eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport II kw. 2015

Przetargi - raport II kw. 2015

2015-07-30 13:38

Przeczytaj także: Przetargi - raport V 2015


Zmniejsza się również dynamika wzrostu wynagrodzeń. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło w czerwcu 4039,70 zł, czyli o 2,5 procent więcej niż w czerwcu zeszłego roku. Jest to wzrost nieco wolniejszy niż w poprzednich miesiącach roku, kiedy wynosił przeciętnie ok. 3,6 proc.

Nadal utrzymuje się deflacja, choć jej dynamika z miesiąca na miesiąc słabnie. Spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2015 r., w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku, wyniósł 0,8 procent. Jeszcze miesiąc wcześniej deflacja osiągała poziom 0,9 proc. Czerwiec był dwunastym miesiącem z rzędu, w którym wskaźnik cen w relacji rocznej był ujemny. Względem maja ceny stanęły w miejscu.

– Bardzo cieszą dane płynące z rynku pracy. Spadające systematycznie bezrobocie, wzrost zatrudnienia bardzo dobrze wróżą przyszłej sytuacji naszej gospodarki. Przedsiębiorstwa coraz chętniej zatrudniają i podnoszą pensje. Wzrost płac jest tym bardziej zauważalny, że wzmacnia go dodatkowo deflacja, co przekłada się na większe płace realne. Zdjęcie z Polski unijnej procedury nadmiernego deficytu pozwoli z kolei na odmrożenie środków budżetowych, w tym tych przeznaczonych na płace dla pracowników sektora publicznego. Większe płace przełożą się na większą konsumpcję indywidualną, co dodatkowo wzmocni jeden z głównych motorów polskiej gospodarki i pozwoli na uzyskanie zadowalającej dynamiki PKB – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Najbliższe miesiące będą upływać pod znakiem trwającej już kampanii wyborczej do Parlamentu i licytacji prowadzonej przez jej głównych aktorów, choć raczej powinniśmy mówić o aktorkach. Miejmy nadzieję, że ta licytacja nie przełoży się na powtórne wprowadzenie procedury nadmiernego deficytu. Rząd coraz hojniej rozdaje pieniądze, a w zakresie przetargów publicznych zapowiada dość istotne zmiany. Premier zadeklarowała bowiem zwiększenie roli tzw. klauzul społecznych w zamówieniach publicznych, co oznacza po prostu wymaganie przez zamawiających od wykonawców zatrudniania pracowników na podstawie umów o pracę – dodaje Beata Szkodzin.

Drugi kwartał: budownictwo nadal na czele


Drugi kwartał bieżącego roku, pomimo lekkiego zastoju, i tak był zdominowany przez zamówienia na prace remontowo-budowlane. Najczęściej w drugim kw. 2015 roku w BZP publikowano ogłoszenia na roboty budowlane (3.079 razy), roboty instalacyjne elektryczne (1.682 ogłoszeń), roboty remontowe i renowacyjne (1.271), roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne (1.151), roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych(1.110), roboty w zakresie nawierzchni dróg (1.098), roboty drogowe (1.090), usługi inżynieryjne w zakresie projektowania (1.066), przygotowanie terenu pod budowę (1.016), roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne (996), roboty malarskie (938 ogłoszeń w II kw.), roboty w zakresie budowy dróg (905), tynkowanie (871), roboty w zakresie naprawy dróg (826), roboty instalacyjne w budynkach (822). Prace remontowe na liście najczęstszych zamówień przetargowych w II kw. 2013 kończą się dopiero na pozycji nr 32., kolejną 33. pozycję zajmują już zamówienia na usługi związane z odpadami (371 ogłoszeń w ciągu drugiego kwartału).
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: