eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor TMT 2017: sztuczna inteligencja, biometria i co jeszcze?

Sektor TMT 2017: sztuczna inteligencja, biometria i co jeszcze?

2017-01-16 12:37

Sektor TMT 2017: sztuczna inteligencja, biometria i co jeszcze?

Telefon z czytnikiem linii papilarnych © georgejmclittle - Fotolia.com

Z szesnastej już edycji globalnego raportu Deloitte TMT Predictions wynika, że bieżący rok będzie okresem, w którym rozkwitać będzie sztuczna inteligencja. Szacuje się, że sprzedanych zostanie przeszło 300 milionów smartfonów wyposażonych w tzw. systemy samouczące, a więc algorytmy uczenia maszynowego. Do tego powinniśmy się spodziewać, że liczba aktywnych urządzeń wyposażonych w czytniki linii papilarnych już wkrótce przewyższy poziom miliarda sztuk. Szykuje się intensywny rok. Jakie jeszcze zmiany czeka sektor Technologii, Mediów i Telekomunikacji?

Przeczytaj także: Sektor TMT - prognozy 2016

Przed nami najnowsza edycja corocznego raportu „Global TMT Predictions”. Jego autorzy tradycyjnie już skupili się na najważniejszych trendach z zakresu technologii, mediów i telekomunikacji, które na przestrzeni nadchodzących lat wywierać będą największy wpływ na rynek.

Z badania wynika, że w bieżącym roku sprzedaż smartfonów z wbudowanymi systemami samouczącymi się przewyższy 300 milionów sztuk, co stanowić będzie 1/5 ogólnej sprzedaży nowoczesnych telefonów.
„Urządzenia mobilne będą w stanie wykorzystywać efektywnie algorytmy uczenia maszynowego, a więc sztuczna inteligencja powoli stawać się będzie chlebem powszednim. Fakt ten nie pozostanie bez znaczenia dla sposobu, w jaki będziemy korzystać z nowoczesnych technologii. Jest już tylko kwestią czasu, aby systemy samouczące się w trybie offline, pojawiły się w dziesiątkach milionów dronów, tabletów, samochodów, urządzeń ze sfery rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej, Internetu Rzeczy (IoT), urządzeń medycznych oraz w innych, opracowywanych obecnie technologiach” – mówi Tomasz Grabowski, Partner, Lider sektora TMT w Polsce, Deloitte.
Mobilne systemy samouczące mają także przyczyniać się do usprawniania mechanizmów reagowania w sytuacjach kryzysowych, a także - za sprawą autonomicznych aut - do większego bezpieczeństwa na drogach i redukcji wypadków śmiertelnych. Takie systemy istotne będą również z punktu widzenia obrony przed cyberatakami.

Kolejną innowacją, która w znacznym stopniu wywrze wpływ na współczesny świat są automatyczne systemy awaryjnego hamowania (AEB). Deloitte prognozuje, że do 2022 roku w samych Stanach Zjednoczonych liczba śmiertelnych wypadków samochodowych spadnie o sześć tysięcy, czyli o 16 proc. Prawdopodobnie przyczyni się do tego przede wszystkim szersze zastosowanie technologii AEB, w którą w Stanach Zjednoczonych do tego czasu będzie wyposażona jedna szósta aut osobowych i mniejszych ciężarówek.

fot. georgejmclittle - Fotolia.com

Telefon z czytnikiem linii papilarnych

Już na początku tego roku liczba aktywnych urządzeń wyposażonych w biometryczne czytniki linii papilarnych, powinna po raz pierwszy przekroczyć poziom miliarda sztuk.


„Technologie AEB, które pozwalają pojazdowi zareagować na jakąkolwiek przeszkodę nawet w ciągu 1-2 milisekund, w ciągu najbliższych kilku lat staną się coraz bardziej powszechne, stanieją i będą na tyle efektywne, że mogą nawet spowodować spowolnienie popularyzacji samochodów autonomicznych” – mówi Tomasz Grabowski.

Rozwój nowych technologii, jak również sposób i tempo, w jakim wkraczają one do naszego życia wpływa na to jak pracujemy i funkcjonujemy na co dzień. Jak przewiduje raport Deloitte do końca 2018 roku wydatki związane na obsługę informatyczną w modelu IT-as-a-Service (przeznaczone na centra danych, oprogramowanie i inne usługi) osiągną wartość niemal 550 miliardów dolarów, w porównaniu z 361 miliardami dolarów w 2016 roku. Elastyczne modele biznesowe oparte na modelu „As-a-Service” spowodują, że w 2018 roku firmy przeznaczą na nie ponad jedną trzecią wszystkich wydatków informatycznych (35 proc.). Inwestycje w nie mogą przekroczyć w sumie pół biliona dolarów i będą szybko rosnąć. Tendencja ta wpłynie w znacznym stopniu na modele biznesowe wykorzystywane przez branżę IT przy wprowadzaniu na rynek nowych technologii.

Dodatkowe wybrane prognozy TMT na rok 2017:


 • Cyberataki w erze Terabitów
  W 2017 roku forma cyberataku znana pod nazwą DDoS (Distributed Denial-of-Service) będzie stosowana częściej, na większą skalę i trudniej będzie ją opanować. Według przewidywań, miesięcznie wystąpi średnio jeden atak o przepustowości 1 terabita na sekundę (Tbit/s), a łączna liczba ataków DDOS powinna przekroczyć 10 milionów – przy średniej jednostkowej skali wynoszącej 1,25 – 1,5 gigabitów na sekundę (Gbit/s). Wzrost zagrożeń DDoS wynika przede wszystkim z rosnącej liczby urządzeń z obszaru Internetu Rzeczy, dostępności w sieci złośliwego oprogramowania, które umożliwia stosunkowo niedoświadczonym hakerom dostęp do niezabezpieczonych urządzeń IoT oraz wykorzystanie ich w kolejnych atakach, a także wzrost przepustowości łączy telekomunikacyjnych.
 • Zabezpieczenia biometryczne obecne już w ponad miliardzie urządzeń
  Na początku 2017 roku liczba aktywnych urządzeń, wyposażonych w czytniki linii papilarnych prawdopodobnie przekroczy wartość miliarda. Każdy z takich czujników będzie używany średnio 30 razy dziennie, co łącznie przełoży się na ponad 10 bilionów dotknięć na świecie w ciągu roku. Tempo, w jakim rośnie dostęp do technologii biometrycznych i ich popularność wśród klientów sprawiają, że wyzwaniem staje się poszukiwanie kolejnych zastosowań dla tej formy szybkiego i bezpiecznego uwierzytelniania.
 • Czy sprzedaż tabletów osiągnęła już swoją najwyższą wartość?
  Sprzedaż tabletów w 2017 roku prawdopodobnie wyniesie mniej niż 165 milionów urządzeń, co przekłada się na spadek o ok. 10 procent, z wartości 182 milionów w 2016 roku. Taka tendencja sugeruje, że szczyt popytu na tablety mamy już za sobą. Choć dane liczbowe różnią się w zależności od kraju, w chwili obecnej trzy inne urządzenia (telewizory, smartfony i komputery) znacznie wyprzedzają popularność tabletów, jeśli chodzi o preferencje klientów.
 • Wartość sprzedaż winyli bliska miliarda dolarów
  Z kolei płyty winylowe, które niedawno powróciły do łask, nadal będą w 2017 roku zyskiwać na popularności, a całkowite przychody z ich sprzedaży (oraz powiązanych z nimi urządzeń) po raz pierwszy w tym stuleciu osiągną wartość miliarda dolarów w skali globalnej. Przychody ze sprzedaży nowych płyt winylowych w tym roku prawdopodobnie będą odpowiadać za 6 proc. przewidywanych przychodów branży muzycznej na świecie, które w najbliższych 12 miesiącach wyniosą ok. 15 miliardów dolarów amerykańskich. Jednak przyszłość dystrybucji muzyki nadal przede wszystkim będzie należała do kanałów cyfrowych.
 • 5G: Rewolucja w ewolucji, nawet jeszcze w 2017 roku
  Na 2017 rok spodziewane są istotne kroki zmierzające do uruchomienia 5G – sieci mobilnej piątej generacji. Planowane modernizacje sieci związane z technologią 4G oraz wprowadzenie (póki co wciąż w bardzo ograniczonym zakresie) technologii 5G powinno oswoić użytkowników i operatorów z kilkoma najważniejszymi cechami sieci 5G, takimi jak: znacznie większe prędkości przesyłania danych, niższy poziom opóźnień oraz wsparcie dla czujników i urządzeń IoT o niskim zużyciu prądu i małej szybkości transmisji.
 • Przychody z reklam telewizyjnych w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy pozostaną na poziomie z zeszłego roku
  Chociaż oczekuje się, że przychody z reklam telewizyjnych w USA utrzymają się na poziomie z roku 2016, jest to prognoza bardzo optymistyczna biorąc pod uwagę, że nie brakuje opinii, że sektor reklam telewizyjnych traci na znaczeniu. Utrzymanie przychodów na tym samym poziomie stanowi więc swoisty sukces. Wydatki na reklamę nie zmienią się z kilku powodów, między innymi dlatego, że nadal oglądalność telewizji pozostaje wysoka, możliwości omijania reklam są ograniczone, starsze pokolenie Amerykanów ogląda telewizję nieco częściej, a z perspektywy niektórych reklamodawców, streamingowi online ciągle brak masowości, która cechuje tradycyjną telewizję.

Informacje o badaniu
Szesnasta odsłona raportu Deloitte - Global TMT Predictions prezentuje główne trendy z dziedziny technologii, mediów i telekomunikacji, które mogą wywrzeć istotny wpływ na rynek w perspektywie najbliższych pięciu lat. Raport TMT Predictions opiera się na badaniach przeprowadzonych na całym świecie oraz pogłębionych wywiadach i wiedzy pochodzącej od klientów firm członkowskich Deloitte, analityków branżowych firmy, osób zajmujących kierownicze stanowiska w departamentach obsługi branży TMT oraz tysięcy konsultantów sieci Deloitte zajmujących się dziedziną TMT w praktyce. Kwestie, na które raport kładzie szczególny nacisk zmieniają się z roku na rok, ale jeden temat wydaje się być wszechobecny: coraz silniejszy wpływ branży TMT na nasze życie.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: