eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy kwitnie. Emigracja zarobkowa również

Rynek pracy kwitnie. Emigracja zarobkowa również

2015-12-30 11:55

Przeczytaj także: Praca za granicą. Ciągle rozważa ją wielu Polaków


Migracje pracowników


Poprawiająca się sytuacja na rynku pracy wpłynęła na zmiany migracyjne w Polsce. Z jednej strony zmniejszyła chęci Polaków do poszukiwania pracy zarobkowej poza granicami kraju, a z drugiej strony pojawiające się deficyty pracownicze wymusiły większą otwartość na cudzoziemców.
Z naszego raportu „Migracje zarobkowe Polaków” wynika, że ponad milion Polaków jest zdecydowanych na emigrację, a 27% planuje wyjechać na stałe. Chociaż wskaźniki te są nadal wysokie, to w porównaniu do lat poprzednich zmniejsza się liczba chętnych do opuszczenia kraju. Wyjazd do pracy za granicę, w perspektywie najbliższych miesięcy, rozważa 14,7% Polaków, będących aktywnymi lub potencjalnymi uczestnikami rynku pracy a to o 6 punktów procentowych mniej niż jeszcze na początku tego roku – podkreśla Tomasz Misiak i dodaje: Niestety w tym roku nie obserwowaliśmy wzrostu zainteresowania migracją wewnętrzną. Bony relokacyjne, nie cieszyły się dużą popularnością. Polacy nadal rzadko decydują się na zmianę miejsca zamieszkania, by podjąć pracę w innym mieście lub województwie. A często zmiana regionu może wystarczyć, aby znaleźć odpowiednie oferty zatrudnienia, bez konieczności wyjazdu z kraju.

Jednocześnie dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pokazują coraz większy napy imigrantów zarobkowych do Polski. W pierwszym półroczu 2015 r. powiatowe urzędy pracy zarejestrowały ponad 410 tys. oświadczeń złożonych przez obcokrajowców.

fot. mat. prasowe

BILANS 2015 - plusy i minusy

Ciągle problemem rynku pracy są ci, którzy nadal rozważają emigrację zarobkową


Cudzoziemcy w tym roku stali się odpowiedzią na braki pracowników na lokalnych rynkach pracy. Jak pokazują nasze badania12% polskich pracodawców planuje w nadchodzących miesiącach zatrudnianie imigrantów. I nie jest to tylko poszukiwanie tańszej siły roboczej, ale potrzeba znalezienia rąk do pracy. Co więcej74% przedsiębiorców uważa, że cudzoziemcy mają zbliżone do Polaków oczekiwania finansowe, a są przy tym sumienni, posiadają międzynarodowe doświadczenie i biegle posługują się językami obcymi – dodaje Krzysztof Inglot.

Rośnie rola agencji zatrudnienia


Rok 2015 był również przełomowy dla sektora HR w Polsce. Z raportu Barometr Rynku Pracy IV wynika, że już 23% polskich firm planuje poszukiwać pracowników, przy wsparciu agencji zatrudnienia. Jest to wzrost wskazań o 9 pp., co pokazuje w jak szybkim tempie rośnie ich znaczenie na rynku.
- Już ponad milion Polaków znalazło pracę za pośrednictwem agencji zatrudnienia. Stają się one coraz istotniejszymi pracodawcami w skali kraju, ale mają również inne zadania. W tym roku rozpoczął się proces aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych przez prywatne podmioty, a jednym z zadań na przyszłość będzie przywrócenie na rynek pracy niemal 2 milionów Polaków biernych zawodowo, którzy mają potencjał do podejmowania zatrudnienia – podsumowuje Krzysztof Inglot.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: