eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Potrzebna uniwersalna ochrona antywirusowa

Potrzebna uniwersalna ochrona antywirusowa

2012-03-02 12:40

Potrzebna uniwersalna ochrona antywirusowa

Urządzenia mobilne © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat ceny sprzętu elektronicznego zmalały na tyle, że coraz więcej osób może sobie pozwolić na posiadanie większej ilości różnych urządzeń cyfrowych. Z racji obecnych trendów są to nie tylko komputery stacjonarne czy laptopy, ale coraz częściej smartfony oraz tablety. Z ankiety przeprowadzonej na zlecenie Kaspersky Lab przez organizację badawczą "O+K" wynika, że blisko siedemdziesiąt pięć procent posiadaczy smartfonów korzysta także z komputera stacjonarnego i laptopa. Dodatkowo, co piąty ankietowany zadeklarował, że korzysta równocześnie z tabletu.

Przeczytaj także: Mobilne trojany szukają nowych metod

Systemy operacyjne zainstalowane w tych urządzeniach znacznie się od siebie różnią, a co za tym idzie - konieczne jest zastosowanie na nich specjalizowanych rozwiązań bezpieczeństwa.

fot. mat. prasowe

Urządzenia mobilne

Urządzenia mobilne coraz popularniejsze


Urządzenia mobilne, takie jak tablet czy smartfon, są infekowane najczęściej poprzez szkodliwe aplikacje udające pożyteczne programy (np. notatnik, przeglądarka multimediów). W rzeczywistości programy te mogą wysyłać drogie SMS-y bez wiedzy użytkownika, kraść dane związane z bankowością elektroniczną itp. – wachlarz funkcji jest ograniczony wyłącznie potrzebami i umiejętnościami cyberprzestępców. Dodatkowo, z racji rozmiarów, łatwiej o zgubienie lub kradzież tego typu sprzętu. Wymaga to zastosowania nie tylko rozwiązań chroniących przed mobilnymi szkodnikami, ale także pozwalających na zdalne zarządzenie urządzeniem: kasowanie danych, lokalizacja zgubionego telefonu czy też szyfrowanie ważnych informacji.

fot. mat. prasowe

Urządzenia przenośne coraz popularniejsze

Coraz więcej osób używa urządzeń mobilnych


Komputery stacjonarne, laptopy oraz netbooki potrzebują ochrony na innych płaszczyznach. Niezależnie od tego, czy korzystamy z PC-ta czy Maka - częste przeglądanie stron internetowych, portali społecznościowych, korzystanie z komunikatorów i odbieranie poczty sprawia, że komputer jest narażony na ataki, a sam użytkownik może paść ofiarą wyłudzenia danych lub aplikacji przechwytującej informacje.

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko infekcji jest synchronizacja sprzętu mobilnego z komputerem. Podczas tego procesu z jednego sprzętu na drugi przenoszone są dane, które mogą zawierać pliki nieszkodliwe na platformie mobilnej, ale uaktywniające się w tradycyjnym systemie operacyjnym. Odwrotna sytuacja jest równie prawdopodobna.

fot. mat. prasowe

Ilość sprzętu mobilnego w gospodarstwie domowym

52,9 procent gospodarstw domowych posiada więcej niż jedno urządzenie mobilne


„Warto pamiętać, że zabezpieczenie tylko jednego z posiadanych urządzeń jest niewystarczające i nie daje pełnej ochrony” – przypomina Maciej Ziarek, analityk zagrożeń, Kaspersky Lab Polska. „Jeżeli posiadamy kilka różnych urządzeń, dobrym pomysłem może być zaopatrzenie się w pakiet oferujący wieloplatformową i uniwersalną ochronę naszego sprzętu”.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: