eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy specjalistów I 2016

Rynek pracy specjalistów I 2016

2016-02-17 13:12

Rynek pracy specjalistów I 2016

Rynek pracy specjalistów I 2016 ©  vege - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak wynika z danych Pracuj.pl, w pierwszym miesiącu bieżącego roku na portalu tym pojawiło się niemal 40 tysięcy ofert pracy - o 15% więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. Najwięcej ofert tradycyjnie skierowanych było do specjalistów z branży handel i sprzedaż, pracowników obsługi klienta oraz osób trudniących się telekomunikacją i zaawansowanymi technologiami. Najwięcej ofert pracy wygenerowały Mazowsze, Dolny Śląsk oraz Małopolska.

Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów 2015

Według danych resortu pracy, pierwszy miesiąc nowego roku przyniósł bezrobocie na poziomie 10,3%, co jest wynikiem o 1,6 pkt proc. niższym niż przed dwunastoma miesiącami. Spadek ten to wyraźny dowód na utrzymanie tendencji wzrostowej na rynku pracy. Pozytywne trendy zaznaczają się również w danych Pracuj.pl - liczba ofert pracy dostępnych w styczniu 2016 r. była o 15% wyższa niż przed rokiem.

Jakie branże zatrudniają najczęściej?


Jeżeli przyjrzeć się ofertom portalu Pracuj.pl, to szybko okaże się, że największe zapotrzebowanie na pracowników zgłasza branża handel i sprzedaż, która opublikowała aż 7 950 ogłoszeń, a więc jedną piątą wszystkich ofert ze stycznia. Na drugim miejscu plasują się bankowość/finanse/ubezpieczenia, odpowiedzialne za 5 078 ogłoszeń o pracę oraz przemysł ciężki – z liczbą 3 337 ofert. Największy roczny wzrost odnotowano w przypadku produkcji dóbr szybkozbywalnych (FMCG), gdzie zapotrzebowanie na pracowników wzrosła aż o 41%. Istotne zmiany nastąpiły także w branży transport i logistyka (wzrost o 19% rok do roku), turystyka/hotelarstwo/gastronomia (wzrost o 16% rok do roku) oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie (wzrost o 12% rok do roku).

fot. vege - Fotolia.com

Rynek pracy specjalistów I 2016

Jak wynika z danych Pracuj.pl, w pierwszym miesiącu bieżącego roku na portalu tym pojawiło się niemal 40 tysięcy ofert pracy.


Specjaliści najbardziej pożądani w styczniu


W styczniu najczęściej poszukiwanymi specjalistami byli pracownicy: handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz IT. Największą dynamikę wzrostu, w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano natomiast w przypadku specjalistów HR/zasobów ludzkich. Po raz kolejny obserwujemy istotnie wzrosty zapotrzebowania na specjalistów z tej kategorii, co stanowi potwierdzenie pozytywnej tendencji na rynku pracy dotyczącej zwiększenia zatrudnienia i poszukiwania osób wykwalifikowanych do przeprowadzania profesjonalnych procesów rekrutacyjnych. Inni pracownicy, na których znacząco wzrosło zapotrzebowanie, to specjaliści od obsługi klienta, logistyki i budownictwa.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Województwa poszukują pracowników


Niezmiennie, jeśli chodzi o rozkład ogłoszeń według województw, dominuje woj. mazowieckie; w styczniu opublikowano 8 985 ofert (23% ogólnej liczby ogłoszeń) z tego województwa. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa małopolskie z 4 070 ofert (stanowiących 10% ogłoszeń) oraz dolnośląskie z 4 061 ofert (10% ogólnej liczby ogłoszeń). Znaczna liczba ofert pracy pochodziła także z województw: śląskiego (3 526), wielkopolskiego (3 455) oraz pomorskiego (2 633). W styczniu 2016 r. największe wzrosty zapotrzebowania na pracowników odnotowano w województwie małopolskim, 23% więcej ofert pracy niż przed rokiem, dolnośląskim (20%) oraz zachodniopomorskim (18%).

fot. mat. prasowe

Rynek pracy specjalistów

Niemal 8 tysięcy ofert pracy pochodziło z branży handel i sprzedaż.


W styczniu najczęściej zapotrzebowanie na nowych pracowników zgłaszały firmy zatrudniające od 51 do 250 pracowników – opublikowały one łącznie 11 325 ofert pracy. Niemal równie często rekrutowali pracodawcy w największych firmach (zatrudniających powyżej 250 pracowników) – z tych firm pochodziło 11 038 ofert. Najwyższą dynamikę wzrostu liczby ofert pracy odnotowano w firmach zatrudniający od 51 do 250 pracowników, porównując rok do roku nastąpił wzrost o 17%. Niewiele niższy wskaźnik wzrostu liczby ogłoszeń zanotowano wśród pozostałych przedsiębiorstw; dla największych firm wyniósł 15%, dla małych (zatrudniających od 11 do 50 osób) 13%, natomiast dla mikroprzedsiębiorstw (zatrudniających do 10 osób) 12%.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: