2016-02-17 12:04
Jakie trendy w sektorze energetycznym? © thepoo - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów 2015
Badanie przeprowadzone w listopadzie 2015 roku we współpracy ze specjalistycznym portalem pracy Oil and Gas Job Search wykazało, że spadek cen ropy naftowej miał ogromny wpływ na strukturę zatrudnienia i płace w sektorze energetycznym. Poziom wynagrodzeń w oil & gas (szeroko rozumiana branża naftowa i gazowa) spadł o 1,4% w porównaniu z rokiem ubiegłym, co w dużej mierze jest skutkiem masowych zwolnień i ograniczenia tendencji przedsiębiorstw do angażowania profesjonalistów z innych krajów. W okresie ostatnich 12 miesięcy 32% respondentów straciło pracę, a 93% stwierdziło, że w ich miejscu pracy dokonano pewnej redukcji zatrudnienia.fot. thepoo - Fotolia.com
Jakie trendy w sektorze energetycznym?
Spadek cen ropy naftowej miał ogromny wpływ na strukturę zatrudnienia i płace w sektorze energetycznym. Poziom wynagrodzeń w oil & gas spadł o 1,4% w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Długotrwały spadek cen ropy naftowej stworzył więcej wyzwań niż początkowo mogło się wydawać – twierdzi John Faraguna, Managing Director Hays Oil & Gas, i tłumaczy – Te problemy to nie tylko zmniejszenie przychodów i redukcja zatrudnienia w firmach, ale również odpływ cennych kompetencji z branży oil & gas.
Wstrzymanie rekrutacji w branży może się przyczynić do powstania ogromnego niedoboru talentów, który w drugiej połowie lat osiemdziesiątych był powodem załamania sytuacji na rynku energetycznym. Aby zatrzymać obecny personel i stworzyć atrakcyjną markę pracodawcy, firmy powinny skoncentrować się na rozwoju oferty szkoleń oraz atrakcyjnych ścieżek kariery – podsumowuje John Faraguna.
Z jednej strony obserwujemy w Polsce trudną sytuację w branży wytwarzania oraz projektowania konstrukcji na potrzeby zagranicznych przedsiębiorstw sektora offshore. Co więcej, w okresie ostatnich 12 miesięcy sektor poszukiwania złóż ograniczył zatrudnienie do minimum i w najbliższym czasie nie będzie miał większego wpływu na sytuację na rynku – tłumaczy Maciaszek.
Z powodu prowadzonych i planowanych przez nasz kraj inwestycji, mających na celu dywersyfikację dostaw gazu i ropy do Polski, w roku 2016 spodziewamy się zapotrzebowania na inżynierów z doświadczeniem w projektowaniu i budowie instalacji przemysłowych. Nowe miejsca pracy powinny również powstać w sektorze chemicznym oraz budownictwie energetycznym – podsumowuje Bartosz Maciaszek.
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Rynek pracy specjalistów: podsumowanie 2021 nie wypada źle
Rynek pracy specjalistów I poł. 2021
Rynek pracy w pandemii. Gorzkie podsumowanie 2020 roku?
Oferty pracy w czasie pandemii: jest lepiej niż prognozowano?
Oferty pracy 2019: kto szukał pracowników?
Rynek pracy specjalistów II poł. 2019
Rynek pracy specjalistów I kw. 2019
Rynek pracy specjalistów 2018
Rynek pracy specjalistów III kw. 2018
Influencer marketing - UOKiK chce nowych regulacji
Express Elixir w lipcu 2022 ze wzrostem o 82 proc. r/r
Bank Pocztowy udostępnia kartę biometryczną dla klientów indywidualnych
Ceny luksusowych nieruchomości na świecie rosną wolniej
S&P 500 przegrywa w bitwie z ważnym poziomem oporu
Elektromobilność: rejestracje pojazdów elektrycznych wzrosły o 44%
Odliczenie VAT z faktur kosztowych sprzed rejestracji jest zgodne z prawem