eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Smartfony zawładnęły naszym życiem

Smartfony zawładnęły naszym życiem

2016-02-17 13:51

Smartfony zawładnęły naszym życiem

80 proc. młodych ludzi nie odrywa się od smartfonów © javiindy - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Smartfony zawładnęły sercami Polaków, szczególnie tych najmłodszych - z badania Deutsche Banku wynika, że osoby w wieku 18-24 lata zaglądają do swojego telefonu niemal co chwilę. Okazuje się jednak, że statystycznego Kowalskiego trudno nazwać jest gadżeciarzem - na nowy telefon decydujemy się głównie wówczas, gdy sprawność starego pozostawia już wiele do życzenia.

Przeczytaj także: Aplikacje mobilne banków. Czym ujmują a czym drażnią?

Na podstawie badania, które Deutsche Bank zrealizował wśród właścicieli smartfonów i tabletów, śmiało można wysnuć wniosek, że młodzi Polacy w pełni korzystają z dobrodziejstw, jakie niesie za sobą posiadanie tych urządzeń. Służą one im nie tylko w komunikacji, ale również jako źródło informacji oraz centrum rozrywki.
- W grupie najmłodszych użytkowników właściwie nie ma osób, które korzystałyby ze smartfonów rzadziej niż kilka razy dziennie – podkreśla Marcin Kotarba, Dyrektora Dep. Strategii i Analiz Deutsche Bank.

Sytuacja zmienia się, jeżeli przyjrzymy się ogółowi właścicieli smartfonów, bez uwzględnienia kryterium wieku. Wówczas okazuje się, że jedna czwarta z rzadka zagląda do swoich urządzeń – jeśli w ogóle to robi, to jest to co najwyżej dwa razy dziennie.
- To dowód na to, że smartfony sa dla nich bardziej telefonami niż minikomputerami o wielorakich możliwościach – mówi Marcin Kotarba z Deutsche Bank.

Z badań Deutsche Bank wynika również, że tablety są znacznie mniej absorbujące. Tylko 8 proc. ich właścicieli deklaruje, że korzysta z nich raz na godzinę lub częściej. Smartfon mamy zawsze pod ręką, a tablet to urządzenie, po które trzeba specjalnie sięgnąć, wyciągnąć z torby czy wyjąć z szuflady. Jedna piąta robi to kilka razy dziennie, a 60 proc. dwa razy dziennie lub nawet rzadziej.

fot. mat. prasowe

Jak często Polacy zaglądają do swoich tabletów

Tablety cieszą się o wiele mniejszą popularnością niż smartfony.


Dziecko nie ma tabletu? Niedzisiejsze jakieś…


Tylko 5 proc. respondentów uważa, że smartfona powinny mieć już dzieci w przedszkolach lub w pierwszej klasie podstawówki. Jednocześnie aż 12 proc. twierdzi, że to dobry wiek na zabawy tabletem. Jednak znacznie więcej uznało, że odpowiednim czasem na sprezentowanie dziecku pierwszego urządzenia mobilnego jest okres szkoły podstawowej. Na taki wiek wskazało 41 proc. badanych, jeśli chodzi o smartfon i 58 proc. w przypadku tabletu. Ostatni dzwonek to czas gimnazjum. Tylko 8 proc. badanych jest zdania, że smartfon należy się dziecku dopiero wtedy, gdy będzie w stanie sam sobie go kupić za własne pieniądze.

fot. mat. prasowe

W jakim wieku dziecko powinno otrzymać pierwszego smartfona lub tablet

7-12 lat to najodpowiedniejszy wiek na wręczenie dziecku smartfona


Gadżeciarze to mniejszość


Niewiele osób wymienia smartfon z powodu mody. To zaledwie 8 proc. przebadanych. Znacznie więcej chce nadążać za rozwojem technologii – prawie jedna piąta wymienia urządzenie, aby mieć najnowocześniejszy model.

Znacznie więcej podchodzi do tego zagadnienia bardzo praktycznie. Ponad połowa robi to z prostego powodu – gdy sprzęt zaczyna szwankować. Spora grupa, bo 37 proc. korzysta z dobrej oferty, czyli zapewne wymienia, gdy proponuje im to w korzystnej cenie operator komórkowy. Kolejnym powodem takiego ruchu jest brak potrzebnych funkcji w dotychczasowym sprzęcie.

fot. mat. prasowe

Kiedy Polacy wymieniają smartfony i tablety

W ponad połowie przypadków wymieniamy urządzenie na nowe, kiedy zaczyna się psuć.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: