eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › PARP: bezrobocie nie rośnie, ale co 3. pracownik boi się utraty pracy

PARP: bezrobocie nie rośnie, ale co 3. pracownik boi się utraty pracy

2020-11-18 00:20

PARP: bezrobocie nie rośnie, ale co 3. pracownik boi się utraty pracy

Jedna trzecia pracowników obawia się utraty pracy © Suchota - Fotolia.com

Wprawdzie nie zmaterializowały się najczarniejsze prognozy odnośnie stopy bezrobocia w naszym kraju, a wrzesień przyniósł najwyższy od początków pandemii wysyp ofert zatrudnienia, to o powrocie do normalności na rynku pracy mówić jest jeszcze za wcześnie. Tym bardziej, że dla danych o bezrobociu kluczowe znaczenie będą mieć najbliższe miesiące - czytamy w komunikacie z opracowanego przez PARP badania „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań. Październik 2020”.

Przeczytaj także: Praca w Niemczech i Austrii: ważne kwalifikacje

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak prezentuje się stopa bezrobocia w Polsce?
  • Jak dużym problemem rynku pracy pozostaje nierówność płci na rynku?
  • Kto planuje wyjazd do pracy za granicę?

Najczarniejsze ze scenariuszy formułowanych jeszcze na początku pandemii zakładały, że w wyniku kryzysu stopa bezrobocia w naszym kraju może osiągnąć nawet dwucyfrowe wyniki. Popatrzmy zatem, jak prezentowały się wyniki dla kolejnych miesięcy (dane GUS):
  • marzec - 5,4%
  • kwiecień - 5,8%
  • maj - 6,0%
  • czerwiec - 6,1%
  • lipiec - 6,1%
  • sierpień - 6,1%
  • wrzesień - 6,1%

Widzimy, że stopa bezrobocia rejestrowanego w naszym kraju już od czterech miesięcy utrzymuje się na poziomie 6,1 proc.

Pod koniec września 2020 r. w urzędach pracy było zarejestrowanych 1,025 mln bezrobotnych. W porównaniu z sierpniem 2020 r. ich liczba spadła o 3,3 tys., czyli o 0,3 proc. Natomiast rok do roku była wyższa aż o 173,5 tys., czyli o 20,4 proc.

fot. Suchota - Fotolia.com

Jedna trzecia pracowników obawia się utraty pracy

W związku z niepewną sytuacją na rynku pracy, jedna piąta pracowników planuje wyjazd z kraju.


Według danych resortu pracy we wrześniu 2020 r. pracodawcy zgłosili do urzędów 109,3 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej, tj. o 13 tys. ofert (13,5 proc.) więcej niż w sierpniu 2020 r.
W III kw. 2020 r. tylko 9 proc. osób aktywnie poszukiwało pracy. Najczęściej byli to kierowcy, niewykwalifikowani robotnicy, pracownicy biurowi i administracyjny, a także zatrudnieni w telekomunikacji i IT, branży finansowej i ubezpieczeniowej oraz w hotelarstwie i gastronomii. Chociaż obawy o utratę pracy zmniejszyły się w stosunku do poprzedniego kwartału, to i tak 30 proc. pracowników patrzy z niepewnością na najbliższe miesiące – mówi Daniel Nowak, ekspert z Departamentu Rozwoju Kadr w Przedsiębiorstwach PARP.

Lepsze perspektywy poza Polską?


Z danych przytoczonych w raporcie PARP wynika, że 22 proc. pracowników rozważa wyjazd za granicę w ciągu najbliższego roku. Wśród nich 4 proc. chce wyjechać na stałe. Są to głównie kierowcy, przedstawiciele kadry zarządzającej, robotnicy niewykwalifikowani i inżynierowie.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Z kolei 2 proc. planuje pobyt na czas określony. W tej grupie znaleźli się: sprzedawcy, kasjerzy, robotnicy niewykwalifikowani, mistrzowie, brygadziści, a także pracownicy z branży hotelarskiej i gastronomii, opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i handlu.

Pracownicy, którzy nie rozważają wyjazdu to technicy i robotnicy wykwalifikowani, specjaliści z wyższym wykształceniem, kadra kierownicza średniego szczebla oraz osoby zatrudnione w administracji publicznej, ochronie i edukacji.

Wśród powodów do wyjazdu najczęściej wymieniane są lepsza płaca i lepsze warunki zatrudnienia (82 proc.), zmiana stylu życia (33 proc.) i możliwość nauki języka obcego (32 proc). Polacy najchętniej wyjechaliby do Niemiec (37 proc.), Holandii (19 proc.) i Wielkiej Brytanii (17 proc.).

Kobiety nadal w tyle


Wśród osób bezrobotnych już kolejny miesiąc kobiet jest więcej niż mężczyzn. Stanowią w tej chwili 54 proc. bezrobotnych. W porównaniu do sierpnia to więcej o 0,6 p.p.
Nierówność płci na rynku pracy to problem globalny. Wśród osób w wieku 25-54 lat wskaźnik aktywności zawodowej w przypadku kobiet wynosi 63 proc., podczas gdy u mężczyzn aż 94 proc. Różnica wynagrodzenia to średnio 22 proc. Tylko 27,1 proc. kobiet znalazło miejsce na stanowiskach kierowniczych, a 6,6 proc. zasiada w fotelu dyrektora. Jak zauważa ONZ, konieczne jest zmniejszenie różnic w płacach do 3 proc. i wprowadzenie parytetów, szczególnie na stanowiskach z wysokimi zarobkami.

Coraz gorsza sytuacja w Europie


Według najnowszych danych Eurostatu wskaźnik bezrobocia dla krajów członkowskich Unii Europejskiej w sierpniu 2020 r. wyniósł 7,4 proc., co oznacza wzrost o 0,1 p.p. wobec poprzedniego miesiąca oraz o 1,2 p.p. r/r. W tym samym czasie w Polsce wskaźnik ten wyniósł 3,1 proc. i był niższy o 0,1 p.p. w porównaniu z lipcem, a w ujęciu rocznym – o 0,2 p.p.

W sierpniowym rankingu Eurostatu najwyższe wskaźniki bezrobocia odnotowano w Hiszpanii (16,2 proc.), we Włoszech (9,7 proc.) i na Litwie (9,6 proc.). W najlepszej kondycji jest rynek pracy w Czechach (2,7 proc.), na Malcie (4,1 proc.) i w Niemczech (4,4 proc.).
Z analizy PARP wynika, że w porównaniu z innymi krajami w Europie, sytuacja na rynku pracy w Polsce jest stosunkowo stabilna. Może to być efekt pomocy udzielonej w ramach tarcz antykryzysowych. Kluczowe będą jednak dane na temat bezrobocia za najbliższe miesiące. Wtedy dowiemy się, czy kolejne obostrzenia znacząco wpłynęły na rynek pracy – mówi Anna Bracik, zastępca dyrektora departamentu komunikacji i marketingu, rzecznik prasowy PARP.

O raporcie
Raport przygotowany przez PARP przedstawia syntetyczne wyniki aktualnych badań i analiz dotyczących polskiego i międzynarodowego rynku pracy. To cykliczna comiesięczna publikacja, którą Agencja przygotowuje na potrzeby Rady Programowej ds. Kompetencji koordynującej działanie systemu Sektorowych Rad ds. Kompetencji. Omawiany raport dotyczy okresu od 20 września do 19 października 2020 r.

Przeczytaj także: Stopa bezrobocia nie spada Stopa bezrobocia nie spada

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: