eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Tylko co 2 urządzenie mobilne jest bezpieczne

Tylko co 2 urządzenie mobilne jest bezpieczne

2016-11-02 13:37

Tylko co 2 urządzenie mobilne jest bezpieczne

Urządzenie mobilne © fot. mat. prasowe

Smartfony, tablety i laptopy w niebezpieczeństwie? Tak przynajmniej dowodzą wyniki ostatniego badania zrealizowanego przez Kaspersky Lab, z których wynika, że ponad połowa tych sprzętów jest niezwykle podatna na cyberzagrożenia. Odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponoszą głównie ich użytkownicy, którym najprawdopodobniej wydaje się, że ich urządzenia mobilne ochronią się same.

Przeczytaj także: BYOD a wyciek danych firmowych

Publikacja wyników badania zrealizowanego przez Kaspersky Lab miała na celu wsparcie kampanii Europolu dotyczącej podnoszenia świadomości odnośnie szkodliwego oprogramowania na urządzenia mobilne, a zorganizowanej przy okazji Europejskiego Miesiąca Bezpieczeństwa Cybernetycznego (ECSM). Autorzy badania przyjrzeli się przede wszystkim świadomości użytkowników odnośnie cyberzagrożeń, jakie mogą na nich czyhać w sieci, oraz metod zabezpieczania się przed nimi.

Urządzenia mobilne bez ochrony


Badanie objęło swoim zasięgiem 12 000 respondentów reprezentujących 21 państw i nie pozostawiło złudzeń co do braków w zabezpieczaniu urządzeń mobilnych. Okazuje się bowiem, że rozwiązania bezpieczeństwa zainstalowane są zaledwie na 57% tabletów i 53% smartfonów. W kontekście ochrony przed cyberatakami użytkownicy w wiele częściej myślą o swoich komputerach (88%) niż o urządzeniach przenośnych. To kardynalny błąd, zważywszy chociażby to, jak wiele ważnych i osobistych informacji przechowujemy obecnie na smartfonach i tabletach.

Badanie sugeruje, że użytkownicy nie są świadomi potrzeby zabezpieczenia swoich urządzeń mobilnych przy użyciu rozwiązania bezpieczeństwa. Według 54% ankietowanych ich komputery stacjonarne i laptopy zdecydowanie wymagają oprogramowania bezpieczeństwa IT, lecz tylko 42% myśli tak samo o smartfonach i tabletach. W rzeczywistości tylko jeden na pięciu (21%) użytkowników nie jest nawet w pełni świadomy mobilnego szkodliwego oprogramowania.

Część osób — chociaż prawdopodobnie zbyt mało — próbuje chronić swoje urządzenia mobilne. Jednak użytkownicy w większości ograniczają tę ochronę do haseł — 81% posiada je na swoim komputerze, a 82% chroni w ten sposób swoje smartfony. Jest to niepokojące, ponieważ o ile hasła chronią urządzenie fizyczne przed wykorzystaniem przez niepowołane osoby, nie zapewniają ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem, oszustwami czy atakami phishingowymi, które mogą się zdarzyć, gdy niczego nieświadomi użytkownicy korzystają z własnych urządzeń. Tylko 41% konsumentów chroni swoje urządzenie mobilne przy użyciu zarówno hasła, jak i rozwiązania bezpieczeństwa, co oznacza, że ponad połowa urządzeń mobilnych na świecie jest podatna na zagrożenia.

Wyniki te są niepokojące, zważywszy na rozpowszechnienie zagrożeń online, na jakie narażone są urządzenia mobilne i ich użytkownicy. Wiele z tych zagrożeń wynika z naszej codziennej aktywności online oraz wiąże się z tym, że przechowujemy dane na naszych urządzeniach mobilnych i dzielimy się nimi każdego dnia. Z badania wynika, że spośród osób, które zetknęły się z cyberzagrożeniami, 18% doświadczyło infekcji swojego smartfona z systemem Android, a 22% — przechwycenia danych.
„Urządzenia mobilne stanowią istotny element naszego życia. Nie tylko przechowujemy na nich ważne informacje, ale również stanowią one bramę do bankowości online, wiadomości e-mail, udostępniania zdjęć, komunikacji z najbliższymi i pozwalają na wykonywanie wielu innych działań. Jeśli chcemy chronić to, co dla nas najcenniejsze, nie możemy zapominać o zabezpieczaniu tych urządzeń. Jednak zważywszy na to, że tylko połowa urządzeń mobilnych jest skutecznie zabezpieczana, czeka nas jeszcze wiele pracy, zanim będziemy bezpieczni. W Kaspersky Lab chcemy pomóc ludziom zyskać większą świadomość zagrożeń, na jakie są narażeni. Wówczas będą oni lepiej przygotowani na świat online i zagrożenia, jakie ze sobą niesie” – powiedział Wiktor Jabłokow, dyrektor działu odpowiedzialnego za produkty mobilne, Kaspersky Lab.

Aby pomóc zapewnić ochronę urządzeń mobilnych przed cyberprzestępczością, Kaspersky Lab stworzył Kaspersky Internet Security for Android. Rozwiązanie to chroni smartfony i tablety przed niebezpiecznymi aplikacjami i stronami internetowymi, zapewnia użytkownikom prywatność dzięki filtrowaniu połączeń i wiadomości tekstowych, podczas gdy funkcja ochrony przed kradzieżą strzeże bezpieczeństwa danych użytkowników, gdy urządzenie zostanie zgubione lub skradzione. Podstawowa funkcjonalność aplikacji jest dostępna bezpłatnie.

fot. mat. prasowe

Urządzenie mobilne

Tylko połowa urządzeń mobilnych na świecie jest zabezpieczana przed cyberatakami


Mobilne szkodliwe oprogramowanie stanowi również temat kampanii Europolu w związku z tegorocznym Europejskim Miesiącem Bezpieczeństwa Cybernetycznego, corocznej kampanii Unii Europejskiej, która odbywa się w październiku i ma na celu zwiększenie świadomości dotyczącej cyberzagrożeń, promowanie bezpieczeństwa wśród obywateli i zapewniania aktualnych informacji dot. ochrony poprzez edukację i wymianę dobrych praktyk.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: