porównaniu z 2014 rokiem o 5,4 proc. Relatywnie najgorsza sytuacja była w transporcie i gospodarce magazynowej, ponieważ w 2015 roku wartość dodana brutto w obrębie tej branży wzrosła zaledwie o 0,7 proc., podczas gdy w 2014 roku aż o 5,9 proc. Zarówno w budownictwie, jak i w handlu oraz naprawach odnotowano zauważalny wzrost wartości dodanej brutto (odpowiednio o 4,4 oraz 3,1 proc.). Popyt krajowy wzrósł w 2015 roku o 3,4 proc., natomiast stopa inwestycji w gospodarce narodowej wyniosła 20,2 proc.Według opublikowanego w 2015 roku raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Handlu i Rozwoju, Polska pod względem wartości inwestycji zajmuje piąte miejsce w Europie i jest w tym zakresie liderem regionu, wyprzedzając m.in. Czechy i Węgry.

fot. alphaspirit - Fotolia.com

Polski biznes jest spętany biurokracją

Polskie prawo gospodarcze powinno zostać uproszczone, najlepiej poprzez zbliżenie go do tzw. ustawy Wilczka z 1988 roku.


Jak się okazało, wzrostu PKB nie zahamowała średnioroczna deflacja, która w 2015 roku wyniosła 0,9 proc. Warto zaznaczyć, że to pierwszy przypadek spadku cen od 1971 roku, jednak wówczas deflacja wyniosła zaledwie 0,1 proc. Za ujemną inflację odpowiadał w 2015 roku spadek cen towarów o 1,8 proc., któremu towarzyszył wzrost cen usług o 1,4 proc.

Jeśli chodzi o finanse publiczne, wg szacunkowych danych o wykonaniu budżetu państwa w 2015 roku, w okresie od stycznia do listopada 2015 roku, do budżetu państwa wpłynęło 263,7 miliarda złotych dochodów ogółem (wobec przewidzianych ponad 297 miliardów), z czego niewiele ponad 237 miliardów stanowiły dochody podatkowe (przewidziano 269 miliardów). W okresie, który obejmują dostępne dane z budżetu wydano niemal 300 miliardów złotych (planowano ponad 343 miliardy), co w sumie daje 36 miliardów złotych deficytu budżetowego, wobec zakładanych 46 miliardów. Zadłużenie sektora finansów publicznych przed konsolidacją (dług EDP) na koniec września 2015 roku wyniosło 958,8 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 6,7 proc. w stosunku do danych z końca roku 2014.

Przeciętne nominalne wynagrodzenie brutto w 2015 roku wyniosło w sektorze przedsiębiorstw 4067 złotych (dane z pierwszych trzech kwartałów), co stanowi wzrost
o 3,6 proc. wobec analogicznego okresu w 2014 roku. Najbardziej, bo aż o 5,7 proc. wzrosły wynagrodzenia w sektorze działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej, z kolei najmniej zauważalny wzrost nominalnych wynagrodzeń brutto objął przedsiębiorstwa działające w branży górniczo – wydobywczej – 0,7 proc.

 

1 2 ... 10

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.