eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport II kw. 2015

Przetargi - raport II kw. 2015

2015-07-30 13:38

Przetargi - raport II kw. 2015

Budownictwo nadal na czele © Hellen Sergeyeva - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W drugim kwartale 2015 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiły się 31 tys. 424 ogłoszenia o rozpoczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Wynik ten jest o ponad 22 proc. niższy w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Spadek wynika z ubiegłorocznych zmian Prawa zamówień publicznych, które m.in. podwyższyły progi wartości zamówień, przy których należy stosować rygory PZP. Ujemna dynamika jednak słabnie, bowiem w I kw. 2015 roczny spadek wyniósł ponad 34 procent – wynika z opracowania wykonanego przez serwis eGospodarka.pl.

Przeczytaj także: Przetargi - raport V 2015

Serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, obliczył, że w drugim kwartale 2015 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 31 tys. 424 ogłoszenia, wobec 40 tys. 365 ogłoszeń opublikowanych w analogicznym okresie roku 2014. Kwartalna liczba ogłaszanych w BZP postępowań przetargowych w ciągu roku spadła więc o 8 tys. 941, czyli 22,15 proc.

Względem poprzedniego kwartału – I kw. 2015 roku – liczba ogłoszeń przetargowych wzrosła o 5 tys. 584, czyli 21,61 procent. Wzrost w relacji kwartalnej zanotowano we wszystkich trzech notowanych kategoriach – dostawach towarów, dostawach usług oraz zamówieniach na prace remontowo-budowlane. Najmocniejszy wzrost zanotowano w ostatniej kategorii – co nie powinno dziwić – bowiem w drugim kwartale intensywnie ruszają prace budowalne, co wynika z początku sezonu na tego typu prace.
W czerwcu 2015 roku w BZP pojawiły się 11 tys. 253 ogłoszenia przetargowe, o 15,7 procent więcej niż w maju 2015 i o 14,3 proc. mniej niż w czerwcu 2014. W relacji miesięcznej wzrost zanotowano we wszystkich trzech analizowanych kategoriach.

Spadki w relacji rocznej, to nadal efekt skutek zeszłorocznej nowelizacji Prawa zamówień publicznych, która podniosła próg wartości zamówień, przy których obowiązkowo stosuje się rygory PZP, z równowartości 14 tys. euro do 30 tys. euro. Wspomniana nowelizacja wyłączyła ponadto spod standardowych rygorów PZP niektóre rodzaje zamówień. Do Biuletynu Zamówień Publicznych po nowelizacji trafia zatem mniej ogłoszeń, bowiem zamawiający nie mają obowiązku ich publikacji w BZP. Nie bez znaczenia jest również zmiana w zasadach zamawiania usług czy towarów. Administracja publiczna coraz częściej decyduje się na zamówienia wspólne, obejmujące dostawy dla wielu instytucji. Postępowanie takie pozwala na uzyskanie lepszych warunków dostaw oraz niższych cen.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

Względem poprzedniego kwartału – I kw. 2015 roku – liczba ogłoszeń przetargowych wzrosła o 5 tys. 584, czyli 21,61 procent.


Roczne zestawienie liczby ogłaszanych postępowań jest wciąż zakłócane przez wpływ wspomnianej nowelizacji. Ponieważ zmieniło się otoczenie prawne, to proste porównanie nie jest możliwe.

Porównanie danych w relacji miesięcznej wskazuje na wzrost ogłaszanych postępowań we wszystkich analizowanych grupach zamówień. Co oczywiste, w ciągu miesiąca wzrosła liczba przetargów na prace budowlane. W czerwcu 2015 roku było ich w BZP o niemal 23 procent więcej niż miesiąc wcześniej. Wzrosty w tym segmencie w okresie letnim są jednak typowe i trwają na ogół do lipca-sierpnia, kiedy to przypada szczyt sezonu budowlanego. Porównanie z ubiegłym rokiem wskazuje jednak, że budownictwo dostało lekkiej zadyszki. O kondycji tego sektora, napędzanego w istotnej części zamówieniami publicznymi, zadecydują dane za przyszłe miesiące.

W kategorii dostawy usług w czerwcu 2015 liczba postępowań wzrosła w ciągu miesiąca o 9,8 procent, w kategorii dostaw towarów zaś o 12 procent.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie postępowań przetargowych, w tys., II kwartał, lata 2010-2015

Wzrost w relacji kwartalnej zanotowano we wszystkich trzech notowanych kategoriach – dostawach towarów, dostawach usług oraz zamówieniach na prace remontowo-budowlane.


Rynek pracy rekordowo dobry


Jak podał GUS, w czerwcu stopa bezrobocia wyniosła 10.3 proc., wobec 10,8 proc. w maju. Bezrobocie okazało się być o 0,1 pkt. proc. mniejsze niż szacował resort pracy. W ciągu miesiąca z rejestru bezrobotnych ubyło niemal 80 tys. osób. W czerwcu w całym kraju zarejestrowanych było 1 mln 622,3 tys. bezrobotnych, o ponad 290 tys. mniej niż przed rokiem. Do urzędów pracy trafiła ponadto rekordowa liczba ofert pracy, w czerwcu było ich bowiem 119,9 tys., o 34,6 tys. więcej niż przed rokiem.

W czerwcu produkcja przemysłowa, w ujęciu rocznym, wzrosła o 7,6 proc., zaś sprzedaż detaliczna była wyższa w cenach bieżących o 3,8 proc. Wzrosty nastąpiły w 29 działach przemysłu, w dziale maszyny i urządzenia - wzrost wyniósł 16,3 proc., w produkcji urządzeń elektrycznych - prawie jedną czwartą. Wzrost sprzedaży detalicznej nastąpił we wszystkich grupach produktów poza „pozostałymi". Znacznie wzrosła sprzedaż samochodów, ale również odzieży i obuwia.

Przeciętne zatrudnienie w firmach zatrudniających ponad 9 osób wyniosło w czerwcu 5 mln 577,8 tys. osób i było tylko nieznacznie wyższe niż w maju. W stosunku do czerwca poprzedniego roku przybyło niemal 52 tys. zatrudnionych, jednak tempo wzrostu nieco osłabło w stosunku do poprzednich miesięcy z ok. 1,1 proc. do 0,9 procent.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: