eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy piją więcej

Polacy piją więcej

2006-01-03 00:14

Według ostatnich badań przeprowadzonych w 2005 roku na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA), w Polsce w ciągu ostatnich trzech lat średnie spożycie alkoholu wzrosło o prawie 30 proc. Ujawniono również, że ponad 1, 6 mln osób ma poważne problemy z alkoholem.

Przeczytaj także: Pijemy coraz więcej

Spożycie wódki w naszym kraju zwiększyło się o ponad 40 proc., a piwa o 10 proc. Niepokojące jest to, że największy wzrost w tym zakresie odnotowano wśród młodych kobiet, w grupie wiekowej 18 - 29 lat. Jeżeli chodzi o mężczyzn, to radykalnie podniosła się liczba pijących 50 – latków ( o 50 proc.) oraz bezrobotnych ( wzrost 48 proc.).

Najprawdopodobniej średnie spożycie alkoholu w 2005 roku liczone dla populacji wszystkich dorosłych Polaków wynosi ok. 9-11 litrów czystego alkoholu. Badania wykazały, że Polacy najczęściej kupują wódkę – tak odpowiedziało 47 proc. respondentów, piwo spożywa 44,5 proc. ankietowanych. Takie wyniki mogą mieć odbicie w problemach zdrowotnych, ekonomicznych i tych, związanych z bezpieczeństwem. Szacuje się, że na drogach pojawi się coraz więcej pijanych kierowców i nietrzeźwych sprawców przemocy domowej. Już dziś jest to zauważalne.

Coraz częściej kupowany jest tzw. tani alkohol, sprzedawany na ulicach, bazarach, czy stadionach – badania wykazały 30 proc. wzrost spożycia takiego alkoholu.

Ponad 1,6 mln osób ma poważne problemy z alkoholem – to prawie dwa razy więcej niż szacowano cztery, pięć lat temu.

PARPA to specjalistyczna agenda rządowa, której głównym celem jest inicjowanie i doskonalenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych w Polsce.

oprac. : Katarzyna Radzięta / Polska.pl Polska.pl

Więcej na ten temat: alkohol, alkoholizm, spożycie alkoholu

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: