eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Smartfony bez antywirusa, cyberprzestępcy z pieniędzmi

Smartfony bez antywirusa, cyberprzestępcy z pieniędzmi

2015-03-26 12:14

Smartfony bez antywirusa, cyberprzestępcy z pieniędzmi

Zagrożenie mobilne © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Kody PIN, hasła do bankowości internetowej, portali społecznościowych i poczty email, czy prywatne maile. Wiele z tych danych znajduje się w pamięci naszych urządzeń mobilnych. Tym bardziej dziwić może fakt, że co czwarty smartfon i niemal połowa tabletów pracujących na Androidzie nie jest w żaden sposób zabezpieczona. Czyżbyśmy nie bali się cyberprzestępców? Co stoi za tak dalece posuniętą ignorancją?

Przeczytaj także: 5 rad ESET jak zabezpieczyć smartfon z Androidem

Jak pokazuje badanie zrealizowane przez Kaspersky Lab, zaledwie 47% smartfonów i 61% tabletów z systemem Android posiada oprogramowanie zapewniające bezpieczeństwo przed działalnością cyberprzestępców. Aż 26% smartfonów i 43% tabletów nie jest w ogóle zabezpieczona. Za tak ryzykownym zachowaniem użytkowników takich urządzeń stoją niewiedza i lekkomyślność - okazuje się bowiem, że 27% z nich nie ma świadomości istnienia cyberzagrożeń atakujących urządzenia mobilne, a 26% zdaje sobie sprawę z tych niebezpieczeństw, ale zupełnie się nimi nie przejmuje.

Sprawę pogarsza fakt, że 18% niechronionych smartfonów z Androidem zawiera informacje, które są szczególnie poszukiwane przez atakujących: kody PIN do kart bankowych, hasła do systemów bankowości online oraz inne dane finansowe. 24% z nich przechowuje hasła do portali społecznościowych oraz prywatnych i służbowych kont e-mail, klucze VPN i inne poufne zasoby. Niektórzy użytkownicy nie zadają sobie trudu, aby przynajmniej ustawić hasło chroniące ich urządzenia przed nieautoryzowanym dostępem, ale wciąż przechowują na swoich smartfonach prywatne e-maile (49%), korespondencję firmową (18%) oraz „dane, których nie chcieliby nikomu pokazać” (10%).

fot. mat. prasowe

Jak cyberprzestępcy zarabiają przy użyciu urządzeń mobilnych?

W 44 procentach przypadków urządzenie mobilne pozwala cyberprzestępcy na kradzież pieniędzy.


Badanie pokazało, że w okresie 12 miesięcy 41% użytkowników smartfonów i 36% użytkowników tabletów zetknęło się ze szkodliwymi aplikacjami, a 18% użytkowników smartfonów i 24% użytkowników tabletów padło ofiarą włamania do swojego konta w serwisie online.
„Nie jest zaskoczeniem, że użytkownicy mobilni coraz częściej stają się celem zagrożeń mobilnych: urządzenia te potrafią dzisiaj więcej i są wykorzystywane masowo, dlatego przyciągną oszustów. Aby nie paść ofiarą oszustw, użytkownikom zaleca się ochronę swoich urządzeń przed cyberzagrożeniami oraz zachowanie szczególnej ostrożności w stosunku do przechowywanych na nich poufnych danych” – powiedział Wiktor Jabłokow, szef działu odpowiedzialnego za linię produktów mobilnych, Kaspersky Lab.



Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: