eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Bezpieczna bankowość internetowa? Poznaj 5 zasad

Bezpieczna bankowość internetowa? Poznaj 5 zasad

2015-06-01 11:58

Bezpieczna bankowość internetowa? Poznaj 5 zasad

Bezpieczna bankowość internetowa? © whitelook - Fotolia.com

Raporty na temat zagrożeń internetowych nie pozostawiają wątpliwości - hakerzy nie odpuszczają, a ich ataki na użytkowników bankowości elektronicznej są coraz częstsze. Jak przetrwać, nie dając się nabrać cyberprzestępcom? Oto kilka rad autorstwa G DATA.

Przeczytaj także: Hakerzy nie śpią. Banki w niebezpieczeństwie

Banki nie ustają w zapewnieniach, że klienci korzystający z usług online nie powinni martwić się o swoje wirtualne pieniądze, ponieważ są one tak samo bezpieczne jak te, które przechowuje się w pancernych sejfach. Tego rodzaju deklaracje to nie czcze przechwałki - w zakresie bezpieczeństwa instytucje finansowe muszą kierować się wytycznymi Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego. Nie wolno jednak zapominać, że wróg jest potężny - po drugiej stronie barykady stoją bowiem hakerzy, którzy ciągle się uczą i dysponują coraz to szerszym arsenałem nowoczesnych narzędzi. Co gorsza, ich kreatywność oraz zuchwałość nie zna granic. Pod tym względem nie są wcale gorsi od legendarnego kasiarza Henryka Kwinto.

Ilość cyberataków wymierzonych w instytucje finansowe wzrosła w 2014 roku o 44,5% - informuje firma w raporcie „G DATA Security Labs Malware”. To dane, które z pewnością budzą niepokój wśród wielu klientów e-banków. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo usług finansowych nie zależy wyłącznie od przestrzegania zasad przez banki, ale również użytkowników. Nie bez przyczyny mówi się, że człowiek stanowi najsłabsze ogniwo systemu bezpieczeństwa. Jak zatem skutecznie chronić swoje pieniądze przed hakerami? Specjaliści z firmy G DATA opracowali pięć zasad bezpiecznego korzystania z bankowości online.

1) Zainstaluj dobry program antywirusowy


Komputer, z którego logujesz się do banku, powinien mieć odpowiedni program antywirusowy. Przyjrzyj się uważnie możliwościom aplikacji, tym bardziej, że chodzi o Twoje ciężko zarobione pieniądze. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie systemu z ochroną proaktywną. Działa on w ten sposób, że chroni dane również wtedy kiedy nie zna wirusa. Oprogramowanie kontroluje pamięć operacyjną i zapobiega jakiejkolwiek manipulacji danych płatniczych.

2) Nie zapominaj o aktualizacjach


Twórcy aplikacji bezpieczeństwa toczą permanentną wojnę z cyberprzestępcami. Ci ostatni potrafią tworzyć nowe wirusy niemal w mgnieniu oka. G DATA SecurityLabs w 2014 roku wykryła niemal 6 mln nowych odmian złośliwego oprogramowania. Dlatego pamiętaj o aktualizacjach oprogramowania antywirusowego. Każda nowa wersja jest lepiej przygotowana do ochrony Twojego komputera i danych.

3) Wymyśl piekielnie trudne hasło


O ile hakerzy wykazują się dużą kreatywnością, o tyle klienci e-banków potrafią być do znudzenia przewidywalni. Ich hasła dostępu do konta w banku online często zawierają datę urodzenia, drugie imię czy „zawiłe” kombinacje cyfr jak np. 123456 lub 777777. Czym kierować się przy tworzeniu haseł? Wykorzystuj kombinacje wielkich i małych liter oraz cyfr, a także znaki nie alfanumeryczne. Nie stosuj jednego hasła do wielu usług.

fot. whitelook - Fotolia.com

Bezpieczna bankowość internetowa?

Komputer, z którego logujesz się do banku, powinien mieć odpowiedni program antywirusowy. Przyjrzyj się uważnie możliwościom aplikacji, tym bardziej, że chodzi o Twoje ciężko zarobione pieniądze.


4) Loguj się do e-konta w bezpiecznych miejscach


Bankowość online pozwala na dokonywanie transakcji z dowolnego miejsca. Ale to tylko teoria. Kawiarenki internetowe, kina bądź restauracje z niezabezpieczoną siecią Wi-Fi są doskonałym miejscem do przeglądania witryn, serwisów społecznościowych czy wysyłania poczty elektronicznej. Jednak unikaj tych miejsc, jeśli chcesz obsługiwać swoje e-konto. Optymalnym miejscem do dokonywania transakcji online są własne cztery kąty, zaś najlepszym narzędziem komputer osobisty.

5) Nie reaguj na podejrzane e-maile


Phisihing to jedna z ulubionych metod wykorzystywanych przez sieciowych przestępców. Agresor tworzy niemal idealną kopię witryny internetowej banku, a następnie zachęca użytkownika do ujawnienia hasła czy numeru PIN poprzez spreparowany formularz. Cyberprzestępcy sięgają po różne metody, aby nakłonić klienta e-banku do odwiedzenia fałszywej strony, najczęściej wysyłają do nich e-maile. Dlatego bądź czujny i stosuj zasadę ograniczonego zaufania wobec korespondencji pochodzącej z nieznanych źródeł, rzekomych instytucji finansowych itp. Zanim klikniesz w link zawarty w e-mailu, uważnie sprawdź adres, do którego prowadzi.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: