eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Dr.Web: bot antywirusowy dla aplikacji Telegram

Dr.Web: bot antywirusowy dla aplikacji Telegram

2016-02-26 14:46

Dr.Web: bot antywirusowy dla aplikacji Telegram

Dr.Web - bot antywirusowy © fot. mat. prasowe

Latem zeszłego roku Telegram wprowadził interfejs API dla aplikacji typu Bot, umożliwiający stworzenie kont botów potrafiących współdziałać z zewnętrznymi usługami i reagujących na polecenia użytkowników. Doctor Web prezentuje projekt badawczy oparty na tym API - pierwszego na świecie bota antywirusowego.

Przeczytaj także: Programy antywirusowe TrustPort 2014

Z użyciem tego bota użytkownicy mogą sprawdzać linki i pliki oraz uzyskiwać ostrzeżenia, jeśli zawierają one zagrożenia. Na przykład, gdy użytkownik odbierze podejrzany plik może przekierować go do bota i dowiedzieć się, że jest to niebezpieczny trojan zdolny do wykradania poświadczeń logowania do usług bankowości online lub do zablokowania urządzenia i zażądania okupu za jego odblokowanie. Należy zauważyć, że ten bot nie jest zamiennikiem w pełni wyposażonego antywirusa, ponieważ nie potrafi skanować urządzenia mobilnego lub komputera, zapobiegać pobraniu malware lub przeprowadzać leczenia zainfekowanego urządzenia.

Aby rozpocząć testowanie bota, należy wyszukać konto @DrWebBot w aplikacji Telegram (lub skorzystać z linku: telegram.me/drwebbot) i wysłać obiekt do skanowania. Bot sprawdzi go w czasie rzeczywistym w bazach wirusów Dr.Web i dostarczy rezultaty skanowania. Bota Dr.Web można używać na każdym urządzeniu, na którym da się uruchomić aplikację Telegram – począwszy od urządzeń mobilnych po desktopy, nawet korzystając z wersji www aplikacji. Bot odpowiada bezpośrednio w komunikatorze i nie wpływa na wydajność systemu.

Obiekty mogą być sprawdzane również podczas do bota), lub w rozmowie grupowej — jeśli bot zostanie dodany prywatnej rozmowy (poprzez wysłanie podejrzanej zawartości lub przekazanie przychodzących wiadomości bezpośrednio jako członek czatu, to sprawdzi wszystkie pliki i linki wymienione w ramach danego czatu.

Aby zapoznać się ze wszystkimi funkcjonalnościami bota, użytkownicy mogą wpisać komendę /help. Bot Dr.Web jest zdolny do działania w trybie standardowym i “cichym”. Domyślnie korzysta z trybu standardowego - po sprawdzeniu każdego obiektu wysyła wiadomość wskazującą, czy jest on bezpieczny. Jeśli bot działa w ramach rozmowy grupowej, to konieczność czytania wszystkich jego powiadomień może być irytująca dla członków czatu. Dlatego posiada on również tryb “cichy”, co oznacza, że bot wysyła powiadomienie tylko jeśli przebadany obiekt jest niebezpieczny. Komenda /mode pozwala na przełączanie się pomiędzy trybami. Bot Dr.Web przekazuje komunikaty w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim. Język może być wybrany poprzez wprowadzenie komendy /lang.

fot. mat. prasowe

Dr.Web - bot antywirusowy

Bot sprawdza linki i pliki pod kątem bezpieczeństwa i informuje użytkowników o wykrytych zagrożeniach


Bot Dr.Web dla komunikatora Telegram jest projektem badawczym, który pozwoli przetestować nowy model współdziałania z użytkownikami, pozyskać informacje zwrotne i oszacować wymaganą wydajność. Przede wszystkim jednak pomoże ostrzegać większą liczbę użytkowników przed zagrożeniami.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: